Rusija predlaže nove mere za strane vozače – „Lisice“ na točkove ako ne plate kaznu

Ministarstvo saobraćaja Rusije objavilo je radikalnu ideju o tome kako naplatiti novčane kazne stranim vozačima, koji su dosada mogli da se provuku gotovo nekažnjeno.

Rusko ministarstvo predložilo je, naime, postavljanje “lisica” na točkove stranih kamiona i autobusa u slučaju neplaćanja propisanih kazni. Budući da kamere za kontrolu brzine nisu dale očekivani efekat, potrebne su nove i efikasnije mere, prenosi trans.info, pozivajući se na ruski kommersant.ru.

Objavljeni predlog mera odnosi se na autobuse i kamione registrovane u inostranstvu – ukoliko vozač ili vlasnik vozila (transportna kompanija) ne plati kaznu odmah, Rostransnadzor (Savezna služba za nadzor transporta) će moći da se odluči za stavljanje “lisica” na točkove i onemogućavanje kamiona da pređe granicu. Vozilo će biti privremeno parkirano na graničnom prelazu, a “lisice” uklonjene nakon što kazna bude izmirena.

Ukoliko kompanija to ne učini u propisanom roku, vozač će morati da napusti parking, ali će mu biti zabranjen ulazak u Rusiju, pojasnio je Vladimir Afonskii, potpredsednik Komisije Državne dume za transport i izgradnju. On je istakao da zbog manjkavosti pravnog sistema i nedostatka kanala za razmenu podataka ruskih odeljenja i entiteta drugih zemalja, strani vozači trenutno prolaze gotovo nekažnjeno.

Kazne za saobraćajne prekršaje, kao i prekoračenje dozvoljene brzine, koje su u Rusiji registrovale kamere, šalju se vlasnicima vozila. Rusko Ministarstvo objašnjava da se u praksi to ne dešava, jer u Rusiji nema zakonskih zastupnika transportnih kompanija. Dešava se da vozači naprave čitav niz prekršaja i da se sve “zaboravi” nakon napuštanja Federacije.  Trenutno je u registru vozila sa stranim registarskim tablicama više od 330.000 kamiona.

Federalna carinska služba, pak, navodi da bi za sprovođenje ovog projekta bila potrebna značajna ulaganja u infrastrukturu na graničnim prelazima, budući da je neophodna izgradnja parking mesta, objekata za vozače i putnike, toaleta, bankomata, terminala za naplatu. Osim toga, bilo bi neophodno zaposliti nove ljude u okviru graničnih službi, dati im dodatna ovlašćenja, kreirati nove procedure…

Problem postoji godinama i trebalo je da bude rešen odavno, kaže Valerii Voitko, predsednik udruženja vozača Dalnoboischik, navodeći da je situacija naročito eskalirala tokom protekle 3-4 godine, kada se na ruskom tržištu pojavio veliki broj kineskih prevoznika.

Zanimljivo je da se predstavnici službe Platon ne slažu sa ovom izjavom, ističući da su „strani prevoznici najdisciplinovaniji, a malo njih krši propise“.

Vladimir Matiagin, predsednik udruženja prevoznika Gruzautotrans, takođe podržava ideju Ministarstva, iako je “lisice” za točkove nazvao „ne baš civilizovanim rešenjm“. Osvrnuo se na Finsku, gde carinici mogu pustiti vozače sa neplaćenim kaznama, ali ako ukoliko kasnije ne izmire dug – neće dobiti ulaznu vizu.

Podaci o broju prekršaja stranih vozača u Rusiji nisu dostupni javnosti – jedno sto je poznato jeste da se tokom prvih devet meseci u toj zemlji dogodilo više od 3.000 nesreća u kojima su učestvovali vozači iz zemalja ZND i oko 3.400 nesreća gde su učesnici bili vozači državljani trećih zemalja.

Izvor: trans.info