LOŠE VESTI: Srbija pala na listi Svetske banke u oblasti logistike

Svetska banka objavila je novi izveštaj (Logistics Performance Index 2023) u kome analizira logističke perfomanse u 139 zemalja na svetu. U poređenju sa poslednjim izdanjem, objavljenim 2018. godine, Srbija je sa 65. pala na 73. mesto.  Prema ovogodišnjem indeksu logističkog učinka (LPI), došlo je do promena, te Nemačka više nije na prvom mestu. Na vrhu tabele su ove godine Singapur, Finska, Danska, slede – Nemačka, Holandija, Švajcarska…

Po proceni analitičara Svetske banke, ukupna ocena Srbije je 2.8, slična kao i u izveštaju iz 2018. godine (2.84), s tim što niži rang ukazuje na to da smo mi ostali na istom, ali da druge zemlje bolje napreduju.  Carina ima ocenu 2.2 (2.6 – 2018.), infrastruktura je 2.4 (2018. – 2.60). U kategoriji međunarodni prevoz ocena je 2.9 (2.97), ocena za logističke kompetence je 2.70 (2.7), u sekciji praćenje pošiljki dobili smo 3.4 (2.79), a u poštovanju roka u isporuci pošiljki smo sa 3.33 u 2018. pali na 2.9.

Iznad nas po logističkom učinku našle su se Slovenija (43), Hrvatska (43), Bugarska (51), Rumunija (51), Makedonija (57), BiH (61) i Crna Gora (73).

U izveštaju se navodi da uprkos izuzetno složenoj situaciji u periodu od 2018. godine, ovi rezultati su ogledalo „smirivanja tržišta“, te ne pokazuju objektivno netipičnu situaciju u globalnoj ekonomiji kojoj smo svedoci prethodnih godina. Kao razlog sličnog indeksa kao i 2018, u izveštaju se navodi da je „kriza bila globalna, te je pogodila svaku zemlju pojedinačno. Tačnije, nijedna zemlja nije bila izolovana“.  Kako navode analitičari Svetske banke, „u široj slici, trgovinske i logističke operacije su se pokazale kao iznenađujuće otporne“.

Saveti Svetske banke za bolji logistički indeks

Na svim potencijalnim trgovačkim rutama potrebno je u proseku 44 dana od trenutka kada kontejner uđe u luku zemlje izvoznice do trenutka kada napusti odredišnu luku, sa standardnim odstupanjem od 10,5 dana. Taj raspon predstavlja 60% vremena potrebnog za međunarodnu trgovinu robom.

Prema LPI 2023, digitalizacija lanca snabdevanja end-to-end, posebno u privredama u razvoju, omogućava zemljama da skrate kašnjenja u lukama do 70% u poređenju sa onima u razvijenim zemljama. Raste i potražnja za zelenom logistikom – 75 odsto pošiljalaca traži ekološki prihvatljive opcije kada izvoze u zemlje sa visokim prihodima.

– Dok se većina vremena provodi u transportu, najveća kašnjenja se dešavaju u morskim lukama, aerodromima i multimodalnim centrima. U tim objektima možemo tražiti rešenja za bolju pouzdanost lanaca snabdevanja – rekla je Christina Viederer, senior ekonomista Svetske banke za makroekonomiju, trgovinu i investicije i koautor izveštaja.

Date su i smernice za poboljšanje procesa carinjenja i ulaganja u infrastrukturu, usvajanje digitalne tehnologije i podsticanje ekološki održive logistike prelaskom na manje intenzivnu emisiju ugljenika u transportu i energetski efikasnije skladištenje.

Više informacija o LPI-u pročitajte OVDE.

Detalje Logistics performance index-a za 2023. pročitajte OVDE.