BYD otvara regionalno sedište u Budimpešti – Kakav uticaj će imati na Srbiju?
Kineski gigant BYD, globalni lider u proizvodnji električnih vozila, ozvaničio je otvaranje novog regionalnog sedišta i istraživačko-razvojnog centra (Research and Development – R&D) u 11. okrugu Budimpešte. Ova strateška investicija predstavlja ključni korak u jačanju prisustva kompanije na evropskom tržištu i podržava dugoročnu strategiju lokalizacije, navodi se u saopštenju.
Novo sedište u Budimpešti će služiti kao centar za evropske operacije kompanije, obuhvatajući prodaju, postprodajne usluge, sertifikaciju i testiranje vozila, kao i lokalizovani dizajn i razvoj.
R&D centar će se u početnoj fazi fokusirati na pametnu mobilnost i napredne tehnologije elektrifikacije, čime se očekuje značajan doprinos inovacijama u sektoru održive mobilnosti u regionu, ističe se.
Na konferenciji za novinare održanoj u kabinetu mađarskog premijera, predsednik BYD-a Wang Chuanfu (Vang Čuanfu) i premijer Viktor Orban zvanično su najavili ovo novo poglavlje. Događaj je takođe obeležen potpisivanjem Sporazuma o strateškoj saradnji između kompanije BYD i mađarske vlade. Sporazum su potpisali izvršna potpredsednica BYD-a Stella Li i mađarski ministar spoljnih poslova Peter Szijjarto, naglašavajući zajedničku posvećenost inovacijama i dugoročnoj saradnji.
Fabrika u Segedinu
Osim sedišta u Budimpešti, BYD planira i otvaranje fabrike električnih automobila u Segedinu, što je najavljeno još decembra 2023. godine. Gradonačelnik Segedina, Laslo Botka, potvrdio je da je planirano zapošljavanje oko 10.000 radnika, od kojih će 20% biti inženjerske pozicije, te da firma namerava da regrutuje radnike iz okoline mađarskog grada Makoa, ali i Vojvodine.
Mađarski mediji izveštavaju da bi proizvodnja mogla da počne već u drugoj polovini 2025. godine. Otvaranje fabrike u Segedinu deo je šire strategije BYD-a da se pozicionira kao lider u sektoru električnih vozila u Evropi, nakon što je 2024. godine nadmašio Teslu sa rekordnih 4,25 miliona proizvedenih jedinica i rastom prihoda od preko 40%.
Uticaj na Srbiju?
Iako je Mađarska dobila investiciju, ekonomski efekti mogli bi se preliti i na susedne zemlje. Analitičari ocenjuju da bi dolazak kineskog diva u pograničnu oblast mogao da u Srbiju dovede komponentaše, a kao neupitno – da uslovi više posla za transport i logistiku u celom regionu.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Slobodan Aćimović, istakao je u razgovoru sa PlutonLogistics da ovakve investicije uvek menjaju širu sliku celog okruženja, privlačeći dobavljače, radnike i partnere.
Uprkos tome što je Srbija na neki način „izgubila“ ovu fabriku, koja je otišla u Segedin, jedna ovako velika investicija bila bi nesumnjivo pozitivna stvar za ceo region.
Komentarišući ranije natpise o interesovanju dobavljača kompanije BYD za uspostavljanje proizvodnih pogona u našoj zemlji, prof. dr Aćimović je ocenio da bi Srbija svakako mogla da bude u igri, ali da preostaje da se vidi kakav bi model rada BYD primenjivao u Segedinu, da li bi se proizvodnja odvijala “od početka“ ili se vozila samo sklapala…
– Bilo bi jako dobro da dovedemo neke njihove dobavljače, koji bi otpočeli proizvodnju kod nas. Naravno, vreme će pokazati kako će se sve odvijati, ali verujem da bi, na primer, Subotica mogla bude zanimljiva lokacija, pre svega zbog blizine granice.
Foto: byd.com, arhiva