Uska grla u snabdevanju u Nemačkoj polako popuštaju

Uska grla u snabdevanju polako popuštaju u nemačkoj industriji, pa se u januaru na manjak materijala za proizvodnju žalilo 48% preduzeća, pokazuju podaci minhenskog instituta Ifo. Problem uskih grla u decembru je prijavilo 51% firmi. Tokom 2022. taj udeo je bio znatno veći – u martu čak 80%, prenela je Politika. 

Uska grla, međutim, i dalje snažno opterećuju industriju koja zbog njih usporeno raščišćava preuzete narudžbine, rekao je direktor instraživanja Klaus Volrabe. Stanje se razlikuje po delatnostima.

Tako tri četvrtine mašinogradnje i aubomobilske industrije i sada teško dolazi do repromaterijala, dok to muči tek trećinu proizvođača hrane.

Probleme snabdevanja je prijavila jedna od četiri firme u hemijskoj industriji, najmanje od prekida u lancima snabdevanja početkom 2021. U proizvodnji papira i kartona udeo preduzeća koja su imala teškoće u nabavci materijala je pao na 14, a u metalskoj i prerađivačkoj na svega sedam odsto, navodi Ifo.

Savezni zavod za statistiku je saopštio da je industrija u Nemačkoj na kraju prošle godine ponovo dobila više porudžbina – posle značajnog pada iz prethodnog perioda.

Nemačka privreda je u poslednjem tromesečju prošle godine neznatno opala. Ako se ovakav razvoj nastavi u prvom kvartalu ove godine, stvoriće se uslovi za takozvanu tehničku recesiju. Sve u svemu, prošla godina je bila slaba za industriju iz perspektive potražnje. Uz nekoliko izuzetaka, nove porudžbine su bile u stalnom padu i 10,1 odsto niže nego godinu dana ranije, prenela je Politika.

Izvoz 

Prema podacima Destatisa, nemački izvoz je u decembru opao više nego što se to očekivalo, pošto su visoka inflacija i nestabilnost na tržištima uticale na najveću evropsku ekonomiju. Izvoz je pao 6,3% u odnosu na novembar, pokazali su podaci Destatisa. Analitičari sa kojima je Reuters ranije razgovarao predviđali su pad od 3,3%. Kada je reč o uvozu, on beleži pad od 6,%, objavile su agencije ranije ove nedelje.

Ukoliko se posmatra celokupna 2022, u prošloj godini izvoz je porastao 14,3% u odnosu na 2021, nakon kalendarskih i sezonskih prilagođavanja. Uvoz je porastao mnogo više – čak 24,3%, podstaknut povećanjem cena energenata zbog rata u Ukrajini. Kao rezultat toga, nemački izvozni suficit pao je prošle godine petu godinu zaredom.

Nemačka je u decembru najviše izvozila u Sjedinjene Američke Države (SAD). U istom mesecu, najviše robe uvezeno je iz Kine.