Fabio Guerrisi, direktor prodaje FPT Industrial – I tržišta na Balkanu suočavaju se sa izazovima energetske tranzicije

Kompanija FPT industrial ne veruje u jedno jedino rešenje – njihov cilj je da različite pogonske tehnologije rade rame uz rame, kako bi izgradile održivu budućnost drumskog prevoza.

Iako su transportnoj industriji najpoznatiji kao proizvođači motora za Iveco kamione, paleta proizvoda FPT Industrial je daleko šira. Kompanija sa sedištem u Torinu (deo Iveco grupe) posluje u više sektora: razvija, proizvodi i prodaje pogonske sisteme za drumski, industrijski, građevinski, pomorski i energetski segment. Preko 8.000 zaposlenih u deset proizvodnih pogona FPT Industrial (Italija, Argentina, Francuska, Brazil, Kina) svake godine proizvede približno 365.000 motora, koji se prodaju u skoro 100 zemalja.

Kako će izgledati budućnost komercijalnih vozila i koje uloge koje u njoj imaju dizel, gas i struja? Odgovore na ova pitanja u intervjuu za PlutonLogistics daje Fabio Guerrisi, direktor prodaje za drumski segment (Head of On Road Sales) kompanije FPT Industrial.

PL: Koliki je u ovom trenutku udeo motora koji se proizvode za potrebe Iveco grupe, u odnosu na one koji idu ka eksternim kupcima? Ko su vaši ključni klijenti van Iveco sistema?

– Četrdeset odsto motora isporučujemo Iveco grupi, dok se preostalih 60% prodaje vodećim svetskim proizvođačima vozila kao što su FUSO, TATA Daewoo, Golden Dragon i Anadolu Isuzu, s kojima gradimo partnerske odnose zasnovane na zajedničkim vrednostima i specifičnim potrebama.

Zahvaljujući takvom pristupu, održavamo partnerstva koja traju skoro dvadeset godina, poput onog sa kompanijom FUSO.

PL: FPT Industrial istovremeno ulaže u dva pravca – razvoj održivijih dizel motora i baterijsko-električnih pogonskih sistema. Kako zamišljate budući balans između ovih tehnologija u sektoru komercijalnih vozila? Kakva je budućnost dizel motora u svetu koji teži brzoj zelenoj tranziciji?

– Duboko smo posvećeni strategiji energije iz više izvora, koja se zasniva na dva paralelna puta.

U našoj viziji, tehnologije motora sa unutrašnjim sagorevanjem nastaviće da igraju značajnu ulogu, koristeći različite održive izvore kako bi se postigao značajan napredak u dekarbonizaciji. Istovremeno, pozicioniramo se kao dobavljač rešenja za elektrifikaciju, nudeći sveobuhvatan portfolio ePowertrain proizvoda.

PL: Kako vaša rešenja na prirodni gas, uključujući biometan, odgovaraju na izazove dekarbonizacije u drumskom transportu? I koliko je tržište zainteresovano za takve tehnologije?

– Tokom poslednjih decenija FPT Industrial je učvrstio svoju poziciju lidera na tržištu rešenja na prirodni gas. Sve naše kategorije motora imaju varijante na prirodni gas, nudeći čista, inovativna rešenja sa smanjenom emisijom CO2. Takvi motori su dizajnirani da obezbede nizak nivo buke, dug vek trajanja i svakodnevne uštede zahvaljujući smanjenim troškovima po pređenom kilometru, a pritom su ekološki prihvatljivi i u skladu sa trenutnim standardima emisije.

FPT paleta motora na prirodni gas uključuje tri kategorije – F1, NEF i CURSOR, sa zapreminom od 3 do 12,9 litara, nominalnom snagom od 100 do 382 kW, odnosno 136 do 520 KS, i maksimalnim obrtnim momentom od 350 do 2.500 Nm. Od 1997. godine prodali smo više od 100.000 motora na prirodni gas sa tržišnim udelom u Evropi od preko 60%.

Potražnja za motorima na prirodni gas i dalje raste, a razlog za to je što su oni rešenje koje ima snažne ekonomske prednosti za preduzeća, a koje uporedo nudi i dugačak vek trajanja i pouzdanost.

PL: Koje tehnologije ili proizvode trenutno razvijate kada su u pitanju pogonski sistemi na vodonik? U kojoj fazi su ovi projekti?

– Vodonik igra značajnu ulogu u našem inovacionom i istraživačko-razvojnom planu. Tokom poslednjih godina napravili smo odlučan zaokret ka motorima sa unutrašnjim sagorevanjem na vodonik, jer oni omogućavaju momentalno eliminisanje emisije CO2, bez promene načina korišćenja i navika operatera.

Već smo predstavili vodoničnu verziju našeg XCURSOR 13, koja je prezentovana na Agritechnica 2023: ovaj motor nudi 520 KS i testiran je na terenu u LEITWOLF tabaču za sneg, u saradnji sa PRINOTH. Tokom 2024. godine, na sajmu IAA, predstavili smo naš CURSOR 9 H2: njegova napredna tehnologija motora na vodonik je ujedinjena sa tradicionalnim mehaničkim pogonom i održivošću kao kod standardnih motora sa unutrašnjim sagorevanjem. To ga čini idealnim rešenjem za ekološku i ekonomsku održivost.

Ova dva razvoja naglašavaju posvećenost kompanije FPT Industrial istraživanju potencijala vodoničnih rešenja, a uvereni smo da će interes tržišta značajno rasti do kraja ove decenije.

PlutonLogistics redakcija imala je prilike da krajem 2022. godine poseti FPT Industrial fabriku u Torinu. Kako nam je tamo bilo – pročitajte OVDE.

PL: Mogu li „zelena rešenja“ za pogonske sisteme zaista da pariraju performansama tradicionalnih dizelaša, kada je reč o teškim kamionima i najzahtevnijim transportnim misijama?

– Diskusija o konceptu „zelenog“ je uvek složena, jer često postoji rizik da bude povezana sa nedostatkom konkretnosti. Naročito u našem sektoru, sa obzirom na to da se bilo koje rešenje može smatrati „zelenijim“ od nekog drugog. Naravno, što se više približavamo primeni u teškim uslovima, to je veći izazov da se razviju zaista održiva rešenja.

Što se tiče naše ponude motora sa unutrašnjim sagorevanjem, motori na prirodni gas mogu da isporuče isti obrtni moment, a samim tim iste performanse, kao njihove dizel verzije. N67 NG je jedini motor na prirodni gas za srednje kamione u Evropi, dok su CURSOR 9 NG i XCURSOR 13 NG među najmoćnijima u svojoj klasi – čime FPT Industrial potvrđuje svoje višedecenijsko liderstvo u ovom segmentu.

Danas, motori CURSOR NG pokreću vozila poput IVECO S-Way i IVECO X-Way, razvijenih za teške misije.

PL: U kontekstu komercijalnih drumskih vozila i njihovih pogonskih sistema, šta su najveće prilike i koji su izazovi u narednih pet godina?

– Pored glavnih izazova održivosti i novih tehnologija, razvoj tržišta će sve više otvarati prostor za ponudu usluga kupcima koje su fokusirane na digitalizaciju i asistenciju.

U kompaniji FPT Industrial, povezane tehnologije omogućavaju daljinsku i proaktivnu podršku, a to povećava dostupnost vozila i smanjuje ukupne troškove. Osim toga, naša prednost ostaje snažna mreža distributera, koja omogućava brzo prepoznavanje i ispunjavanje potreba kupaca.

PL: Iveco komercijalna vozila – od lakih do teških – široko su zastupljena kako Srbiji, tako i u drugim zemljama Balkana. Uzimajući u obzir specifične uslove rada u regionu, kao što su stariji vozni parkovi, izazovna infrastruktura i ograničeni resursi za održavanje, kako gledate na ova tržišta? Uočavate li specifične izazove ili možda prilike?

– Poslujemo na različitim tržištima širom sveta, od kojih svako ima svoje jedinstvene karakteristike. Osobine tržišta na Balkanu zajedničke su i nekim drugim regionima u svetu. Pre nego što uđemo u proizvodnju, validiramo specifične zahteve svakog pojedinačno. Uz podršku naših dilera, obezbeđujemo proces prodaje i postprodaje prilagođen potrebama kupaca i uslovima svakog pojedinačnog tržišta.

Zahvaljujući tome što smo prisutni širom sveta i u više segmenata, imamo savršenu podlogu za testiranje motora i brzo prilagođavanje različitim uslovima.

Tržišta na Balkanu, kao i mnoga druga, počela su da se suočavaju sa izazovima energetske tranzicije. Izazovi modernizacije voznog parka i prelaska na električna rešenja, iako se razlikuju od zemlje do zemlje, direktno oblikuju našu ponudu i prodajnu strategiju – pažljivo smo ih prilagodili tako da odgovore na ove potrebe, zajedničke mnogim tržištima.

PL: Na koje oblasti će se FPT Industrial fokusirati u 2025. godini? Koji su glavni ciljevi koje planirate da postignete u bliskoj budućnosti?

– U poređenju sa drugim konkurentima, FPT Industrial je kompanija koja pokriva više segmenata – razvija, proizvodi i prodaje pogonske sisteme i rešenja za drumski, industrijski, pomorski i segment za proizvodnju energije.

To nam omogućava sinergiju u razvoju proizvoda, kao i da budemo otporniji na tržišne cikluse, poput onog kroz koji trenutno prolazimo. Osim toga, svaki segment ima svoje kratkoročne, srednjoročne i dugoročne ciljeve, koji moraju biti usklađeni sa specifičnim karakteristikama svakog tržišta.

Jedna od ključnih oblasti fokusa je nesumnjivo distributivna mreža, sa ciljem jačanja našeg prisustva kroz dilere, nastojeći da stvorimo vrednost za kupca. Paralelno, moramo se sve više pozicionirati kod OEM (original equipment manufacturer, prim. aut.) proizvođača širom sveta kao pouzdan i idealan partner i to gradeći nova partnerstva i šireći postojeća.

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.