Dualno obrazovanje i logistika – Kolike su „plate“ učenika u evropskim zemljama?

Nemački mediji izvestili su početkom februara da je prosečan iznos naknade, za one koji se školuju kroz rad (Azubi/Auszubildende) u 2022. po prvi put premašio 1.000 evra. Prema kolektivnim ugovorima, učenici/studenti na obuci u kompanijama (na svim godinama školovanja), u proseku su mesečno primali po 1.028 evra (bruto). Očekivano, u zapadnoj Nemačkoj ostvarene su nešto više naknade – 1.029 evra, nego u istočnoj Nemačkoj – 1.012 evra.

Kolektivno ugovorene naknade za obuku u ovoj zemlji su tokom 2022. porasle 4,2%, što je značajno veće povećanje nego prethodne godine (2,5%). Ipak, to je i dalje ispod stope inflacije, ukazuje Federalni zavod za stručno osposobljavanje (Bundesinstitut fur Berufsbildung – BIIB).

  • Prijavite se za specijalizovani PlutonLogistics bilten za studente i mlade kadrove u logistici! (LINK za prijavu)

Zbog visoke inflacije, učenici su – kao i dobar deo zaposlenih, morali da se suoče sa realnim gubitkom zarada, uprkos većoj stopi povećanja.

Kretanje cena se u ovom trenutku još nije moglo uzeti u obzir, pre svega jer su ugovori o naknadama sklapani na početku godine, ili čak tokom prethodnih godina (sa uračunatom klauzulom za povećanje u 2022). U nekim slučajevima je reagovano dodatnim isplatama, koje, međutim, nisu ušle u obračun prosečne kolektivno ugovorene naknade za obuku.

BIBB 1. oktobra svake godine procenjuje kolektivno ugovorene naknade za obuku, i to još od 1976. U analizu ulaze sva zanimanja za koja su dostupni podaci o kolektivno ugovorenim naknadama. Prosek se izračunava za celu Nemačku, kao i posebno za istočni i zapadni deo zemlje. Baza podataka BBIB obuhvata rezultate za 171 zanimanje u zapadnoj Nemačkoj i 111 zanimanja u istočnoj Nemačkoj.

Postoje značajne razlike u visini naknade u zavisnosti od zanimanja za koje se učenici obučavaju. Portal Verkehrsrundschau navodi da su oni koji se školuju za zanimanja u oblasti logistike „umereno dobro plaćeni“.

Izvor: Bundesinstitut fur Berufsbildung

Više informacija o svim zanimanjima koja su obuhvaćena statistikom, možete pogledati OVDE, a detalje o metodologiji OVDE.

Ova tema podstakla nas je da istražimo i kolike su naknade za one koji uče kroz rad u realnom radnom okruženju kod posloddavca u Srbiji. Redakcija PlutonLogistics portala uputila je pitanja Sektoru za dualno obrazovanje Privredne komore, čije odgovore uskoro očekujemo. Ukoliko ste i vi bili deo sistema dualnog obrazovanja (ili se možda i sada školujete na taj način), pišite nam na office@plutonlogistics.com svoja iskustva. 

Srednjoškolsko dualno obrazovanje, odnosno učenje kroz rad u realnom radnom okruženju kod poslodavca, u Srbiji je dosada pohađalo oko 10.500 školaraca u oko 800 kompanija. Pre dve godine, u našoj zemlji startovao je i model visokog dualnog obrazovanja, kada su upisane prve generacije studenata koje uče kroz rad. Privredna komora u oktobru prošle godine saopštila je da u Srbiji 150 studenata radi i uči u 75 kompanija.