Kazne za teret koji nije pokriven, sporu vožnju… – Stiglo preko 150 predloga za novi ZOBS
U toku je priprema novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju koji bi trebalo da donese najsveobuhvatnije promene u ovoj oblasti dosada.
Agencija za bezbednost saobraćaja (ABS) prikupila je u međuvremenu veliki broj predloga građana iz svih delova Srbije, koji su bili zainteresovani da i sami učestvuju u izradi nacrta.
Kako je za Blic ranije istakao Milan Ilić, savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja (ABS), do početka aprila je na mejl adresu Agencije zobs.predlozi@abs.gov.rs, stiglo više od 150 predloga, a svaki od njih je došao u radnu grupu na kojoj se raspravlja o određenoj temi.
– Građani su pokazali zavidan nivo svesti i spremnosti da doprinesu unapređenju bezbednosti svih učesnika u saobraćaju – istakao je sada Milan Ilić za Blic.
U nastavku su neki od najupečatljivijih i najrelevantnijih predloga koji će biti razmatrani tokom izrade teksta zakona.
Uvođenje kamera u vozilima
Jedan od novih predloga građana za novi Zakon o bezbednosti saobraćaja tiče se video-nadzora u vozilima, tačnije uvođenja obaveznih kamera – tzv. dashcam sistema.
Kako otkriva Milan Ilić iz ABS-a, građani predlažu uvođenje kamera u vozilima, naročito u službenim vozilima, školskim autobusima i komercijalnom transportu, radi lakšeg utvrđivanja odgovornosti u slučaju nezgoda. Dashcam je mali, ali moćni uređaj koji se montira u vozilima i omogućava kontinuirano snimanje vožnje. Ovi uređaji beleže sve što se dešava na putu ispred ili iza vozila, pružajući neprekidan video zapis vožnje.
Prijavljivanje prekršaja putem aplikacije
– Mogućnost da građani, putem posebne aplikacije, prijavljuju saobraćajne prekršaje – nepropisno parkiranje, bahata vožnja, prolazak na crveno i tako dalje, uz odgovarajući dokazni materijal. Neki predlažu i simboličnu novčanu nagradu za prijavljivanje – navodi Ilić za Blic.
Podsetimo, Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije, izjavio je ranije i da MUP razmišlja o razvoju aplikacije za prekršaje, gde će vozači moći tačno da vide i da budu upozoreni na određene radnje.
Oduzimanje vozila i doživotna zabrana vožnje
Jedna od najozbiljnijih novina odnosi se na mogućnost trajnog oduzimanja vozila vozačima koji učestalo čine teške saobraćajne prekršaje, na šta su i građani ukazali.
– Predlog su strože kazne za vožnju pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci, uključujući automatsko oduzimanje dozvole i vozila, kao i mogućnost doživotne zabrane vožnje za višestruke prekršioce – otkrio je Milan Ilić za Blic.
Po novom ZOBS-u za ponovno činjenje tih prekršaja i posle dve pravosnažne osude, vozači bi, umesto privremeno na dve godine, sada trajno ostajali bez svojih automobila.
Kazne za sporu vožnju
Zanimljivo je i da su se građani žalili na prekomernu sporu vožnju, koja ne samo da utiče na raspoloženje učesnika u saobraćaju, nego i donosi potencijalne opasnosti, čak i od saobraćajnih nezgoda.
– Sankcionisanje prekomerno spore vožnje, kao faktora koji izaziva nervozu, rizična preticanja i dodatne opasnosti u saobraćaju… – otkrio je Ilić još jedan predlog-
Uvođenje kazni za vozače kamiona zbog nepokrivanja tereta ceradama
I vozači kamiona našli su se na meti kritika građana pre svega zbog nebezbednog prenosa tereta.
– Građani savetuju uvođenje kazni za vozače kamiona koji ne prekrivaju teret ceradama, zbog čestih slučajeva oštećenja vozila i ugrožavanja bezbednosti na autoputevima usled ispadanja materijala iz prikolica – otkrio je za Blic Milan Ilić, savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja.
Snimci i fotografije – dokaz u saobraćajnim prekršajima
Građani takođe savetuju korišćenje ličnih snimaka i fotografija kao validnog dokaza u saobraćajnim prekršajima, slično praksama u Norveškoj, Kataru i drugim zemljama, navodi ABS.
Prema Zakonu o krivičnom postupku, nezakonitim dokazima se smatraju oni dokazi koji se pribavljaju na nezakonit način, odnosno ne dozvoljava se nekontrolisano snimanje, fotografisanje i prisluškivanje.
Stoga snimci i fotografije saobraćajnih prekršaja i dalje, prema Krivičnom zakonu u Srbiji nisu validni dokaz na sudu, osim ukoliko autor video snimaka i fotografija nije dobio dozvolu osobe koju snima.
Strože kazne za nevezivanje pojasa
– Kazne za vozače čiji putnici nisu vezani, sa ciljem povećanja upotrebe sigurnosnog pojasa, posebno na zadnjim sedištima – našlo se u predlozima građana za novi ZOBS, otkriva Ilić.
Prema istraživanju ABS-a, postoji značajan potencijal za povećanje upotrebe sigurnosnog pojasa uvođenjem strožih kazni.
– Planira se da i vozači u putničkim vozilima snose odgovornost ukoliko lica u njihovom vozilu nisu vezana – otkriva Ilić za Blic.
Evo još nekih predloga:
- Uređenje statusa električnih trotineta i skutera, s obzirom na to da ih često voze maloletnici bez poznavanja pravila, kao i zabrana kretanja ovih vozila trotoarima.
- Bolja zaštita pešaka i dece, uključujući zone sa ograničenjem brzine od 30 km/h oko škola, vrtića i igrališta, uz upotrebu kamera umesto ležećih policajaca.
- Povećanje odgovornosti lokalnih samouprava za stanje signalizacije, bezbednost pešačkih prelaza i funkcionisanje javnog prevoza.
– Pored kaznenih mera, više građana je predložilo uvođenje sistema nagrađivanja savesnih vozača, kroz popuste na registraciju, beneficije ili javna priznanja, čime bi se dodatno motivisalo pozitivno ponašanje u saobraćaju – otkriva Ilić.
Za kraj ističe da će svi ovi predlozi biti analizirani u kontekstu njihove pravne održivosti, primenljivosti i efikasnosti.
– Posebno je važno istaći da je veliki broj predloga inspirisan praksama iz evropskih zemalja, čime se jasno pokazuje da građani Srbije žele evropske standarde i veću kulturu u saobraćaju – zaključuje on.
Građani i dalje mogu slati svoje predloge na adresu: zobs.predlozi@abs.gov.rs.
Foto: Unsplash/Nikola Aleksic, ilustracija