Uredba o zapošljavanju stranaca u Italiji – Šta se menja u 2023?

Najnovijim propisima o tokovima radne snage (Uredba premijera poznatija i kao Decreto Flussi 2023), utvrđen je ulazak ukupno 82.705 stranih (non-EU) radnika u Italiju za ovu godinu. Od toga je 30.105 namenjeno za nesezonske poslove u sektorima kao što su drumski transport, građevinarstvo, turizam, mehanika, telekomunikacije, prehrambeni sektor i brodogradnja, izveštavaju italijanski portali.

Decreto Flussi, inače, definiše mogućnost ulaska za državljane zemalja koje su sa Italijom potpisale ili će uskoro potpisati sporazume o saradnji u oblasti migracija, i među njima je i Srbija. Važna novina ovogodišnje uredbe je obaveza poslodavca da dokaže nedostupnost italijanskog radnika za iste poslove, prenosi trasporti-italia.com.

Uredba premijera kojom se utvrđuju kvote stranih radnika koji mogu da uđu u Italiju da rade objavljena je u službenom listu te zemlje krajem januara. U dokumentu se navodi maksimalna kvota od 82.705 prijava, od kojih je 44.000 rezervisano za prijave zbog sezonskog rada. Za „nesezonske i samostalne poslove“ je ukupno 38.705 jedinica, od kojih je velika većina (30.105) rezervisana za poslove u sektorima kao što su drumski transport, građevinarstvo, turizam, mehanika, telekomunikacije, prehrambeni sektor i brodogradnja.

Italijanski portali navode da najveću novinu predstavlja dalje povećanje birokratije: zapravo, pre nego što pošalje zahtev za odobrenje za prijem stranog radnika, poslodavac mora da proveri u nadležnom Zavodu za zapošljavanje da nema drugih radnika koji su već prisutni na nacionalnoj teritoriji koji bi mogli da obavljaju posao. Ova provera se vrši slanjem zahteva za kadrove Centru za zapošljavanje, putem posebnog obrasca. Prethodna provera dostupnosti radnika na teritoriji zemlje nije neophodna za sezonce i radnike koji su „obučeni u inostranstvu“.

Pomenute kvote obuhvataju državljane zemalja koje su potpisale ili će potpisati sporazume o saradnji u oblasti migracija sa Italijom, što uključuje Albaniju, Alžir, Bangladeš, Bosnu i Hercegovinu, Koreju, Obalu Slonovače, Egipat, Salvador, Etiopiju, Filipine, Gambiju, Gruziju, Ganu, Japan, Gvatemalu, Indiju, Kosovo*, Mali, Maroko, Mauricijus, Moldaviju, Crnu Goru, Niger, Nigeriju, Pakistan, Peru, Severnu Makedoniju, Senegal, Srbiju, Šri Lanku, Sudan, Tunis i Ukrajinu.

Pojašnjenja za sektor drumskog saobraćaja

U zajedničkom cirkularnom dopisu ministarstva unutrašnjih poslova, rada i poljoprivrede i Ministarstva spoljnih poslova, podvlači se da je zahtev za dobijanje dozvole za rad moguć samo za vozače sa profesionalnim licencama konvertibilnim u Italiji na osnovu sporazuma o reciprocitetu (trenutno Albanija, Alžir, Maroko, Moldavija, Republika Severna Makedonija, Tunis i Ukrajina). Štaviše, neophodno je da vozači imaju kvalifikaciju (CPC) za rad ne samo u Italiji već i širom Evrope. Flussi dekret takođe zahteva od poslodavca da dokaže da je proverio nedostupnost italijanskih radnika pre podnošenja zahteva za odobrenje, prenosi trasporti-italia.com.