ISTRAŽIVALI SMO: Kako će se kretati tržište logističkih i skladišnih objekata

Nakon uspešne 2019, koju je obeležio intenzivan dolazak novih investitora u industrijske i logističke objekte, kao i značajna zainteresovanost postojećih da dugoročno ulažu u srpsko tržište, stručnjaci su imali rekordna očekivanja za 2020. godinu. U tom trenutku, niko nije mogao da pretpostavi da će se samo nekoliko meseci kasnije privreda suočiti sa globalnom krizom.

U kojoj meri je korona virus poremetio planove, koliko je tržište skladišnih i logističkih prostora otporno na krizu, te kakva kretanja na polju investicija, zakupa i renti se očekuju u narednom periodu, pitanja su o kojima je portal PlutonLogistics razgovarao sa ekspertima konsultantske kuće za nekretnine CBS International, deo Cushman & Wakefield Grupe.

U 2019. godini, ponuda modernog magacinsko-proizvodnog prostora u Srbiji uvećana je za novih 370.000 kvadratnih metara, što je čak 70% više nego godinu ranije. Zahvaljujući pozitivnom trendu razvoja, ukupna ponuda dostigla je tako 3 miliona kvadrata. U Beogradu, sa opštinama u okruženju – Pećinci sa Šimanovcima i Stara Pazova, locirano je više od 50% ukupne ponude, tačnije više od 1,6 miliona m2 modernog industrijskog prostora različitih namena.

– Prethodni period obeležio je dolazak novih investitora koji su prepoznali mnogobrojne mogućnosti i resurse koje ima naša zemlja, dok su već postojeći pokazali da žele dugoročno da ulažu. Pokazalo se da postoji sve veći broj investitora koji proširuju svoje postojeće proizvodne i skladišne prostore, ne ograničavajući se pritom samo na jednu lokaciju u Srbiji – navode sagovornici portala PlutonLogistics.

Dolaskom stranih investitora, uvode se i veći standardi kvaliteta gradnje, te raste broj visokokvalitetnih i modernih objekata.

Zabeležene su i prve investicione transakcije većih logističkih centara što pokazuje zainteresovanost investitora za ovaj segment tržišta. Taj trend se može očekivati i u budućnosti, uzimajući u obzir porast online trgovine i distribucije.

Ponuda je zasada raznovrsna, ali se ide na homogenizaciju i stabilizaciju tržišta. Kada je reč o velikim zakupcima, najveća tražnja dolazi iz FMCG sektora, kao i od logističkih operatera koji dalje nude svoje usluge trećim licima.

Nekretnine i korona – razvoj uz prolongiranje rokova

Premda je tržište nepokretnosti u Srbiji, kao u drugim zemljama širom sveta, jasno izloženo uticajima globalne zdravstvene krize, prošlogodišnji rezultati omogućili su dobre temelje koji će biti značajni u konačnom rezultatu.
Celokupno tržišne nekretnina započelo je 2020. na vrlo jakim osnovama, imajući u vidu kontinuirani rast aktivnosti na polju ponude i tražnje, kao i jaku razvojnu aktivnost u praktično svim segmentima. Specifičnost ove privredne grane uticale su da i nakon početka pandemije i uvođenja vanrednog stanja, aktivnosti ne budu zaustavljene – građevinska industrija jedna je od malobrojnih koja nije obustavila rad.

Iz izveštaja Industrijski prostor Beograda H2 2019

Tokom poslednjih meseci, nastavljena je realizacija velikog broja projekata u Srbiji, a usporeni rad ili potpuna obustava poslovanja pojedinih institucija uticali su da se gradnja samo uspori.

S obzirom na to da je u većini projekata završetak gradnje prolongiran za period trajanja vanrednog stanja, investitori uglavnom predviđaju pomeranja za 2 do 3 meseca – navode u CBS International, deo Cushman & Wakefield Grupe.

Očekivana smanjena tražnja

Kada je reč o tržištu skladišnih i logističkih prostora, smatra se da je ono u ovom trenutku otpornije od nekih drugih segmenata, poput maloprodajnog, hotelskog i ostalih koji direktno zavise od društvenog kontakta i interakcije sa ljudima, ali svakako nije imuno na trenutnu situaciju.

Limitiranost tržišnih uslova u kojima posluju ritejleri u poslednja dva meseca, može rezultovati smanjenom tražnjom za magacinskim prostorom, bar kratkoročno posmatrano. U narednom periodu možemo očekivati i da zakupnine komercijalnih nepokretnosti budu pod pritiskom, s obzirom na smanjenu aktivnost zakupaca.

Imajući u vidu da je proces izgradnje i uspostavljanja proizvodnje jedne fabrike izuzetno vremenski zahtevan i predstavlja stratešku i dugoročnu odluku za kompaniju, Srbija će i dalje biti odgovarajući izbor za internacionalne kompanije koje su izrazile interesovanje za ulazak na naše tržište pre ove situacije, smatraju naši sagovornici.

Prilike za dalji rast i razvoj su velike, s obzirom na podsticaje države za razvoj industrijskog i logističkog sektora, saradnju univerziteta i investitora na konstantnom obrazovanju i usavršavanju radne snage, kao i sve veća ulaganja u infrastrukturu, navode.

Najznačajniji projekti 

Među projektima koji su realizovani tokom 2019, u oblasti skladišnog i logističkog prostora, izdvaja se nekoliko velikih investicija.

Završena je 4. faza projekta Industrijski park Beograd (logistički centar od oko 15.000 m2), Bosch skladišni kompleks u Pećincima (22.000 m2), druga faza Eyemaxx LogMaxBeta logističkog centra u Pećincima (15.000 m2).

Češka CTP Group izgradila je prvi objekat u CTPark Belgrade West Šimanovci – 13.600 kvadrata logističkog prostora, kao i proizvodni objekat od 18.500 kvadrata u Kragujevcu. U Šimanovcima je završena prva faza KLP logističkog centra, što iznosi oko 20.000 m2 modernog prostora. Sport Vision realizovao je prvu fazu distributivnog centra u Šimanovcima (30.000 m2), dok je u toku razvoj druge faze, koja podrazumeva još 20.000 m2.