Brža isporuka, manje grešaka – Kako digitalni blizanci pomažu u radu logističkih centara?

Logistička i intralogistička industrija nalaze se u okruženju koje se brzo menja, uz mnogobrojne izazove poput potrebe za energetskom efikasnošću i održivošću, sve primetnijeg nedostatka radne snage i pretnje sajber napadima. Jedno od sveobuhvatnih rešenja za različite probleme sa kojima se suočavaju logističari je i korišćenje digitalnog blizanca.

Digital twin omogućava simulaciju, testiranje i optimizaciju u potpuno virtuelnom okruženju. Korišćenjem digitalnog blizanca u oblasti transporta materijala ili skladištenja, čitav lanac vrednosti može da se efikasno dizajnira i optimizuje. Na taj način se povećava efikasnost tokom puštanja postrojenja u rad, smanjuje broj grešaka i zastoja, skraćuje vreme razvoja, ali se i dugoročno obezbeđuje konkurentnost.

Kompanija Siemens u svom logističkom centru u Nirnbergu ima digitalnog blizanca, a scenariji simulacije koje koriste između ostalog pomažu i da se optimizuje planiranje smena kako bi se postigla maksimalna produktivnost. Distributivni centar opslužuje 25.000 kupaca širom sveta, ima 12.000 porudžbina dnevno, 22.000 artikala otpremnica, 27 kranova za viljuškare i tri kilometra automatskih transportnih traka. Digitalni blizanci pomažu da se identifikuju uska grla i pikovi opterećenja kako bi se optimizovao protok robe.

Besprekorna interakcija između stvarnog i digitalnog sveta povećava produktivnost i fleksibilnost postrojenja, održivo smanjuje troškove i potrošnju energije, a time i ugljenični otisak.

Sa širokom portfolijom rešenja za automatizaciju i digitalizaciju duž celog lanca vrednosti, Siemens podržava proizvođače, kao i operatere skladišta u prevazilaženju mnogobrojnih izazova. Digitalna transformacija industrije uzima zamah, a različite privredne grane uveliko otkrivaju ovaj potencijal i svestrano primenjuju nova rešenja. Iz kompanije Siemens poručuju i da su digitalna rešenja odgovor i na izazove savremene intralogistike, poput brzog prometa zaliha, kratkih rokova skladištenja i brzine isporuke.

Rešenja za digitalizaciju i automatizaciju iz portfolija Siemens Digital Enterprise, kao i hardver i softver sa IoT-om iz Siemens Xcelerator portfolija pokrivaju sve oblasti skladišnih operacija – prijem robe, transport, skladištenje, komisioniranje, pakovanje i otprema.

Potpuno automatizovani sistemi protoka materijala omogućavaju ubrzanje skladišnih operacija, optimizaciju procesa, smanjenje troškova i grešaka i postizanje veće propusnosti.

Novi dodatak Siemens-ovom intralogističkom portfoliju je i Simatic Robot Pick AI, softver za obradu slike za robotska rešenja zasnovana na mašinskom učenju. Softver za obradu 3D slike omogućava robotima da prihvate bilo koju stavku u zadacima komisioniranja u skladištu, bez obzira na njen oblik i veličinu.

Foto: press.siemens.com

Neke od karakteristika su vreme izračunavanja manje od 1,5 sekunde, više od 1.000 pikovanja na sat, stopa greške u proseku manja od dva procenta (što je ekvivalentno stopi greške čoveka koji obavlja zadatak)…

Roboti kontrolisani veštačkom inteligencijom mogu da doprinesu potrebnoj fleksibilnosti i da u budućnosti obrađju veliki broj objekata različitih oblika, veličina i vrsta pakovanja. Efekti nedostatka radne snage se na taj način mogu ublažiti uz povećanje operativne efikasnosti u skladištima, kažu iz Siemens-a,

Digitalni blizanac logističkog centra deo je portfolija rešenja za pametnu logistiku koji će kompanija predstaviti na sajmu Logimat u Štutgartu krajem aprila.

Foto: press.siemens.com