Svečano otvoren novi Suecki kanal

suecki_kanal_080815Aero-mitingom i pomorskom paradom koju predvodi predsednik Egipta Abdel Fatah el Sisi svečano je otvoren novi Suecki kanal. Ceremonija otvaranja se održava u egipatskoj luci Ismailija, a svečanosti uz brojne zvaničnike prisustvuje i prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Svečanost je započela kada je brod na kojem se nalazi Sisi, odeven u svečanu vojnu uniformu, u pratnji mornaričke flote, borbenih aviona i helikoptera, zaplovio kanalom.

Projekat izgradnje proširenog Sueckog kanala započet je 5. avgusta 2014. po ukazu egipatskog predsednika El Sisija. Prvobitno je bila predviđena izgradnja od pet godina, da bi potom bila skraćena na tri godine, a onda po zahtevu egipatskog predsednika sprovedena je za samo godinu dana. Kanal je završen 23. jula ove godine, kada je obavljena probna plovidba brodovima najviše nosivosti kako bi se dokazala njegova transportna upotrebljivost.

Kako navodi Frans pres, proširenje kanala u dužini od 72 km skratiće period čekanja brodova sa 18 na 11 sati i omogućiti dvosmernu plovidbu. Proširenje kanala je koštalo oko devet milijardi dolara (7,9 milijardi evra), što je mahom finansirano investicionim sertifikatima prodavanim Egipćanima.

Projekat se sastoji od 37 km novog, paralelnog kanala i 35 km proširenja postojećeg kanala. Suecki kanal, otvoren 1869. nakon izgradnje duge deceniju, ključni je izvor prihoda za Egipat i simbol nezavisnosti 20. veka. Predsednik Egipta Gamal Abdel Naser 1956. godine je nacionalizovao kanal, kojim je do tada upravljala kompanija „Suec kanal“, u vlasništvu Britanaca i Francuza. Nacionalizacija je izazvala krizu tokom koje su Britanija, Francuska i Izrael, udruživši se u tajni savez, napali Egipat.

Kanal igra ključnu ulogu u globalnoj trgovini i važna je ruta za transport nafte. Prema podacima američke Agencije za informisanje o energetici, 2013. godine je 4,6% globalne nafte i naftnih prerađevina prolazilo kroz Suecki kanal ili naftovod SUMED, koji predstavlja alternativnu rutu od Crvenog mora do Mediterana. Saobraćaj kroz kanal je 2007. godine činio 7,5% globalnog pomorskog saobraćaja, navodi Svetski brodarski savet. Egipatska vlada se nada da će projekat više nego udvostručiti prihode od naknade za plovidbu kanalom, koja je ključni izvor budžetskih prihoda Egipta, sa 5,3 milijarde dolara koliko se očekuje 2015. na 13,2 milijarde 2023. godine.