Pitanja i odgovori

 

Mnogi čitaoci nam šalju pitanja u vezi sa određenim aspektima transporta robe. Kako bismo odgovorili na mnogobrojna pitanja, odlučili smo da se u vezi sa ovom oblašću posavetujemo sa ekspertima i obezbedimo vam adekvatne odgovore.

Pošaljite nam pitanje u vezi sa transportom robe, skladištenjem, carinskim procedurama, potrebnom dokumentacijom, carinskim prekršajima, međunarodnim ugovorima, pravnim pitanjima, osiguranjem robe, osiguranjem prevoznika…

Čekaju vas odgovori kompetentnih stručnjaka. Pratite nas i budite u toku – novo pitanje i odgovor vas čekaju svake nedelje!

Špedicija, transport i logistika

Transport osetljive robe zahteva posebnu pažnju i brižnost kako bi se osiguralo da predmeti stignu na odredište neoštećeni. Osetljiva roba može uključivati lomljive ili osjetljive predmete poput staklenih proizvoda, keramike, elektronike, umetničkih dela ili medicinskih instrumenata. Evo nekoliko ključnih aspekata koji su važni kod transporta osetljive robe: Pravilno pakovanje: Bez obzira na to koliko su veliki ili mali predmeti, ako su krhki, potrebno ih je pravilno i efikasno upakovati.
  • Pravilne dimenzije – Koristite čvrsto pakovanje koje odgovara veličini i težini predmeta. Ukoliko koristite kutiju koja je znatno veća od naručenog artikla, stvar se može pomeriti unutra. Isto tako ukoliko podloga nije dovoljno čvrsta i ne može da podnese težinu paketa, rizikujete oštećenje. Pored toga, isporuka neadekvatno upakovane robe može biti skupa. Cena isporuke obračunava se na osnovu dimenzionalne težine. Platićete više za isporuku ako koristite preveliku kutiju jer zauzima više prostora na kamionu za dostavu. Postavite lomljivi predmet u sredinu kutije i osigurajte ga kako bi ostao nepokretan. Osetljive delove treba pažljivo umotati i „zaglaviti“ kako bi se sprečilo pomeranje tokom transporta, zbog čega je idealno imati kutiju u identičnim dimenzijama predmeta koji se transportuje. Ukoliko je reč o vangabaritnoj pošiljci primeniće se ista pravila, primera radi velika mašina biće transportovana najčešće u drvenom sanduku, obložena zaštitnom folijom i unutar kontejnera pričvrstiće se španerima.
  • Odabir odgovarajućeg zaštitnog materijala – Naravno, kada je reč o osetljivoj robi, nije dovoljno da proizvod samo bude spakovan u kutiju već je važno da unutar njih koristite zaštitni materijal kao što su pucketava zaštitna folija, stiropor ili sunđeri. Ekološki prihvatljivija rešenja su reciklirani papir i rebrasti karton. Postoje čak i specijalne ambalaže sa unutrašnjim zaštitnim slojevima. Za dodatnu zaštitu, obložite kutiju polistirenskim listovima. Ništa manje važno je da dobro zatvorite i zalepite kutije.
Pravilno obeležavanje paketa: Jasno označite paket kao „lomljivo“ ili „fragile“ kako bi osoblje za transport bilo svesno da tretira paket s dodatnom pažnjom. Pažljivo rukovanje: Kada se predmeti prenose, podižu ili manipulišu, osigurajte da osobe koje ih prenose budu obazrive i pažljive. Preporučljivo je koristiti zaštitnu opremu kao što su rukavice kako bi se sprečilo klizanje ili oštećenje prstima. Ubrzan tempo i veliki broj manipulacija tokom transporta mogu dovesti do neadekvatnog rukovanja, zbog čega odabir rute kojom se vozilo kreće takođe može imati uticaj na bezbednost robe. Osiguranje: Razmislite o mogućnosti polise osiguranja tokom transporta. To može pružiti dodatnu sigurnost u slučaju oštećenja. Prilikom slanja lomljivih predmeta, saradnja sa pouzdanim prevoznicima ili dostavljačima koji imaju iskustva u transportu osetljivih tereta može biti od velike pomoći. Sve ovo ne mora biti vaša briga, jer kompanije sa dugogodišnjim iskustvom i širokim portfolijom usluga poput cargo-partnera, mogu sve navedene zadatke obaviti umesto vas. Logističke kompanije koje nude dodatne usluge pakovanja obično imaju stručno osoblje i specijalizovanu opremu za pravilno i efikasno pakovanje. To znači da klijenti mogu biti sigurni da će njihova roba biti pravilno zaštićena za vreme transporta. Za više informacija, posetite cargo-partner website ili ih kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Verovatno ste se nekada zapitali, šta to sve može uticati na cenu transporta i zašto u različto doba godine za potpuno istu uslugu možete dobiti drugu cenu.
U nastavku će sa nama eksperti iz logističke kompanije cargo-partner podeliti koji to sve faktori utiču na visinu cene transporta.

Vrsta robe: Osetljiva, lomljiva, opasna ili vangabaritna roba može zahtevati posebne mere pakovanja, manipulacije ili osiguranja, što može uticati na povećanje troškova transporta. Isto važi i za robu koja zahteva poseban temperaturni režim.

Ruta i udaljenost: Dužina rute i razdaljina između mesta utovara i odredišta mogu značajno uticati na cenu transporta, posebno kod međunarodnog transporta.

Transportni modalitet: Troškovi se mogu značajno razlikovati u zavisnosti od izabranog načina transporta – vazduhom, morem, drumom ili železnicom. Brzi avionski transport obično je skuplji od sporijeg brodskog ili kamionskog transporta.

Težina i zapremina tereta: Veće težine ili zapremine tereta obično rezultiraju većim troškovima transporta, naročito kada se koristi avionski transport. Ukoliko govorimo o jediničnoj ceni, moguće je da će ona biti manja ukoliko imate više robe za transport, ali to nije uvek i pravilo.

Vremenski faktori: Hitni ili brzi transporti, koji zahtevaju isporuku u kratkom roku, imaju veće troškove, jer zahtevaju dodatne resurse i bržu organizaciju.

Incoterms: Izabrani Incoterms određuju ko snosi odgovornost i troškove, što može uticati na krajnju cenu koju plaćate za transport robe. Više o njima pročitajte – Šta predstavlja pojam Incoterms i koja je njihova svrha?

Upravljanje rizicima i osiguranje: Ako je roba visoke vrednosti ili osetljiva, osiguranje prilikom transporta je poželjno, a premija dodatno povećava troškove transporta.

Carinski i regulatorni troškovi: Carinske takse i porezi mogu značajno uticati na konačnu cenu transporta, naročito kod međunarodnog transporta. U zavisnosti od vrste robe i propisa u određenoj zemlji ili regionu, troškovi vezani za poštovanje ekoloških standarda ili regulativa takođe mogu uticati na cenu.
Važno je uzeti u obzir sve ove faktore prilikom planiranja transporta i saradnje s logističkom kompanijom kako biste razumeli ponudu koju dobijete, ali i izbegli neočekivane troškove.

Važno je napomenuti da ovo jesu ključni, ali ne i jedini faktori koji utiču na cenu transporta.

Viša sila: Celokupna logistička industrija zavisi od svetskih dešavanja, zbog čega događaji poput kriza, štrajkova, prirodnih nepogoda, pandemija, odluka regulatornih organa, mogu potpuno promeniti tržišnu cenu, ali ni vi ni vaš logistički partner nećete moći da utičete na date okolnosti.

Sezonalnost i dostupnost kapaciteta: U periodima visoke potražnje ili ograničenih kapaciteta, cene transporta mogu biti više zbog konkurencije ili ograničenog dostupnog prostora. Ova zapravo objašnjava zašto će vaš transport imati drugačiju cenu u različitim periodima godine.

Tu su naravno i putarine. Troškovi putarina mogu biti značajan faktor u ceni transporta, posebno ako ruta prolazi kroz plaćene autoputeve ili specifične putne takse.

Ukoliko ne raspolažete sa informacijama o svetskim dešavanjima ili kretanju putarina, bez brige cargo-partner tim uvek će vas rado posavetovati o optimalnom rešenju za vase potrebe.

Za više informacija, posetite cargo-partner website ili ih kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Brodski transport rashladnim kontejnerima, poznatim i kao hladnjačama, obezbeđuje efikasno snabdevanje različitih proizvoda širom sveta, čuvajući njihov kvalitet i bezbednost tokom putovanja preko mora.

Njihova glavna karakteristika je mogućnost održavanja unapred zadate temperature tokom celog transportnog procesa. Kako bi se obezbedio kontinuitet u održavanju temperature ovi kontejneri moraju imati električni izvor energije. Manipulacija rashladnim kontejnerima može zahtevati i posebne mašine i opremu za utovar i istovar, jer su ponekad teži od standardnih kontejnera.

Hladnjače se koriste u različitim granama industrije, uključujući prehrambenu, farmaceutsku i hemijsku industriju. Voće i povrće često zahteva precizne temperature kako bi se sprečilo prekomerno zrenje ili kvarenje. Meso i riba zahtevaju niske temperature kako bi se sprečila reprodukcija bakterija i očuvala sigurnost hrane. U farmaceutskoj industriji, hladnjače su neophodne za transport lekova koji su osetljivi na temperaturne promene.

Izolacija je ključna za očuvanje temperature unutar hladnjače. Kontejneri su izrađeni od izolacionih materijala visokog kvaliteta kako bi sprečili gubitak toplote ili hlađenja – zbog čega imaju specijalna vrata.

Osim održavanja specifičnih temperatura, hladnjače su opremljene sofisticiranim sistemima kontrole vlage i cirkulacije vazduha kako bi se osiguralo optimalno okruženje za svaku vrstu tereta. To je ključno za očuvanje kvaliteta i sigurnosti proizvoda. Ovo je posebno važno za proizvode kao što su voće i povrće, jer previše suv ili previše vlažan vazduh može uzrokovati oštećenje.

Sigurnost i praćenje su takođe od suštinskog značaja za neprekidni hladni lanac. Moderni kontejneri poseduju i uređaje za praćenje kako bi se osiguralo da se proizvodi transportuju bezbedno i da se brzo reaguje u slučaju problema.

Treba napomenuti da vozači i logistički stručnjaci koji rukuju hladnjačama moraju biti obučeni za pravilno postavljanje temperatura, zbog čega se često koriste napredni sistemi koji omogućavaju nadzor temperature u stvarnom vremenu i pružaju upozorenja u slučaju bilo kakvih odstupanja.

Kada je reč o transportu prehrambenih proizvoda, pogotovo voća i povrća, nije dovoljno samo obezbediti hladnjaču za transort, već transport ovakve robe zahteva dobro planiranje, ali i precizne kalkulacije. Zanimljivo je da se brojni sveži proizvodi transportuju pre sazrevanja, kako bi se taj proces odvio upravo tokom brodskog putovanja. Pored svežih namirnica, hladnjačama se često transportuju i smrznuti proizvodi, kao i hrana za kućne ljubimce.

U slučaju da navedeni opis ne odgovara vašim potrebama možete u našoj Q&A sekciji pročitati i Koje su vrste i dimenzije brodskih kontejnera? Kako da znam koje je pravo rešenje za moju robu?

Ukoliko Vam je potrebna logistička podrška za vaš lanac snabdevanja ili jednostavno želite da saznate više o tome, cargo-partner tim je na raspolaganju!

Za više informacija, posetite cargo-partner web site ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Brodski transport automobila je popularan način transporta kada je potrebno prevesti vozila preko velikih udaljenosti, poput međunarodnih isporuka između različitih kontinenata ili preko mora. Ukoliko se opredelite da vaš poslovni automobil transportujete brodom, onda je zatvoreni kontejner najbezbednije rešenje.

Pored kontejnerskog transporta postoje i takozvani RO-RO brodovi (Roll on/roll off brodovi su dizajnirani za prevoz „kotrljajućeg“ tereta ili tereta sa točkovima kao što su automobili, prikolice, i sl. Imaju ugrađene unutrašnje rampe koje omogućavajuda se teret kotrlja prilikom utovara i istovara) na kojima su automobili obezbeđeni na otvorenoj palubi. Iako je ovo rešenje cenovno povoljnije ne pruža nivo zaštite poput kontejnerskog transporta.

U kontejneru automobili se štiti od vremenskih neprilika, prašine i ostataka sa puta. Često se bira za luksuzna, klasična, starinska ili vozila visoke vrednosti kojima je potrebna dodatna briga i zaštita tokom tranzita. Iako je skuplji od otvorenog transporta, zatvoreni transport pruža dodatnu sigurnost. Evo nekoliko važnih informacija koje treba uzeti u obzir ukoliko želite vaše vozilo da transportujete kontejnerom:

Dimenzije vozila: Pre nego što organizujete transport, svakako morate znati dimenzije vašeg vozila (dužinu, širinu, visinu) jer će to uticati na odabir odgovarajućeg kontejnera i osigurati da vaše vozilo stane unutar njega.

Odabir kontejnera: Odabir prikladnog kontejnera zavisi od veličine, tipa i broja vozila koje planirate da prevezete.
Priprema vozila: Pre utovara, važno je temeljno pripremiti vozilo. To uključuje čišćenje vozila, uklanjanje privatnih predmeta, izbacivanje goriva i osiguranje da su svi delovi vozila u ispravnom stanju. Minimalan nivo goriva ne samo da će smanjiti težinu pošiljke, već će umanjiti i rizik od potencijalnih oštećenja.

Zaštita: Vozila su vredni objekti, stoga je njihova zaštita izuzetno važna. Tokom transporta, vozila se moraju čvrsto fiksirati kako bi se sprečilo pomicanje i oštećenje. Kako bi se vozilo dodatno osiguralo u samom kontejneru koriste se specijalni remeni.

Osiguranje: Zbog izloženosti riziku oštećenja ili gubitka, preporučljivo je da doplatite osiguranje vaše pošiljke tokom transporta, što je u ovom slučaju vaš automobil.

Praćenje i transparentnost: Kako biste olakšali planiranje vašeg transporta, odaberite logističkog partnera koji pruža mogućnost praćenja vaše pošiljke i transparentnost njenog putovanja.

Vrednost vozila: Vrednost vozila utiče i na tretman samog transporta, visinu carine, kao i premije osiguranja.

Logistika i dokumentacija: Organizacija transporta zahteva pažljivu logistiku i dokumentaciju. To uključuje raspored utovara i istovara, praćenje putovanja i ispunjavanje svih relevantnih pravnih dokumenata. Transport vozila preko granice zahteva razumevanje carinskih i zakonskih regulativa zemlje uvoza.

Ovi saveti mogu vam pomoći da pripremite svoje vozilo za transport kontejnerom na najbolji mogući način.

cargo-partner logisticki eksperti rado će vas dodatno posavetovati i osigurati bezbrižnu i sigurnu isporuku vašeg vozila na krajnje odredište.

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Savremeno doba donelo je značajno pomeranje granica u svetu tehnologije i automobilske industrije, ali i dodatnu kompleksnost u lancu snabdevanja. Transport automobilskih delova može se suočiti sa raznim izazovima zbog specifičnosti koje sama industrija sa sobom nosi. U nastavku obradićemo na šta sve treba obratiti pažnju prilikom transporta u automotive industriji:

Osetljivost na oštećenja: Automobilski delovi često su osetljivi na udarce, vibracije i spoljne uticaje, zbog čega je neophodno obezbediti odgovarajuću zaštitu i ambalažu kako bi se sprečila oštećenja tokom transporta. Ovo može uključivati specijalne kutije, jastučiće, prekrivače, zaštitne folije i materijale za amortizaciju udaraca.

Manipulacija: Stakla, karoserijski delovi ili osetljive elektronske komponente, zahtevaju pažljivo rukovanje kako ne bi došlo do oštećenja, zbog čega osoblje treba da bude obučeno za rukovanje specijalnom opremom, ali i ručni pretovar.

Dimenzije i specijalni uslovi: Automobilski delovi dolaze u različitim dimenzijama, od manjih elektronskih komponenti do velikih karoserijskih delova. Visina, širina i težina pošiljke opredeljujući su za izbor transportnih sredstava koji će se koristiti. Velike i teške pošiljke zahtevaće logističkog partnera koji može da obezbedi specijalna vozila i sisteme za učvršćivanje, dok delovi, poput baterija ili hemijskih materijala, mogu zahtevati posebne uslove ili dozvole transporta zbog potencijalnih rizika ili ograničenja.

Raspoloživost i brzina: Automobilska industrija ima kompleksne lance snabdevanja sa mnogodobavljača i distributera. Koordinacija i usklađenost svih aktera u tom lancu može biti  prilično izazovna, a ono što dodatno otežava taj proces jeste činjenica da raspoloživost i brzina isporuke nisu ništa manje važni.

Svima su nam poznate čuvene JIT i JIS metode za upravljanje zalihama čiji je cilj što manje „praznog hoda“ na proizvodnoj traci, a nastale su upravo u fabrikama automobila. Na osnovu svega možemo zaključiti da transport automobilskih delova ne možemo posmatrati izolovano i da je on deo logističkog lanca u kojem se rute i brzina kretanja pošiljaka moraju usaglasiti sa dinamikom proizvodnje. Važno je istaći da pored tačnih i preciznih isporuka, tu su i one iznenadne i hitne, zbog čege outsourcing fleksibilnog logističkog partnera može obezbediti značajnu konkurentsku prednost.

Kompanija cargo-partner je za potrebe svojih klijenata razvila specijalizovan EMERGENCY servis. Tim cargo-partner stručnjaka vam je na raspolaganju 24 sata tokom svih sedam dana u nedelji i omogućiće vam najpovoljnije rešenje za izuzetno hitne transporte i obezbediti prioritet pri bukiranju avionskog transporta, ali i carinjenju. Zahvaljujući njihovoj online platformi SPOT imaćete direktan pristup važnim dokumentima i mogućnost da pratite svoju pošiljku u svakom trenutku.

Carinske i zakonske regulative: Međunarodni transport automobilskih delova može biti podložan različitim carinskim tarifama, taksama i regulativama. Fabrike velikih proizvođača uglavnom su pozicionirane u okviru slobodnih carinskih zona, što omogućava da se auto delovi između različitih država transportuju bez plaćanja carine, dok se ne ugrade u finalni proizvod. Ovo može zahtevati dodatnu dokumentaciju i administraciju, ali to će takođe produžiti i vreme isporuke.

Dugogodišnje iskustvo u radu sa vodećim proizvođačima i dobavljačima širom sveta, garantuje kvalitet cargo-partner ekspertske podrške u automobilskoj logistici: od transporta i skladištenja do carininjenja i dokumentacije.

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Kada se roba uvozi radi oplemenjivanja tj. kada će biti podvrgnuta nekoj vrsti prerade, popravke, transformacije ili dodavanja vrednosti, a zatim se i ponovo izvozi, carina i porezi se ne plaćaju prilikom uvoza prvobitnih sirovina ili poluproizvoda. Umesto toga, privrednici su često oslobođeni ili imaju pravo na povraćaj plaćene carine kada izvezu gotov proizvod nazad u inostranstvo. Ovaj postupak omogućava preduzećima da smanje troškove proizvodnje i poboljšaju konkurentnost na međunarodnom tržištu. Ovo se naziva i „carinski režim oplemenjivanja robe s ponovnim izvozom“ ili „carinski postupak s posebnom namenom„.

Ovaj carinski postupak obično zahteva specifične dozvole, evidenciju i carinsku dokumentaciju kako bi se pratila sudbina robe. Pogrešno korišćenje ovog režima može dovesti do carinskih prekršaja i kazni.

Evo nekoliko ključnih stvari koje treba imati na umu:

Carinski postupci: Upoznajte se sa svim relevantnim carinskim postupcima i procedurama vezanim za uvoz-izvoz oplemenjivanja u vašoj zemlji.

Upravljanje robom: Vodite pažljivu evidenciju o uvoženoj robi i njenom kretanju kroz proizvodni proces. Sve sirovine ili komponente koje uvozite moraju biti jasno identifikovane i dokumentovane kako bi se olakšao kasniji izvoz gotovog proizvoda.

Pravila porekla: Proverite pravila porekla za uvoznu robu i kako ona utiču na mogućnost oslobođenja od carine prilikom ponovnog izvoza. U nekim slučajevima, proizvod mora biti dovoljno transformisan u zemlji uvoza kako bi se kvalifikovao za povraćaj carine prilikom izvoza.

Vrednost oplemenjivanja: Obavezno pravilno izračunajte vrednost oplemenjivanja. To obično uključuje razliku u vrednosti uvezenih sirovina i vrednosti gotovog proizvoda koji će biti izvezen. Ta vrednost služi kao osnova za obračun carinskih olakšica ili povraćaja.

Terminski rokovi: Poštujte sve rokove koji se odnose na uvoz-izvoz oplemenjivanja, uključujući period u kojem treba izvesti gotov proizvod kako biste ostvarili olakšice ili povraćaj carine.

Dokumentacija: Pridržavajte se tačnih i kompletiranih dokumenata vezanih za uvoz i izvoz. To uključuje carinske deklaracije, fakture, sertifikate o poreklu i sve ostale relevantne dokumente.

Ukoliko vam je potrebna konsultacija, kontaktirajte cargo-partner stručnjake za carinska pitanja i međunarodnu trgovinu kako biste obezbedili uspešan i zakonit uvoz-izvoz vaših proizvoda.

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Izvoz eteričnih ulja, najviše smilja, bosiljka i lavande je u posljednjih nekoliko godina doživeo veliku ekspanziju. Eterična ulja iz Srbije pronašla su svoje mesto u mnogim farmaceutskim i kozmetičkim kompanijama širom sveta.

Iako naizgled nisu, zbog svog hemijskog sastava i biološke aktivnosti, eterična ulja se u transportu tretiraju kao opasne materije. Glavni razlog zbog kojeg se svrstavaju u ovu kategoriju jeste niska tačka zapaljivosti. Neka od ulja se mogu zapaliti čak na temperaturi od 50 °C. Inače, pod pojmom opasnih materija, podrazumevaju se sve materije koje imaju takve karakteristike da mogu izazvati posledice štetne po zdravlje i okolinu. Do toga najčešće dolazi usled neodgovornog i/ili nestručnog rukovanja, pakovanja, skladištenja ili transporta.

Transportu opasnih materija treba posvetiti posebnu pažnju u smislu odabira prevoznih sredstava, tehničko-tehnoloških sredstava za manipulaciju, istraživanja okoline, a naročito edukacije osoba koje dolaze u dodir sa opasnim materijama. gBudući da su količine eteričnih ulja koje se otpremaju relativno male, a sam proizvod ima veliku vrednost, najčešće se transportuju avionskim putem.

Preduslov za transportnu kompaniju jeste da bude registrovana za ovu vrstu usluge, odnosno da je njeno osoblje sertifikovano i obučeno za rukovanje opasnim materijama. U slučaju avionskog transporta to je IATA DGR – International Air Transport Association Dangerous Goods regulation, koji je krovni dokument na globalnom nivou kada je u pitanju siguran avio transport opasnih roba.

Istovremeno, proizvođač / pošiljalac je u obavezi da obezbedi MSDS (Material Safety Data Sheet) koji izdaje ovlašćena laboratorija nakon obavljenih neophodnih analiza. To je tehnički dokument koji sadrži sve relevantne informacije u vezi sa supstancom koja se transportuje i zapravo, definiše nivo opasnosti za čoveka i okolinu.

Prilikom pripreme pošiljke eteričnog ulja za transport, posebna pažnja se posvećuje pakovanju. Instrukcije za pakovanje se nalaze u sklopu MSDS-a, a postupak sme da vrši isključivo sertifikovana osoba (sam proizvođač ili agent koji ga zastupa).

Proces pakovanja opasnih materija je veoma osetljiv segment i zahteva da mu se posveti velika pažnja, jer direktno utiče na sigurnosni aspekt transporta.Tom prilikom je potrebno izabrati kvalitetnu ambalažu sa unapred testiranim performansama propisanih od strane ICAO-a (International Civil Aviation Organization). Pored samog pakovanja, neophodno je i adekvatno obeležavanje i deklarisanje.

Po završetku procesa pakovanja, izrađuje se transportna dokumentacija – AWB (Air waybill) i DG deklaracija, koja predstavlja jasnu instrukciju svim učesnicima u lancu snabdevanja.

Ukoliko vam ovaj proces deluje komplikovano, cargo-partner tim rado će vam obezbediti dodatne informacije i organizovati transport za vas!

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Uvoz i izvoz opreme podleže brojnim zakonima i regulativama, zbog čega je veoma važno da se prilikom transporta te robe ispoštuju sva pravila, jer se usled propusta mogu javiti velike kazne ili čak zaplena robe.

Ukoliko za potrebe, na primer, snimanja filma, želite da uvezete audio ili video opremu koju ćete naknadno vratiti u vašu zemlju po završetku posla, tada je reč o privremenom uvozu/izvozu robe.

Ovakva vrsta uvoza tretira se drugačije, jer postoji mogućnost da se porezi i troškovi carinjenja izbegnu, uz određeno obezbeđenje da će se roba naknadno ponovno izvesti iz zemlje.

ATA karnet se često preporučuje za upotrebu filmskim i TV kompanijama koje snimaju u inostranstvu. To je fizički dokument koji nosite sa svojom robom kada je privremeno premeštate iz svoje zemlje u druge zemlje, i značajno smanjuje poteškoće i troškove povezane sa odnošenjem kamera, osvetljenja, mikrofona, scenografija itd. u inostranstvo.

Za dobijanje ATA karneta neophodno je obezbediti spisak sve audiovizuelne opreme, njihove fakture i depozit, ukoliko je to potrebno.

Međutim, važno je napomenuti da na svom karnetu ne smete da navodite bilo kakvu opremu za jednokratnu upotrebu ili potrošnju, kao što su nepunjive baterije, olovke, papir, lepak, kese za otpatke, itd. Ovo nije dozvoljeno na ATA karnetima, jer ne postoji garancija da će se u istom stanju izvesti nazad.
Iznos depozita varira u zavisnosti od zemlje porekla opreme.

Takođe postoje zemlje koje nemaju obavezu plaćanja depozita, ali se odgovarajuća procedura zemlje odredišta mora ispoštovati:

  • Svaki karnet važi privremeno, a po isteku tog perioda oprema mora biti vraćena u zemlju porekla.
  • Roba se ne može prodati ili zameniti.
  • Ista roba mora biti ponovo izvezena u zemlju porekla pre isteka roka trajanja.
  • Roba se ne može iznajmljivati, prenositi ili uništavati bez dozvole.
  • Ukoliko je reč o robi za koju postoji zabrana uvoza/izvoza neophodno je posedovanje adekvatne licence ili dozvole.

Veoma je važno da pokažete svoj ATA karnet svaki put kada se oprema uvozi u zemlju, izvozi iz zemlje ili prolazi kroz zemlju.

Ukoliko nameravate da svoje pošiljke otpremate ili uvozite ATA karnetom ili vam samo treba malo više informacija o tome, cargo-partner vam stoji na raspolaganju!

Pročitajte više Kako ATA Karnet može pojednostaviti procedure uvoza/izvoza?

Za više informacija, posetite cargo-partner website ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

transport, logistika, transport audio opreme, transport video opreme, ATA karnet, cargo-partner, uvoz opreme, izvoz opreme

Istraživanja pokazuju da potrošnja meda širom sveta raste iz godine u godinu. U Srbiji je pčelarstvo jedno od najstarijih zanata, a ovogodišnji povoljni uslovi za cvetanje bagrema najavljuju rekordne rezultate za domaću proizvodnju. Ukupan izvoz meda iz Srbije u prvih deset meseci 2022. godine bio je 1.479 tona. Najveći uvoznici srpskog meda su Nemačka, Poljska, Belgija i Španija. Ali i pored dobre proizvodnje Srbija je uvezla i oko 485 tona stranog meda – iz Moldavije, Rusije, Ukrajine i Novog Zelanda. U ovom pitanju podelićemo sa vama šta je sve neophodno da znate ukoliko se opredelite za spoljnu trgovinu medom.

Osnovi uslovi za skladištenje i transport meda

Med nije zahtevan kao drugi prehrambeni proizvodi poput mesa i mlečnih proizvoda koji su skloni kvarenju pod temperaturom ispod optimalne. Ali to ne znači da je izvoz meda bez izazova. Med će promeniti konzistenciju kada je izložen toploti ili vlazi što znači da ukoliko je vaša finalna destinacija u zemlji sa visokim nivoom vlažnosti vazduha, to može dovesti do gubitka proizvoda, ali i ukusa i lekovitih svojstava. Jedan od načina da se to izbegne jeste efikasno pakovanje. Plombirani kontejner je idealno rešenje jer osim što štiti proizvod sprečava i njegovo neovlašćeno otvaranje tokom putovanja.

S obzirom na to da med ne zahteva striktan temperaturni režim, može se koristiti i otvoreno vozilo, ali će tada biti neophodno da se med prekrije kako bi se izbegla kontaminacija meda prašinom ili napadom insekata. Ipak, to ne znači da temperaturu samog vozila ili skladišta treba u potpunosti zanemariti, zbog čega je poželjno koristiti termo ćebe. Skladištenje je idealno na sobnoj temperaturi i van domašaja sunčeve svetlosti. Med se takođe ne može transportovati ili skladištiti zajedno sa robom jakog ili neprijatnog mirisa. U zavisnosti od toga da li je reč o staklenom, metalnom ili plastičnom pakovanju – med može zahtevati veći ili manji stepen opreznosti prilikom rukovanja.

Uvoz meda

Za uvoz meda u Srbiju neophodno je da posedujete dokaz da roba ispunjava veterinarsko sanitarne zahteve, tačnije veterinarski sertifikat o zdravstvenoj ispravnosti meda. Uvoznik takođe mora biti registrovan u jedinstvenom registru subjekata za poslovanje hranom kod Ministarstva poljoprivrede Republike Srbije, dok skladište koje vrši prijem robe mora biti upisano u registar objekata za poslovanje hranom koje vodi isto ministarstvo.

Izvoz meda

Vaša zemlja odredišta može imati dodatne zahteve koje morate da ispunite. Neke zemlje imaju znatno strože i manje isplative uslove zbog čega ćete ih eliminisati sa vaše liste za izvoz.

Izbor pravog špeditera, koji će analizirati potrebe kupca kao i karakteristike tereta, kreirati optimalne rute isporuke i obezbediti poštovanje svih mera bezbednosti tokom transporta, pretovara i skladištenja, pomoći će vam da vaša roba neometano stigne na odredište.

Kontaktirajte cargo-partner eksperte za više informacija!
Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

 

Uvoz polovne robe može biti izazovan zbog roka njene upotrebe koji je mnogo kraći nego kod novih proizvoda, zbog čega su spoljnotrgovinske aktivnosti povezane sa istom, regulisane Zakonom o upravljanju otpadom. U skladu sa njim, Ministarstvo za zaštitu životne sredine propisalo je polovnu/korišćenu robu za koju je neophodno pribaviti dozvolu za uvoz.

Za tržište Balkana najviše se izvoze polovne građevinske i poljoprivredne mašine, ali tu su i druge kategorije poput polovne garderobe.
Kada uvozite polovnu robu iz inostranstva neophodno je da za početak dokažete da je roba u vašem vlasništvu, a sledeći važan kriterijum jeste njena dalja namena.

Uvoz polovnih mašina

Ukoliko je reč o pribavljanju polovne mašine koju ste namenili kao sredstvo za rad u vašem preduzeću, prilikom uvoza uz fakturu prilaže se dokumentacija iz APR-a kao dokaz da se mašina nabavlja za obavljanje osnovne delatnosti (u slučaju poljoprivredne mašine dostavlja se dokaz iz APR-a o postojanju registrovanog poljoprivrednog gazdinstva). Oprema mora biti u ispravnom i funkcionalnom stanju. Ukoliko uvoz neke opreme podleže merama spoljnotrgovinske politike (dozvole, saglasnosti za uvoz), za uvoz je potrebno pribaviti i dozvolu odgovarajućeg Ministarstva ili državne agencije.

Transport mašina je vrlo specifičan. Pored informacija koje smo obradili u pitanju Kako da pravilno zatražite ponudu za transport? biće neophodno da dostavite i dodatne informacije poput toga da li je neophodan bočni utovar, da li su prilikom transporta mašine neophodni španeri, da li mašina u sebi ima ulje itd…

Uvoz robe lošeg kvaliteta je zakonom zabranjen, zato je neophodno obezbediti i dokaz o kvalitetu robe. Veliki deo dobavljača kako bi mogli ponuditi mašine za izvoz, moraju dobiti prolaznu ocenu na testovima kvaliteta velikih kuća poput SGS, Veritas, ili Intertek.

Uvoz polovne garderobe

U Srbiji, Second Hand prodavnice nisu regulisane nikakvim posebnim zakonima o poslovanju, već se vode kao specijalizovane prodavnice za prodaju upotrebljene robe. Uprava za zaštitu životne sredine izdala je poseban akt po kome uvoznici korišćene odeće nisu u obavezi da pribavljaju posebne dozvole za uvoz otpada. Uslov je da je ona klasifikovana, dezinfikovana i ekstrakvaliteta, odnosno „ista kao nova”. Jednako važi i za nešto niži kvalitet garderobe na kojoj, kako navode, može da bude „po koja fleka”. Postoji izuzeće od ovog pravila u slučaju obuće. Upotrebljavanu obuću vlasnik ne može da dezinfikuje i dovede do ekstrakvaliteta. Ona se smatra otpadom i ne može da se uvozi u Srbiju ni za dalju prodaju ni u humanitarne svrhe.

Polovna garderoba kupuje se od veleprodaja, najčešće iz Češke, Slovačke i Nemačke, na kilogram, dok se polovne mašine uvoze iz različitih delova sveta.
Više različitih faktora odrediće šta je idealno transportno rešenje za uvoz vaše polovne robe. Dimenzije, kvantitet, zemlja dobavljača, cenovna i vremenska osetljivost samo su neki od kriterijuma koji utiču na to da li će izbor pasti na solo kamion, zbirnu drumsku liniju ili je pak reč o brodskoj ili avionskoj pošiljci.

Ukoliko vam se opisane procedure čine komplikovanim, kontaktirajte cargo-partner eksperte koji će vas detaljno konsultovati o neophodnim koracima, ali i najoptimalnijim rešenjima za vaš transport.

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Međunarodni lanac snabdevanja uključuje mnogo različitih procesa i učesnika, zbog čega špediteri kojima je to uža specijalnost mogu značajno da olakšaju kretanje tereta širom sveta. Špediterske kompanije su stručnjaci koji imaju industrijsko iskustvo i razumevanje svih složenih procedura uključenih u globalnu trgovinu poput izvozne dokumentacije, naknada za međunarodni pomorski transport robe, procedura carinjenja, uvoznih dažbina/poreza, lučkih naknada za rukovanje, domaće distribucije i osiguranja.

Iako je reč o vrhunskim ekspertima, vaše angažovanje u ovom procesu takođe je neophodno. Za početak da biste uopšte zatražili uslugu transporta robe neophodno jeda obezbedite sledeće informacije:

  • Rok za realizaciju isporuke
  • Mesto preuzimanja robe
  • Mesto isporuke robe – finalna adresa
  • Incoterms koje ste ugovorili (Saznajte više o incoterms ovde)
  • Modalitet transporta robe (ukoliko preferencija postoji)
  • Učestalost transporta
  • Mogućnosti koje imate kao uvoznik ili izvoznik
  • Mesto carinjenja
  • Vrsta robe
  • Dimenzije pošiljke (dužina, širina, visina)
  • Težina pošiljke
  • Vrsta pakovanja
  • Specijalne zahteve (temperaturni režim, vangabaritna pošiljka, lomljiva roba, skupocenosti, opasna i zapaljiva roba itd..)
  • Podaci o vašem preduzeću (PIB i kontakt osoba)
  • Potrebno osiguranje i vrednost robe

Spisak se nastavlja, ali da biste uopšte zatražili ponudu, gore navedeni spisak biće polazna baza. Raspolaganje ključnim informacijama značajno može ubrzati proces i skratiti vreme neophodno da vam se dostavi ponuda. Ukoliko je vaša pošiljka vremenski osetljiva ovo može biti od krucijalnog značaja.

Ukoliko vam referent logističke kompanije zatraži dodatne informacije ili dokumentaciju – znajte da je ista sigurno i neophodna.
Ukoliko su vam stvari sa spiska nepoznate, ne brinite jer će vas cargo-partner eksperti rado posavetovati i omogućiti transparentnost duž celog procesa.

Za više informacija, posetite cargo-partner website ili ih kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Međunarodna kupovina i prodaja robe često može biti komplikovana zbog čega je Međunarodna trgovinska komora (ICC) uvela je Incoterms.
Incoterms ili Internacionalna komercijalna pravila/pariteti su ništa drugo nego pravila koja određuju ko je nosilac određenih obaveza, troškova i rizika povezanih sa otpremom robe u lancu snabdevanja.

Incoterms koriste se više od 6 decenija i prepoznati su od strane svih svetskih sudova i drugih međunarodnih institucija.

Glavna svrha im je da smanje ili uklone sve neizvesnosti koje proizilaze iz drugačijeg tumačenja pravila u različitim zemljama. Zbog toga se incoterms redovno uključuju u ugovore o prodaji širom sveta, čime se transparentno naglašavaju očekivanja ugovorenih strana.

Njihovo razumevanje je veoma važno jer će u slučaju nesporazuma ili sudskog spora upravo oni biti odlučujući. Svaki logistički ekspert razumeće ovu napomenu na pakovanju ili dokumentu.

Postoje određeni izrazi koji imaju specifično značenje unutar ovih pravila. Neki od važnijih su:

  • Isporuka – Trenutak u transakciji u kom se rizik gubitka ili oštećenja robe prenosi sa prodavca na kupca
  • Prispeće – Trenutak do kog je prevoz robe plaćen
  • Franko – Obaveza prodavca da isporuči robu do naznačenog mesta gde je preuzima prevoznik
  • Prevoznik – Svako lice koje se ugovorom obavezuje da će izvršiti ili obezbediti prevoz robe
  • Špediter – Firma koja organizuje ili asistira u izradi aranžmana za otpremu robe
  • Spremno za za izvoz -Podnošenje izvozne deklaracije pošiljaoca i dobijanje dozvole za izvoz

Za više informacija, posetite cargo-partner website ili ih kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Mnogo je faktora koji determinišu koji će vid transporta biti idealno rešenje za vas. Troškovi, tranzitno vreme, vrsta robe i veličina pošiljke, destinacija, sigurnost…sve su to okolnosti koje utiču na odabir optimalnog rešenja.

Imajući u vidu izazove sa kojima se sektor logistike suočio poslednje dve godine, moramo konstatovati da „pravila“ koja su bila na snazi pre covid- a, više ne važe. Zatvaranje gradova, luka, graničnih prelaza, manjak vozača, neravnoteža ponude i tražnje značajno su promenile mogućnosti u transportu, ali i cene istih.

Uz navedene faktore, ali i prednosti i nedostatke, u nastavku uporedićemo pomorski i drumski transport.

Brodski transport

Prednosti brodskog transporta:

  • Pogodan za širok spektar robe
  • Veća ekološka prihvatljivost u odnosu na druge transportne modalitete
  • Pokrivenost širom sveta
  • Mogućnost izbora između više prevoznika
  • Sigurnost pošiljke (kontejner štiti vašu robu od spoljašnjih negativnih uticaja i bezbednosnih rizika – krađe, gubitka kvaliteta, požara, ekstremno visokih i niskih temperatura)

Transport brodom razlikuje se po sistemu naplate, jer brodari naplaćuju cenu transporta po jedinici standardnog kontejnera. Iako težina pošiljke može uticati, finalnu cenu primarno će određivati njena veličina. Pun kontejner (FCL) se naplaćuje po standardnoj ceni, a ukoliko transportujete manje od jednog kontejnera (LCL), cena će biti naplaćena po kubnom metru – upravo zbog ovoga, transport brodom može biti jedno od povoljnijih rešenja, ne samo kada su u pitanju velike, već i male pošiljke.

U biznisu, ali i u životu često ste čuli izreku „vreme je novac“. Ova tvrdnja može, ali i ne mora biti istinita kada je reč o transportu. Brzina može biti odlučujući faktor za vaš biznis, a tranzitno vreme broda može potrajati do mesec i više dana. Naravno, ukoliko porudžbine mogu biti napravljene blagovremeno, brod može biti odlična solucija. Važno je napomenuti da tehnologija značajno napreduje i da su s vremenom i brodovi sve brži, pa tako postoje i pošiljke sa tranzitnim vremenom od 8 dana.

Ipak, ukoliko je vaša pošiljka vremenski osetljiva, možda će drumski transport biti pametniji izbor.

Drumski transport

Iako najčešće korišćen, drumski transport ima svoja ograničenja. Kamioni mogu poneti teret samo određene visine i težine. Još jedan nedostatak jeste osetljivost na vremenske nepogode, drumske uslove i saobraćajne gužve.

Nasuprot svemu, postoje brojne prednosti zbog kojih ćete se radije opredeliti da robu pošaljete na vašu destinaciju kamionom:

  • Cenovna isplativost za kraće rute
  • Brza i pouzdana isporuka
  • Fleksibilnost
  • Usluga „od vrata do vrata“
  • Idealan za kratke relacije i domaću distribuciju

Pored svih kriterijuma koje smo do sada naveli, podjednako je važna i lokacija do koje se vrši isporuka. Vrlo je verovatno da će za daleku destinaciju vaš izbor biti brod ili kombinacija broda i kamiona, dok ćete za većinu kratkih evropskih destinacija izabrati drum – ali kao što ste već mogli da primetite, to nisu jedine mogućnosti koje vam stoje na raspolaganju.

Za evropske destinacije alternativa mogu biti i Short Sea rešenja. Ukoliko je pošiljka robusna, transport do lokacija poput Španije, Portugala, Ujedinjenog Kraljevstva, Turske i Skandinavije može se obaviti morem, a usled velikog broja regulativa i dokumentacije neophodne za drumski transport, ovo u određenim okolnostima može biti i jedino moguće rešenje.

Zaključak je da ne postoji jedno idealno rešenje i da je izbor istog najbolje ostaviti profesionalcima. Tim stručnjaka u cargo-partneru rado će vas posavetovati u odabiru, ali i pronaći optimalno rešenje za vaše poslovanje.

Za više informacija, posetite cargo-partner website ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!
cargo-partner | transport + iLogistics

 

Danas uvoz i izvoz robe podrazumevaju mnogo više od samog transporta i skladištenja iste. Logistički partner može ponuditi i širok spektar pratećih aktivnosti tj. takozvane Value-Added Services.

Ove dodatne usluge omogućavaju luksuz da fokus prebacite na vaš biznis, tehničko unapređenje usluga/proizvoda, prodaju i promotivne aktivnosti, a da svu logistiku prepustite ekspertima.

Dodatne usluge za onlajn maloprodaje obradili smo kroz posebno pitanje, ali na koje još usluge možete računati u kompaniji cargo-partner, čitajte u nastavku:

Prijem robe u magacin
Podrazumeva prihvatanje istovarene robe, kontrolu kvaliteta i kvantiteta i paralelno vršenje evidencije o prijemu. Roba se razvrstava, priprema, obeležava i paletizuje, u skladu sa pratećom uvoznom dokumentacijom. Ukoliko je reč o carinskom magacinu, skladištenje se vrši pod carinskim nadzorom uz pripremu i zastupanje u carinskom postupku.

Sortiranje
Podrazumeva grupisanje robe po nekoj karakteristici ili obeležju, na primer po vrsti robe, mestu isporuke, težini, učestalosti manipulacija, osetljivosti, dimenzijama ili slično. Zatim sledi razdvajanje (formiranje manjih jedinica) ili spajanje robe (ukrupnjavanje).

Prepakivanje, pakovanje robe i obeležavanje
Grupisanje ili premeštanje robe u posebnu ambalažu kako bi se roba zaštitila za proces skladištenja i/ili spremila za dalju otpremu. Paketi se obeležavaju radi lakše identifikacije, ali i svih dodatnih informacija (datumu proizvodnje, uslovima čuvanja, transporta itd). Obeležavanje robe može podrazumevati i štampanje odgovarajućih deklaracija i etiketa.

Slaganje robe u visokoregalni prostor ili mezanin i optimizacija prostora
U zavisnosti od vrste robe i načina kasnije distribucije, roba se slaže ili na palete ili u namensku ambalažu u pristupačnije niže police (tzv. mezanine). Optimizacija prostora podrazumeva uslugu koja garantuje korisniku da je njegova roba uskladištena po najoptimalnijem i troškovno efikasnom modelu.

Testiranje i insertacija dokumentacije
Najčešće se praktikuje kod tehničke robe gde je potrebno isprobati i istestirati funkcionalnosti datih uređaja, označiti ih kao ispravne i umetnuti odgovarajuću dokumentaciju, poput garantnog lista ili korisničkog uputstva.

Paletna distribucija
Roba može biti smeštena na složive palete, jer se na taj način maksimalno može koristiti tovarni prostor, ali osetljiva roba zahteva specifično rukovanje, te se ista slaže na nesložive palete.

Paketna distribucija

U najširem smislu podrazumeva uslugu isporuke do krajnjeg korisnika. U kontekstu e-trgovine, ova usluga nekad može i podrazumevati plaćanje pri isporuci (Pay on Delivery).

WMS (Warehouse Management System)

Automatizacija elektronskog procesa razmene podataka (EDI) duž čitavog lanca snabdevanja neophodna je za savremeno skladištenje. Na taj način se obezbeđuje 24-časovna kontrola i upravljanje stanjem zaliha, što direktno povoljno utiče na uštedu vremena, smanjenje administracije i troškova.

Track and Trace pošiljaka
Praćenje statusa pošiljaka omogućava brzu reakciju usled potencijalnih kašnjenja, ali i efikasnije obaveštavanja klijenata. Od posebnog značaja za online prodaju je i povratna logistika – roba koja je vraćena od strane kupca, gde se prilikom prijema vrši kvantitativna i kvalitativna provera vraćene robe.

Za više informacija, posetite cargo-partner website ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!

cargo-partner | transport + iLogistics
ključne reči:

Sjedinjene Američke Države su jedne od najjačih i najbogatijih ekonomija u svetu. Obim uvoza i izvoza robe za SAD u stalnom je porastu, upravo zbog toga je velika šansa da je to tržište na kojem uspešno možete plasirati širok spektar usluga i proizvoda iz Srbije.

Ukoliko želite da transportujete svoju robu iz Srbije u SAD, biće neophodno da se pažljivo upoznate sa carinskim procedurama, a nakon toga i izvršite odabir modaliteta transporta. Za izvoz u SAD koristi se avionski ili brodski transport, a optimalan izbor za vas zavisiće od hitnosti, veličine pošiljke, ali i troškova koje ste spremni da snosite.

Ukoliko vaša pošiljka nije hitna, slanje robe u SAD brodom jedno je od najekonomičnijih rešenja – posebno za velike i teške pošiljke.

Kontejner takođe odlikuje velika fleksibilnost kada govorimo o tipu robe. Mogu prenositi najširi spektar robe – počev od industrijskih proizvoda, automobila, ali i lako kvarljive robe, raznih vrsta tečnosti, hemikalija i slično.

Najveće prednosti kontejnerskog transporta u SAD su:

  • Bezbednost (Kontejner štiti vašu robu od spoljašnjih negativnih uticaja i bezbednosnih rizika (krađe, gubitka kvaliteta, požara, ekstremno visokih i niskih temperatura…)
  • Brz transport robe uz relativno niske troškove prevoza
  • Fleksibilnost i raznolikost robe koja se može prevoziti, u zavisnosti od njene veličine

Puni kontejnerski utovari (FCL) su najpovoljnije rešenje, međutim ukoliko imate manje robe na raspolaganju su vam i zbirni servisi (LCL).

U oba slučaja neophodno je angažovati pouzdanog partnera za transport robe.

Kao globalna logistička kompanija, cargo-partner ima višedecenijsku ekspertizu za kontejnerski transport robe do SAD i opslužuje sve njene luke, au portfoliju usluga razvili smo više ruta do „zemlje prilika“.

Najčešće se transport vrši preko luke Rijeka, ali za južnu Evropu na raspolaganju je i Thessaloniki. Dodatnu fleksibilnost u pogledu tranzitnog vremena omogućavaju Nemačke luke Hamburg i Bremerhaven, ali i nedavno otvorena kancelarija u grčkoj luci Pirej. Naši cargo-partner timovi u svakoj od ovih luka obezbediće brzu i sigurnu isporuku do SAD.

Široka mreža partnera, lanac sopstvenih kancelarija u SAD, kao i već izgrađeni odnosi sa brodarima omogućavaju razvoj jedistvenog rešenja za svakog klijenta. Tim stručnjaka obezbediće vam sve neophodne informacije o postupku carinjenja, ali i odrediti optimalnu rutu za vaše poslovanje.

Kontaktirajte cargo-partner eksperte za više informacija!

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

 

 

Kada govorimo o transportu i skladištenju alkoholnih pića, važno je napomenuti da je alkohol teret koji je izuzetno delikatan u pogledu pravnih normi. Zahteva striktno poštovanje svih regulativa (skladištenja i transporta), pravila pakovanja i etiketiranja.

Kako bi se izbegla šteta i gubitak vrednosti same robe, tokom transporta neophodno je održavanje određenog nivoa vlažnosti, temperature, kao i ograničene svetlosti u samom vozilu (ukoliko proizvođačka specifikacija to nalaže), a ista pravila važe i za skladištenje.

Znamo da se transport pića uglavnom vrši u staklenim, lomljivim bocama, pa i samo pakovanje zahteva posebne mere zaštite – tj izdržljivu ambalažu koja omogućava fizičko razdvajanje. Utovar i istovar specijalnih pakovanja takođe može izazvati dodatne troškove.

Pored posebnih tehničkih uslova, najveći izazov u pogledu transporta alkoholnih pića predstavljaju neophodne dozvole i dokumentacija. Alkoholna pića sa procentom alkohola iznad 40% klasikifuju se kao opasna-zapaljiva roba i u tom slučaju neophodan je MSDS (material safety data sheet –  MSDS je dokument koji sadrži informacije o bezbednosti, povezanim sa upotrebom različitih supstanci i proizvoda. Može uključivati uputstva za bezbednu upotrebu i potencijalne opasnosti povezane sa određenim materijalom ili proizvodom, zajedno sa procedurama za rukovanje usled prosipanja istog). Takođe u Srbiji alkoholna pića spadaju u akciznu robu, a magacini za skladištenje iste zahtevaju garancije i izazivaju dodatne troškove.

cargo-partner ima dugogodišnje iskustvo u transportu alkoholnih pića i izazovima koje nose njegove delikatnosti. Poseduje obučen kadar za rukovanje osetljivom robom, pa je svaka manipulacija u sigurnim rukama. Poštovanje svih sanitarnih, tehničkih i pravnih normi je zagarantovano, dok sama usluga može uključivati i neku od pogodnosti All risks polisa osiguranja (All risk polisa osiguranja pokriva sve rizike od fizičkog gubitka ili oštećenja pošiljke od spoljnih uzroka, podložne odredbama i uslovima polise. Premija koja se plaća je po prilično niskim stopama, u zavisnosti od vrednosti robe i relacije transporta, bez bilo kakve odbitne franšize. Odštetni zahtevi se rešavaju veoma brzo, bez potrebe dokazivanja odgovornosti prevoznika).

Široka mreža sopstvenih kancelarija i pouzdanih partnera omogućiće odabir optimalne rute i neophodnu dokumentaciju.

Kontaktirajte cargo-partner eksperte za više informacija!

Kina predstavlja jednu od najtraženijih destinacija kada govorimo o uslugama međunarodnog transporta. Roba iz Kine, opredeljenje je velikog broja kompanija, upravo zbog značajnog, ali i konstantnog razvoja ovog tržišta.

Međutim, nedoumica kompanija jeste koji vid transporta je najbolje rešenje kada govorimo o relaciji Kina-Evropa. Ne postoji netačan odgovor… zavisi od Vaših prioriteta.

Ukoliko poslujete sa lako kvarljivom, osetljivom robom ili vam je brzina isporuke od ključnog značaja za poslovanje, a roba to cenovno može da izdrži, avion ima prednost. Roba je brzo dostupna za preuzimanje, a vreme obrade pošiljke značajno kraće u odnosu na ostale vrste transporta.

Brzina nije jedini razlog da se opredelite za avionski transport, jer ga pored toga, dobrim izborom čine preciznost i sigurnost. Roba visoke vrednosti takođe je idealan kandidat, zbog značajno umanjenog rizika od krađe, ali i mogućnosti pošiljki sa kurirskom pratnjom (OBC). Iz Kine se na ovaj način transportuju i farmaceutski i organski proizvodi, ali se neretko prilikom pregovora o poslovanju, testeri raznolikih vrsta robe šalju upravo avionom.

Često kada govorimo o Dalekom Istoku, govorimo o transportu jeftine robe iz Kine. Kada je cena robe niska, podjednako su važni i niski troškovi transporta.

Znamo da je avionski transport “poznat” po visokoj ceni, ali zbog svoje brzine, posledično dovodi do manje potrebe za skladištenjem, pakovanjem, prepakivanjem, ali i mogućnosti za nižu premiju osiguranja, pa ukoliko se radi o pošiljci koja nije velike mase ovaj vid transporta može rezultirati veoma povoljnom nabavnom cenom za istu. Kao i drugi oblici, avionski transport nudi mogućnost celokupne i delimične popunjenosti aviona.

U brojnim situacijama, avion može biti i vaš jedini izbor, upravo zbog toga, usluge su klasifikovane u tri grupe – ekonomični, prioritetni i hitni transport (Economy, Priority, Emergency).

Kako bi prednosti avionskog transporta iz Kine bile u potpunosti iskorišćene, neophodno je poznavanje brojnih regulativa i procedura, ali i izgrađeni odnosi sa globalnim avio kompanijama.

cargo-partner daće vam odgovor, koji od transportnih modela je optimalan za vaše poslovanje i omogućiti da pošiljke bez prepreka bezbedno i brzo stignu do vas.

Kontaktirajte cargo-partner eksperte za više informacija!

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Za mnoge pošiljaoce robe cena usluge prevoza najčešće predstavlja enigmu. Obračun troškova je daleko složeniji od samog koštanja transporta od tačke A do tačke B, jer obuhvata i sve propratne elemente. Većina prevoznika će vam ponuditi samo cenu transporta, što apsolutno ne znači da će vaša roba biti i dostavljena, jer su vam neophodni ostali podizvođači. Potrebna vam je adekvatna podrška za carinske usluge, propratne papire, osiguranje robe… Sve ovo znači da ćete osim osnovne usluge (transporta), na barem još nekoliko mesta platiti i dodatne usluge različitih podizvođača.

Naime, ako vam je najniža cena jedini faktor, a tranzitno vreme i kvalitet isporuke fleksibilni, onda možete tražiti različite ponude u finansijskom i organizacionom smislu i uložiti vreme i energiju u maksimalno smanjivanje troškova. Sa druge strane, treba imati na umu da angažovanje više podizvođača najčešće daleko produžava tranzitno vreme (vreme od slanja do pristizanja robe) uz pitanje: da li ste u troškove uračunali i sopstveni rad i utrošeno vreme? Ova opcija nije loša ako vam efikasnost i vreme transporta nisu prioritetni, ali treba da budete svesni da više podizvođača u lancu, posledično povlači za sobom i teže dokazivanje odgovornosti, ako se tokom celog procesa transporta eventualno desi neka neželjena situacija.

Kako bi olakšale posao svojih klijenata, mnoge špediterske kuće su uvele uslugu “od vrata do vrata”. Vlasnici robe mogu dobiti detaljne konsultacije i personalizovana rešenja. Usluga “od vrata do vrata” najčešće obuhvata predlaganje najbolje rute i adekvatnih prevoznih sredstava, pronalaženje i rezervisanje tovarnog prostora (kamion, avion, brod, voz), pripremu sve neophodne dokumentacije i dozvola za međunarodni transport robe, rešavanje svih carinskih procedura, utovar, prevoz i istovar robe uz konstantno praćenje kretanja robe.

Tu su i dodatne usluge koje špediteri nude – osiguranje robe u transportu (osnovno ili All Risk), kao i skladištenje robe u carinskim ili komercijalnim skladištima.

Ukoliko robu dostavljate ili uvozite sa dalekih destinacija, proverite kolika je internacionalna mreža i kakva je pokrivenost kancelarijama potencijalnog špreditera. Postojanje predstavnika odabrane kompanije u nekoj luci ili aerodromu vam može dosta olakšati posao.

Za više informacija, posetite cargo-partner web site ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Nakit i dragocenosti, ekskluzivni modni predmeti, vrhunska sportska oprema, kozmetika, parfemi, elektronski uređaji, farmaceutski proizvodi, ali i pojedini automobilski delovi ili industrijska oprema – spisak robe koja se može svrstati u kategoriju “tereta visoke vrednosti” prilično je širok.

Međunarodna asocijacija za vazdušni prevoz (IATA) definiše vredan teret (valuable cargo) kao onaj čija vrednost po kilogramu prelazi 1.000 dolara (USD). Sa druge srane, česte su i situacije da različiti pružaoci transportnih usluga imaju svoju različite interne politike o tome šta je vredna pošiljka. Pored ukupne cene robe koja se transportuje, može se uzimati u obzir i visina carine koju je potrebno platiti.

Zahtev pošiljaoca da njegov teret bude isporučen na vreme, uz potpunu sigurnost i minimalan rizik od gubitaka ili krađe može biti naročito izazovan u slučajevima tereta visoke vrednosti, kada se ulog eksponencijalno povećava.

Iskusni stručnjaci za transport vredne robe zbog toga biraju vozila opremljena sigurnosnom opremom, kao što su rešenja za praćenje 24/7, alarmni sistemi, panik tasteri u kabini, dodatni sistemi zaključavanja, kao i elektronski uređaji protiv krađe, poput imobilajzera. Poslovanje prevoznika kojima se poverava takav teret, mora biti usklađeno sa GDP (Good Distribution Practice) smernicama, te TAPA (The Transported Asset Protection Association) sertifikacijom.

Nadalje, kako podaci TAPA asocijacije pokazuju da su incidenti u vezi sa krađama tereta iz vozila u porastu, te da su kao najugroženije tačke identifikovani neobezbeđeni parkinzi, neophodno je da se pri transportu robe visoke vrednosti koristi mreža pažljivo proverenih parking lokacija, koja se redovno kontroliše i revidira. Tu potrebu naročito ilustruje podatak da je na čak 50% incidenata, prema TAPA statistikama, u EMEA regionu tokom 2020. uticao nedostatak bezbednih parkirališta.

Osim toga, važno je i da osoblje, pre svega vozači, ali i ostali članovi tima, budu adekvatno obučeni i pripremljeni, kao i da redovno prolaze obuke ovlašenih lica (revizora) organizacija koje se bave sprečavanjem krađa tereta.
Kompanije koje su specijalizovane za pružanje usluga u sektoru vrednog tereta u svom portfoliju imaju i dodatne opcije poput lične pratnje tereta, ubrzane carinske procedure, proširenog paketa osiguranja i drugih.

Kako je brzina izuzetno važna u transportu vredne robe, avio-prevoz postaje sve atraktivnije rešenje. To je naročito primetno na primeru zlata, za kojim vlada rastuća potražnja na globalnom nivou (ne samo kao investicione kategorije, već i kao sirovine u zdravstvu, telekomunikacijama itd.). Aviokompanije, u saradnji sa logističarima, najpre moraju da se usredsrede na mapiranje “ruta visoke vrednosti”, kako bi identifikovale i izbegle rizične oblasti, a zatim da implementiraju mnogobrojne bezbednosne procedure (od preuzimanja pošiljke, preko aerodroma i skladišta, do konačne destinacije).

Na kraju, ali ne i najmanje važno, veoma je značajno da kompanija kojoj ste poverili svoj vredni teret pomno prati sve promene u međunarodnoj pravnoj regulativi, kako bi mogla da adekvatno odgovori na njih.
Izbor pravog špeditera, koji će analizirati potrebe kupca kao i karakteristike tereta, kreirati optimalne rute isporuke i obezbediti poštovanje svih mera bezbednosti tokom transporta, pretovara i skladištenja, pomoći će vam da vaša vredna roba neometano stigne na odredište.

Kontaktirajte cargo-partner eksperte za više informacija!

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Ukoliko planirate da izlažete na nekom sajmu u inostranstvu, ne zaboravite ove važne stavke – transport robe i neophodni propratni papiri. Potrebno je razmišljati o prevozu štanda, proizvoda, uzoraka, literature…

Kao i za sve, i za ovaj deo je potrebna dobra priprema da bi isporuka tekla nesmetano i da bi vaši materijali bili tamo gde treba da budu u dogovorenom terminu i u “jednom komadu”. Sajamski transport zahteva duži vremenski okvir od tradicionalnog transporta. Možda ćete morati da pošaljete proizvod i druge materijale nedeljama, čak i mesecima unapred.

To dalje iziskuje da ćete na lokaciji morati da imate i skladište u kome će vaša roba biti do samog sajma. Kada vaša roba stigne u skladište, računajte trošak privremenog skladištenja robe, kao i dodatnu naknadu za isporuku do vašeg štanda.

U isto vreme, vodite računa da vaša ambalaža bude pravilno skladištena i da neoštećena dočeka kraj sajma. Zakažite i povratni prevoz, ako nemate iskustva ova stavka bi mogla da prođe “ispod vašeg radara”. Najbolja praksa bi bila da sa istim prevoznikom/špediterom ugovorite i dolaznu i odlaznu turu.

Kao i kod standardnih transportnih operacija i ovde je papirologija kritičan deo procedure. Osim uobičajene dokumentacije, pravilnog obeležavanja robe sa svim detaljima, mora se voditi računa i o carinskim papirima. Kod izlaganja na sajmovima radi se o privremenom izvozu što znači da je dokumentacija drugačija u poređenju sa robom koja je namenjena kupoprodaji. Po završetku sajma, privremeno uvezena roba vraća se u inostranstvo.

Organizacija privremenog izvoza/izvoza sajamske robe jedan je od poslova špeditera. Usluge špeditera će vam biti potrebne i ako se privremeno uvezeni sajamski eksponat proda.

Postoje i kompanije koje su specijalizovane za sajamsku logistiku koja obuhvata – transport robe, izradu carinske dokumentacije, privremeni smeštaj, prevoz do sajma, montažu i demontažu štandova na sajmu, podršku tokom sajma, kao i celokupni povratni proces.
Kod privremenog izvoza/uvoza, može vam od značaja biti i informacija o ATA karnetu. Više o tome pročitajte u ranije objavljenom dokumentu.

Ako vam sve ovo i dalje izgleda komplikovano, najbolje je izabrati stručnjake koji će za vas organizovati kvalitetne prevoznike i konkurentne cene, koordinirati isporuku, pomoći oko papirologije i pratiti vašu pošiljku, potvrđujući konačnu isporuku.

Da li vam je potrebna pomoć oko isporuke na sajmovima?

Za više informacija, posetite cargo-partner web site ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics
ključne reči:
ata karnet, transport eksponata, transport za sajam, sajamski eksponati transport, iata transport eksponata

Kako biste izabrali pravi tip vozila za vašu robu neophodno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih faktora – težina, dimenzije, vrsta i količina robe. Ako govorimo o standardnoj robi koja nije za vangabaritni prevoz, kipere, cisterne, hladnjače i slično, vaš špediter može na osnovu količine i dimenzija robe da predloži neko od dostupnih rešenja.

Zašto je bitno odabrati adekvatno vozilo za prevoz tereta? Nekoliko faktora je uključeno – bezbednost i sigurnost vaše robe, kao i sama cena prevoza. Nije ista cena kada se angažuje pikap, kombi ili kamion. Nije ista cena ako ste uzeli ceo kamion (FTL), a natovarili samo deo prostora (LTL), ili ako ste se odlučili za zbirni transport.

Radi stvaranja opšte slike, navešćemo vam vrste teretnih vozila i njihove dimenzije, kao i kapacitete za transport robe.
Za manje količine robe dostupan je kombi. Kombi vozila do 3,5 tone nemaju tahograf, jer im to daje prednost po pitanju brzine transporta u odnosu na veća vozila. Kapacitet kod kombi vozila zavisi da li je u pitanju furgon ili kombi sa ceradom. Nosivost ovih vozila varira od 1.000 – 1.500kg, uz mogucnost transporta 4-8 euro paleta (oko 10-15m3). Dimenzije tovarnog prostora kombi vozila takođe variraju i obično su dužine 4m, širine 2m i visine od 1.6 – 2m.

Mali kamion je opcija za one koji nemaju robe za pun šleper, a ipak ne žele zbirni prevoz. Mali kamioni su dugi od 6-7m, široki do 2,4m, visoki do 2,7m, kapaciteta 35-40m3. Moguće je prevesti robu maksimalne težine do 3.300kg, a ima mesta za 15-18 euro-paleta. Standardan šleper cerada je dug 13,6m, širok 2,4m, visok do 2,8m, teretni kapacitet je do 24.000kg, zapremine do 90m3, a ima prostora za 33 palete.
Šleper mega je viši od običnog šlepera, te se najčešće koristi za kabastu robu koja ne može da stane u klasičan šleper. Dužina “mege” je 13,6m, širina 2,48 m, a visina do 3 m. U njega može stati roba teška do 24.000kg, zapremine 100m3. Okvirno staje oko 33 euro palete.
Šleper tandem ima zapreminu od 120 kubnih metara i koristi se za kabastu robu manje težine, ali veće zapremine. Kapacitet im je do 38 euro paleta. Detaljnije, šleper-tandem ima dve prikolice i svaka od njih ima dužinu obično 7.5 – 8 m, širinu 2,45 metara i visinu do 3 metra. Nosivost je do 24.000 kilograma.

Za transport tereta u koturovima koriste se mulde.

U oblasti drumskog transporta cargo-partner može ponuditi pune (FTL – full truck load), dotovare (LTL – less than full truck load) usluge zbirnog transporta, kao i ekspresna rešenja. Pružamo specijalizovane transportne usluge za širok asortiman robe, kao što su suviše veliki i teški nestandardni tovari (vangabaritni), robe visoke vrednosti, kao i robe koja zahteva određeni temperaturni režim tokom transporta.
Kontaktirajte cargo-partner eksperte u oblasti transporta za više informacija.

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Prerada drveta i proizvoda od drveta doprinela je rastu industrijske proizvodnje u Srbiji u prvih devet meseci 2021. godine. Deo ovih proizvoda je za domaće potrebe, a deo je otišao u izvoz. Interesantno je da smo velike količine neobrađenog, ali i obrađenog drveta izvozili u Kinu.

Sektor drvne industrije je izuzetno izvozno orijentisan i ima značajan razvojni potencijal. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u periodu januar-maj 2021. godine, izvoz nameštaja i proizvoda od drveta, plute, slame i papira iznosio je 546,8 miliona evra, što čini 6,6% ukupnog izvoza Republike Srbije. Zabeležen je rast izvoza od 13,3% u odnosu na isti period lani. U istom periodu, uvoz je dostigao 464 miliona evra. Iz ove grane industrije najbolji rezultat ima plasman nameštaja u inostranstvo, i to u vrednosti od 230,8 miliona evra.

Kada govorimo o potrebnoj dokumentaciji za izvoz drveta u inostranstvo, osim što se dokumentacija razlikuje od zemlje do zemlje, razlikuje se i po nivou obrade drveta.

Osim standardnih trgovačkih, transportnih, dokumenta o osiguranju robe i carinskih dokumenta, potrebno je u zemlji u koju plasirate robu ili tranzitnim zemljama, proveriti i potrebu za dodatnom dokumentacijom – sertifikati, oznake na ambalaži – žigovi, fumigacija ambalaže itd.
Potrebno je naglasiti da postoji razlika kada se izvoze proizvodi različitog nivoa obrade. U zavisnosti od regulative zemlje u koju se uvozi, odnosno zemlje tranzita i namene datih proizvoda, potrebno je obaviti dodatne vrste kontrola (npr. fitosanitarni prelged), o čemu je najbolje da se raspitate u fazi planiranja izvoza.

Dodatno sve poluproizvode od drveta, u zavisnosti od tarifnog broja, mora da prati izjava da nisu proizvedeni od zaštićenih vrsta flore i faune.

cargo-partner pruža niz mogućnosti transporta za uvoz i izvoz drveta i proizvoda od drveta morskim, avionskim, drumskim i železničkim putem. Biće nam drago da Vas posavetujemo i podržimo u planiranju i pribavljanju potrebne dokumentacije.

Kontaktirajte cargo-partner eksperte za više informacija.

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Kontejneri su adekvatno rešenje gotovo za svaku vrstu robe. U ovim transportnim kutijama prevoze se hrana, piće, hemikalije, plastika, guma, tekstil, drvo, papir, metal, mašine, nameštaj, automobili, elektronika… Od sirovina i mašina do gotovih proizvoda.

Ukoliko želite da vašem špediteru ili prevozniku pošaljete upit sa svim potrebnim podacima, bilo bi dobro da se uputite u osnovne parametre oko transporta robe. Poznajući osnovne dimenzije i karakteristike kontejnera, možete jasnije sagledati koji tip je vama potreban i odabrati ponudu u skladu sa sopstvenim potrebama.

Većina brodova prevozi kontejnere od 20’ ili od 40’. Ovi standardni kontejneri su poznati kao kontejneri za sve namene. Pogodni su za bilo koji generalni teret, uglavnom upakovan na euro palete ili u kutije.

Radi lakše orijentacije, u osnovi 20’ može da se utovari do 11 EUR (standardnih) paleta (120×80 cm), ukupne težine do 21.727 kg, a u kontejner 40’ može stati do 24 palete, do maksimalnih 26.780 kg. Prema ovoj jasnoj računici znaćete da li vam je potreban FCL (ceo kontejner) ili LCL transport (zbirni kontejnerski transport, kada nemate robe za pun kontejner).

High Cube kontejneri su, po strukturi, slični standardnim kontejnerima, ali su viši. Kao i standardni kontejneri, mogu se koristiti za transport svih vrsta tereta. Međutim, oni su posebno pogodni za lagane, velike ili kabaste terete. Naravno, za specifičnu robu koriste se posebni kontejneri. Reefer kontejner (sa temperaturnim režimom) ima sopstvenu električnu jedinicu za hlađenje/grejanje. U ovim kontejnerima može se transportovati ohlađena ili smrznuta roba. Idealni su za transport povrća, voća, cveća, mesa, mleka i mlečnih proizvoda. Open top kontejner (sa otvorenim vrhom) koristi se kod pakovanja i raspakivanja robe odozgo ili kroz vrata, sa kranom ili dizalicom, kao i za prevoz visokog tereta.

Flat rack kontejneri (sklopivi) su posebno pogodni za teške, visoke ili vangabaritne terete koji ne mogu stati u standardni kontejner. Zidovi tih kontejnera su dovoljno jaki da mogu da izdrže da se za njih zakače neophodni dodaci za obezbeđivanje tereta. Postoji i mogućnost da se postavi više platformi jedna na drugu.

Platform kontejner, bez bočnih i krajnjih zidova, je idealno rešenje za teški i vangabaritni teret kada upotreba Flat rack ili Open top kontejnera nije moguća. Flexitank kontejneri se koriste kod prevoza rasutih i tečnih tereta. Njima se mogu transportovati jestivo ulje, voćni sirupi i koncentrati, aditivi za ulja, deterdženti itd.

Kontaktirajte cargo-partner eksperte u oblasti transporta za više informacija.

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Privremeni ili stalni radni zadaci, studiranje u inostranstvu ili povratak kući – postoji mnogo razloga za prevoz ličnih stvari ili nameštaja preko granice. Bez obzira na motiv, uvek je važno da stignu na odredište bezbedno i na vreme.

Ukoliko želite svoje lične stvari da transportujete u inostranstvo, počnite tako što ćete napraviti detaljan spisak sa približnom vrednošću svake stavke. Sve stavke moraju biti navedene po jedinici pakovanja (kutija, sanduk, kesa, itd.), a svaka jedinica pakovanja mora biti jasno označena i numerisana. Ovaj spisak se predaje špediteru, koji priprema dokumenta za carinske organe.

Izbor načina transporta zavisiće od obima pošiljke, odredišta i od toga koliko brzo vam je potrebna isporuka artikala. Drumski transport može biti isplativa opcija za bliže destinacije. Možete iznajmiti kamion ili kombi vozilo isključivo za svoje potrebe ili koristiti zbirni prevoz.

Za prekookeanske destinacije pomorski prevoz je najekonomičnija opcija. Možete rezervisati pun kontejner ili koristiti konsolidovani prevoz deleći kontejner sa drugim pošiljaocima. Nekim špediterima će biti potrebni posebni drveni sanduci, dok drugi prihvataju i kartonske kutije ili kofere.

Ako imate samo nekoliko kutija i treba da ih isporučite što je brže moguće, avionski prevoz je najjednostavnija opcija. Avio-kompanije će naplaćivati usluge na osnovu stvarne ili „izračunate težine“ vaše pošiljke, u zavisnosti od toga šta je veće. Izračunata težina u kg određuje se na sledeći način: dužina puta širina puta visina u centimetrima, podeljeno sa 6.000.

Odlazite iz Srbije? Ako planirate da iznesete knjige, slike i druge umetničke predmete iz zemlje, biće vam potrebne posebne dozvole. Za umetnička dela i sve druge predmete starije od 50 godina potrebno je dobiti dozvolu Zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije. U slučaju knjiga i publikacija, dozvole izdaje Narodna biblioteka Srbije.

Vraćate se u Srbiju? Ako ste državljanin Srbije i radite u inostranstvu najmanje dve godine, možda ćete biti oslobođeni nekih ili svih uvoznih dažbina na lične stvari i nameštaj. Vaš logistički provajder može vam pomoći u pripremi potrebne dokumentacije.

Promena prebivališta uvek iziskuje mnogo posla, pa prevoz vaših ličnih stvari ne bi trebalo da izazove dodatne brige. Pobrinite se da izaberete iskusnog logističkog provajdera sa stručnim i angažovanim osobljem koji će odgovoriti na sva vaša pitanja i pobrinuti se da sve prođe glatko.

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Svi smo upoznati sa načinom transporta pošiljki standardne veličine, ali nije mnogo ljudi svesno mogućnosti transporta teških pošiljaka ili pošiljaka vangabaritnih dimenzija na velike udaljenosti.

U principu, pošiljke vangabaritnih dimenzija i teške pošiljke mogu se prevoziti morem, kopnom ili čak vazduhom. Međutim, budući da se ne mogu uklopiti u standardne palete, kontejnere ili kamione, potrebno je da se za transport ovakvih pošiljaka, obratite logističkoj kompaniji specijalizovanoj za transport velikih, teških, složenih ili vrednih predmeta i opreme. U logističkoj industriji ove pošiljke se često nazivaju „projektnim teretom“.

Detaljno planiranje je od presudnog značaja za obezbeđivanje uspešnog transporta prevelikog, vangabaritnog ili teškog tereta. Ako odvojite vreme za planiranje svakog detalja procesa, možete uštedeti značajne količine vremena i novca i smanjiti rizik od neočekivanih prepreka na putu.

Prvi korak je utvrđivanje tačnih dimenzija pošiljke. Naizgled mala odstupanja mogu izazvati velike probleme. Dimenzije pošiljke će odrediti transportni put, jer tuneli, mostovi, nadvožnjaci, naplatne rampe, itd. mogu biti prepreka ili čak oštetiti teret. Prilikom pakovanja i osiguranja tereta moraju se uzeti u obzir i dimenzije, tako da je dobro zaštićen i da se ne može pomerati tokom transporta.

Konačno, za svaki poseban transport potrebna je dozvola nadležnih organa i eventualno posebne carinske procedure, što je još jedan razlog da se planiranje započne što je pre moguće. Nadležni pružalac usluga logistike će za vas organizovati sve ove procese, izabrati idealnu rutu za brz i siguran transport i pobrinuti se da je pošiljka pravilno zapakovana i osigurana kako bi se sprečilo bilo kakvo oštećenje vaše robe.

Nakon završetka pripremnih radova, transport može početi. Prvi deo transporta obično se obavlja drumskim putem pomoću posebnih vozila: niskopodnih prikolica sa više osovina i specijalnih traktora. Roba se utovaruje pomoću posebne opreme, poput kontejnera sa otvorenim krovom i niskih utovarivača, koji se takođe koriste za dalju otpremu pomorskim teretom. U slučaju hitnih isporuka, avio prevoz je takođe opcija.

Da li želite da saznate više detalja? Naš iskusni Project Cargo tim rado će odgovoriti na vaša pitanja i pronaći pravo rešenje za čak i najizazovnije prevoze.

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Električni automobili preplavljuju gradove širom sveta. Predviđanja kažu da će tržište e-vozila rasti 20% godišnje u narednom periodu i da će do 2030. na putevima biti čak 130 miliona takvih vozila. Kako se električna vozila oslanjaju na litijum-jonske baterije kao izvor energije, potreba za pouzdanim i specijalizovanim logističkim rešenjima u ovoj oblasti konstantno raste.

Zbog čega je transport baterija, koje su jedan od ključnih faktora u očuvanju životne sredine, tako kompleksan i čak potencijalno opasan za životnu sredinu? Uzrok tome je litijum – ukoliko se ne otprema i ne skladišti uz odgovarajuće mere predostrožnosti, vrlo je zapaljiv, te se stoga smatra opasnom robom.

Pred pružaoce usluga u oblasti litijum-jonskih baterija za električna vozila postavljaju se različiti zahtevi u svakoj tački životnog ciklusa baterija: doprema materijala do proizvodnih lokacija (na temperaturnom režimu), transport gotovih baterija, skladištenje i usluge povratne logistike, kao što su recikliranje ili odlaganje baterija (uključujući i oštećene ili neispravne baterije).

Kada je reč o transportu baterija, za vašu pošiljku pre svega je potrebna tačna oznaka (European Waste Code), koja svim učesnicima u lancu snabdevanja pruža informacije potrebne za bezbedno rukovanje. Prema ADR-u (evropskim pravilima o prevozu opasnih materija), litijum-jonske baterije spadaju u klasu 9: Razno – opasni materijali.

U drumskom, železničkom i pomorskom transportu, zahtevi su uglavnom slični. Kontrola temperature (baterije su veoma osetljive na temperaturu i vlagu), stabilnost proizvoda (baterije se ne smeju se kretati unutar ambalaže) i izloženost provodljivim površinama (baterije ne smeju imati međusobni kontakt, kao ni sa provodljivim površinama) su glavne stavke na koje se mora obratiti pažnja.

Avionski prevoz predstavlja najbrži način transporta baterija za električnih vozila i IATA je pravila značajno pooštrila tokom proteklih godina. Nijedna samostalna litijumska baterija, u bilo kojoj količini i ambalaži, ne može biti otpremljena kao teret putničkim avionima. Baterije se moraju transportovati upakovane odvojeno od bilo kog drugog tereta. Avionskim transportom zabranjeno je prevoziti oštećene, neispravne ili opozvane baterije.

Kako bi se obezbedio bezbedan, pružaoci logističkih usluga u obzir moraju uzeti veliki broj propisa, kako međunarodnih, tako i nacionalnih. Preporučujemo da se pri odabiru špeditera uverite da kompanija poseduje smernice o načinu isporuke, obučeni kadar, kao i jasno raumevanje ADR propisa u ovoj oblasti. Prava kompanija će tačno znati šta treba učiniti, tako da možete biti sigurni da će vaše baterije sigurno stići na odredište.

Kontaktirajte cargo-partner eksperte u oblasti transporta za više informacija.

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Elektronska trgovina je godinama unazad brzo rastući poslovni segment, a COVID-19 je još više ubrzao ovaj trend. Internet prodavci mogu uštedeti vreme i novac izborom logističkog partnera koji ne nudi samo transport i skladištenje, već sveobuhvatan paket usluga za svoje narudžbine, od momenta poručivanja do isporuke kupcu. To uključuje niz dodatnih usluga, kao što su konsolidacija paketa, obrada porudžbine, pakovanje i etiketiranje, kao i distribucija paketa.

Konsolidacija pošiljaka podrazumeva prikupljanje robe od različitih pošiljalaca ili u različitim vremenskih intervalima na jedno mesto i formiranje jedinstvenih pošiljaka ili pristupanje daljoj manipulaciji teretom u skladištu. Efikasnom konsolidacijom više pošiljaka logističari postižu optimalno iskorišćenje prostora za otpremu i na taj način obezbeđuju najpovoljnije troškove transporta.

Komisioniranje robe obuhvata sve aktivnosti koje prate izdvajanje traženog asortimana po specifičnom zahtevu korisnika, prema vrsti i količini kroz paketno ili komadno komisioniranje, pri čemu se vrši priprema za transport. Automatizacija i moderni IT sistemi, mogu značajno da unaprede brzinu komisioniranja i svedu greške na minimum.

Pakovanje se odnosi na transport pojedinačnih pošiljki ili se radi za potrebe skladištenja. Vrši se paralelno sa označavanjem/etiketiranjem, jer nalepnice olakšavaju identifikaciju robe i pružaju informacije o količini u paketu, datumu proizvodnje, uslovima skladištenja, zahtevima za transport i još mnogo toga.

Distribucija paketa je možda jedna od prvih asocijacija kada se govori o e-trgovini. Savremeni logističar ne samo da treba da obezbedi brzu i pouzdanu isporuku paketa, već i da ponudi onlajn usluge rezervacije i praćenja pošiljaka.

Na cargo-partner platformi SPOT za upravljanje kompletnim lancem snabdevanja, moguće je uporediti sve dostupne cene kurirskih službi na jednostavan način. Računi, otpremnice i povratnice, takođe mogu biti štampane direktno iz SPOT sistema.

Posebna prednost se ogleda u tome što cargo-partner IT sektor, može da integriše bilo koju internet prodavnicu direktno sa sistemom upravljanja skladištem i tako automatizuje lanac snabdevanja. Čim logističari otpreme pošiljku, trgovac dobija obaveštenje u realnom vremenu, a kupac informaciju kada njihova pošiljka stiže.

Za više informacija o sveobuhvatim e-commerce rešenjima, posetite cargo-partner website ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

U zavisnosti od vrste robe i hitnosti isporuke, postoji niz transportnih opcija za uvoz tereta od Kine do Srbije
Pomorski transport je najekonomičnija opcija za najdužim tranzitnim vremenom. Ovog momenta, pomorski transport je dosta otežan globalno i nestašica kontejnera je još uvek aktuelna usled posledica korone i blokade u Sueckom kanalu. To znači da bi pomorski transport u ovom periodu morao da se planira nekoliko sedmica unapred.

Alternativno rešenje je servis koji uključuje pune i zbirne kontejnerske utovare preko jadranskih luka Kopar, Rijeka i Trst. Transport od Kine do pomenutih luka Centralne i Istočne Evrope, ima povoljnije tranzitno vreme u odnosu na severne luke Evrope, poput Hamburga ili Bremerhavena.

Za vremenski kritične isporuke, avionski transport je ostao najbrža i najpouzdanija opcija. Iako je veliki broj putničkih letova otkazan i od početka pandemije, redovne linije nisu ponovo uspostavljene, cargo-partner uspeva da obezbedi pouzdane opcije redovnih nedeljnih teretnih čarter letova od Kine do Evrope i obratno.

Kao dobra i stabilna alternativa pomorskom transportu, pokazao se i železnički saobraćaj, jer je i više nego dvostruko brži od pomorskog, a cenovno pristupačniji od avionskog i do 60%. Železnički transport koji povezuje Kinu i Evropu Novim putem svile, omogućava i zbirne i pune kontejnerske utovare i sa tranzitnim vremenom oko oko 18-22 dana povoljnije utiče na životnu sredinu sa značajno smanjom emisijom ugljen dioksida u atmosferu.

Naša rešenja podrazmevaju i preuzimanje robe na adresi kao i isporuku do krajnjeg odredišta, po principu „door-to-door delivery“. Pomoću mreže naših sopstvenih, kao i partnerskih kancelarija, u mogućnosti smo da ponudimo sveobuhvatne usluge transporta, koje uključuju i pripremu robe, carinske formalnosti, skladištenje u najsavremenijim objektima i distribuciju robe širom centralne i istočne Evrope.
Želite li da saznate koji je optimalan način za transport vaše robe? Kontaktirajte naše kolege za više informacija.

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Pre svega treba da imate sopstveni magacin ili potpisan ugovor o skladištenju sa kompanijom koja ima magacinski prostor odobren od strane veterinarske inspekcije za smeštanje ove vrste robe. Roba se sa na graničnom prelazu prijavljuje Veterinarskoj inspekciji i upućuje u gore navedeni magacin, gde će biti smeštena pod carinski, odnosno veterinarski nadzor do okončanja postupka carinjenja.

Ukoliko je u pitanju dodatak ishrani za životinje, odnosno proizvod nije okarakterisan kao lek, nije potrebna nikakva dodatna registracija, već se roba može ocariniti na osnovu izjave uvoznika, kojom se potvrđuje kategorizacija proizvoda.

cargo-partner na osnovu iskustva svojih korisnika, može da vas posavetuje da pre samog uvoza obezbedite proizvođačku specifikaciju kao i tarifni broj (HS code) od dobavljača, kako bi se moglo proveriti da li data klasifikacija iziskuje dodatnu dokumentaciju neophodnu za uvoz prema regulativi Republike Srbije.

Neophodno je da napomenemo da se navedena procedura ne odnosi na proizvode koji se po tarifnom kodu klasifikuju kao lekovi, jer je za postupak uvoza takvih proizvoda neophodno dodatno pribaviti i rešenje izdato od strane Agencije za lekove i medicinska sredstva republike Srbije.

Za više informacija, posetite cargo-partner website ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Portfolio drumskog transporta pored punih (FTL) obuhvata i zbirne (LTL) utovare, ekonomične dotovare i personalizovana i ekspresna rešenja. Bitno je da transportna kompanija ima redovne nedelje polaske i sopstvenu mrežu dobro pozicioniranih distributivno-logističkih centara širom Evrope, poput Austrije, Mađarske, Nemačke, Slovačke, Češke, Beneluksa, Poljske, Italije, Slovenije, Hrvatske, Turske, UK, Skandinavije itd.

Od velike je važnosti da korisnicima može da se obezbedi i usluga osiguranja robe, skladištenje u carinskim magacinima, kao i transport ADR pošiljaka.

Osim navedenih opcija, cargo-partner može pomoću sistema za praćenje pošiljki SPOT, vrlo jednostavno i u bilo kom trenutku da obezbedi da saznate status i lokaciju svoje robe.

Dakle, veoma je važno da prevoznička kompanije koju odaberete ima široko-rasprostranjenu mrežu partnera, stručno osoblje i odabrane prevoznike, kako bi vam pružili bezbednu i blagovremenu isporuku robe.

Za više informacija, posetite naš website ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Verovatno ste, neretko, čuli kako se carinska procedura za određenu opremu, umetnička dela ili instrumente, završila primenom ATA karneta.

O čemu se radi?

Ata karnet, koji se često naziva i „pasošem za robu“, je carinski dokument koji se koristi za pojednostavljenje privremenog uvoza i izvoza u stranu zemlju, sa rokom važenja od godinu dana.

Roba pomoću ATA karneta prelazi brzo i jednostavno (bez angažovanja špeditera – carinskog zastupnika ), ali se tom prilikom moraju poštovati određena pravila:

  • da će roba biti ponovo izvezena / uvezena u stanju u kojem je bila privremeno uvezena / izvezena
  • da će roba ostati u vlasništvu osobe sa sedištem izvan države privremenog uvoza
  • da će robu upotrebljavati isključivo osoba koja posećuje područje privremenog uvoza (nije namenjena iznajmljivanju)

Važno je napomenuti da se ATA karnet ne može upotrebljavati za privremeni uvoz hrane i druge vrste kvarljive robe, a najčešće se koristi za uvoz sledeće tri kategorije:

  • privremeni uvoz uzoraka
  • privremeni uvoz stručne opreme
  • privremeni uvoz robe namenjene izložbama, sajmovima, kongresima i sličnim manifestacijama

Ovo podrazumeva: kompjutere, alate za popravke, muzičke instrumente, sportsku opremu, scenografije, ozvučenje za koncerte, medicinske instrumente i drugo.

Kako izgleda ATA karnet?

ATA karneta su zelene boje, A4 formata. Postoje prednje i zadnje korice. Između njih se nalaze listovi različitih boja. Taj ceo komplet predstavlja ATA karnet.

Ukoliko nameravate da svoje pošiljke otpremate ili uvozite ATA karnetom ili Vam samo treba malo više informacija o tome, cargo-partner Vam stoji na raspolaganju!

Za više informacija, posetite cargo-partner web site ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Proizvođači hrane koji izvoze svoje proizvode u centralnu Evropu ili na Daleki istok redovno šalju uzorke potencijalnim kupcima. Voće, povrće i proizvodi od testa uglavnom se mogu transportovati sveži, smrznuti ili suvi. U slučaju sveže ili smrznute robe, transport se mora organizovati u temperaturno kontrolisanim uslovima, posredstvom specijalizovanih prevoznika.

Dok se veće količine rashlađene ili smrznute robe obično šalju u temperaturno kontrolisanim kontejnerima ili „Envirotainerima“, manje pošiljke se transportuju u specijalnim kutijama i hlade suvim ledom. Avio transport u ovom slučaju ima očiglednu prednost nad pomorskim transportom, pošto je značajno brži. Pošiljke sa suvim ledom podležu brojnim ograničenjima, pošto ih avio kompanije klasifikuju kao opasnu robu (DG). Iako suvi led sam po sebi ne nanosi štetu, on se smatra opasnom supstancom i zahteva dokumentaciju i rukovanje od strane obučenog osoblja kako bi se osigurala usaglašenost sa ograničenjima Međunarodne asocijacije za avio prevoz (IATA).

Drugi način transportovanja robe osetljive na temperaturu je sa gel pakovanjima. To su pakovanja tečnog rashladnog sredstva koja apsorbuju toplotu i održavaju konstantnu temperaturu. Za razliku od suvog leda, gel pakovanja nisu kategorisana kao opasna roba, ali su skuplja. Bez obzira koji način odaberete, bitno je da unapred planirate i rano kontaktirate svog logističkog provajdera.

Na osnovu dugogodišnjeg iskustva u logistici hladnog lanca, kompanija cargo-partner može da obezbedi kompletno rešenje za transport uzoraka voća, povrća i peciva osetljivih na temperaturu. Naša usluga uključuje preuzimanje i isporuku u posebnim vozilima hladnjačama, temperaturno kontrolisano skladištenje na aerodromu, unakrsnu proveru dokumenata, carinjenje i monitoring hladnog lanca. Biće nam drago da pružimo svu potrebnu opremu za pakovanje i hlađenje kao što su temperaturno kontrolisani kontejneri, pakovanja sa suvim ledom i gelom.

Brza, pouzdana usluga i efikasno planiranje su ključni faktori za transport voća, povrća i peciva osetljivih na temperaturu. Ako želite da saznate više, naši stručnjaci će rado odgovoriti na vaša pitanja.

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Od 1. januara 2021. god. Ujedinjeno Kraljevstvo više nije članica EU i ima “status treće zemlje” sa odvojenim carinskim područjem od EU. Iako su EU i Ujedinjeno Kraljevstvo potpisale sporazum o slobodnoj trgovini, još uvek postoje značajne promene u dokumentaciji i postupcima koji se moraju poštovati kako bi EU i Ujedinjeno Kraljevstvo mogli da međusobno trguju.

Svi uvozi i izvozi robe između Ujedinjenog Kraljevstva i EU sada podležu carinskim procedurama. Kako svaka jurisdikcija EU ima svoj sopstveni model izveštavanja, ove procedure se mogu razlikovati u zavisnosti od načina transporta i luke izlaska/ulaska. Zbog toga je veoma važno znati protok tereta i rutu do tržišta jer to može uticati na carinske postupke.

Uvoznici i izvoznici moraju dostaviti sveobuhvatnu dokumentaciju za carinjenje. To uključuje potpunu i kompletnu komercijalnu fakturu koja sadrži podatke o pošiljaocu i primaocu i EORI brojeve, Incoterms, harmonizovani sistem (HS) opisa i kodiranja robe, opis proizvoda, poreklo i vrednost robe, broj jedinica pakovanja i težinu tereta. U zavisnosti od vrste tereta, mogu se zahtevati dodatni dokumenti kao što je fitosanitarni sertifikat.

Baš u vreme Bregzita, 1. januara 2021. god., kompanija cargo-partner otvorila je svoju kancelariju u Mančesteru, u Ujedinjenom Kraljevstvu kako bi optimalno podržala svoje korisnike u carinskim postupcima nakon Bregzita. Naši stručnjaci će rado pomoći u pripremi potrebne dokumentacije i odgovoriti na sva pitanja u vezi sa transportom između EU i Ujedinjenog Kraljevstva. Kao akreditovani OPS – AEO (Ovlašćeni privredni subjekat – Authorized Economic Operator), kompanija cargo-partner može osigurati brze carinske postupke. Pomoću naše široke mreže širom Evrope, možemo da preuzmemo koordinaciju sa svim uključenim kompanijama i državnim organima na lokalnom jeziku. Pored toga, pružamo niz usluga brzog transporta vazdušnim i drumskim putem.

Za više informacija, posetite naš website ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Uticaji korona virusa doveli su do nedostatka kapaciteta u transportu između Kine i Evrope. Mnoge kompanije traže alternative kako bi obezbedile isporuku važnih pošiljaka. Za razliku od vazdušnog, drumskog i pomorskog transporta, železnički transport iz Kine ostaje relativno „ostrvo stabilnosti“, jer na njega uglavnom ne utiču anti-epidemiološke mere. Štaviše, ovaj način transporta pruža značajno kraća tranzitna vremena u poređenju sa pomorskim prevozom.

Železnički transport je prikladan za niz proizvoda uključujući automobilsku, modnu i visokotehnološku robu, mašine, komponente i sirovine. Postoji nekoliko proizvoda koji se ne mogu transportovati železnicom, uključujući lako kvarljivu robu i opasnu robu kao što su baterije ili eksplozivi. Kako je železnički transport i do 50% brži od pomorskog i do 60% isplativiji od vazdušnog, nije iznenađujuće što se sve veći broj kompanija odlučuje za ovu alternativu. Nizak CO₂ otisak je dobrodošla nuspojava.

Kompanija cargo-partner nudi nedeljna rešenja za železnički transport pošiljaka za zbirni kontejnerski transport (LCL) sa tranzitnim vremenima od 18 do 22 dana iz Kine u Evropu. Već više od pola decenije organizujemo železničke kontejnerske transporte punim kontejnerima i zbirne kontejnerske transporte između Azije i Evrope i imamo dugogodišnju reputaciju pružaoca železničkih transporta preko Novog puta svile. Pored toga, imamo i iskustvo sa organizovanjem blok vozova – celih vozova namenjenih teretnom transportu.

Uz našu rasprostranjenu mrežu čvorišta širom Kine kao i srednje i istočne Evrope, možemo da pružimo transportno rešenje od vrata do vrata. Naša usluga uključuje distribuciju i skladištenje sa nizom dodatnih usluga kao što su punjenje, istovar, paletizacija i obezbeđenje kontejnera kao i sveobuhvatna podrška i stručnost kod carinjenja u Kini i Evropi. Savremeni GSM alati za praćenje osiguravaju transparentnost u čitavom lancu snabdevanja.

Želite li da saznate više o tome kako možete uštedeti vreme i troškove železničkim transportom preko Novog puta svile? Kontaktirajte naše kolege za više informacija.

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

 

Jedna od glavnih briga vlasnika kućnih ljubimaca je kako da organizuju transport za svoje ljubimce tokom putovanja ili preseljenja. Ako je odredište relativno blizu, vlasnici kućnih ljubimaca mogu dovesti svoje pse, mačke ili druge male kućne ljubimce automobilom. Međutim, kada putuju avionom, za organizaciju avionskog transporta biće im potrebna pomoć stručnjaka za transport i logistiku.

Prvi korak je da se osigura dostupnost svih potrebnih dokumenata. Budući da se zahtevi i procedure razlikuju od zemlje do zemlje, preporučujemo da put, odnosno transport, planirate na vreme i da kontaktirate svog logističkog provajdera najmanje 14 dana unapred. Potrebna dokumentacija obično podrazumeva pasoš za kućne ljubimce i važeće zdravstveno uverenje, odnosno veterinarsku dokumentaciju. Neke zemlje zahtevaju serološki test na besnilo, tzv. “titar test”, koji se mora obaviti najmanje 30 dana nakon vakcinacije protiv besnila.

Kao “pet-friendly špediter”, kompanija cargo-partner ima posvećen tim sa dugogodišnjim iskustvom u transportu živih životinja. Nudimo detaljne savete i organizujemo celokupan postupak transporta kako bismo osigurali da sve ide glatko i bez problema za kućne ljubimce i njihove vlasnike: od rezervacije leta kod avio-prevoznika do pripreme ljubimca za ukrcavanje na let, nadgledanja postupka ukrcavanja i manipulacije u tranzitu i konačno dolaska na odredište. Na zahtev, možemo da obezbedimo i putne transportere u skladu sa IATA-om i obučeno osoblje koje će pratiti ljubimce tokom leta. Vodimo računa da pažljivo pratimo sve korake, jer znamo da mnogi naši korisnici smatraju svoje ljubimce članovima porodice.

Za transport živih životinja u i iz Srbije, korisnici mogu da posete website nadležnog ministarstva kako bi saznali za svu potrebnu dokumentaciju ili jednostavno da stupe u kontakt sa specijalizovanim timom kompanije cargo-partner.

Kontaktirajte svog “pet-friendly špeditera” kako biste saznali više!

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Pretraži pitanja i odgovore

 

Postavite pitanje