Pitanja i odgovori

 

Mnogi čitaoci nam šalju pitanja u vezi sa određenim aspektima transporta robe. Kako bismo odgovorili na mnogobrojna pitanja, odlučili smo da se u vezi sa ovom oblašću posavetujemo sa ekspertima i obezbedimo vam adekvatne odgovore.

Pošaljite nam pitanje u vezi sa transportom robe, skladištenjem, carinskim procedurama, potrebnom dokumentacijom, carinskim prekršajima, međunarodnim ugovorima, pravnim pitanjima, osiguranjem robe, osiguranjem prevoznika…

Čekaju vas odgovori kompetentnih stručnjaka. Pratite nas i budite u toku – novo pitanje i odgovor vas čekaju svake nedelje!

Špedicija, transport i logistika

Uvoz i izvoz opreme podleže brojnim zakonima i regulativama, zbog čega je veoma važno da se prilikom transporta te robe ispoštuju sva pravila, jer se usled propusta mogu javiti velike kazne ili čak zaplena robe. Ukoliko za potrebe, na primer, snimanja filma, želite da uvezete audio ili video opremu koju ćete naknadno vratiti u vašu zemlju po završetku posla, tada je reč o privremenom uvozu/izvozu robe. Ovakva vrsta uvoza tretira se drugačije, jer postoji mogućnost da se porezi i troškovi carinjenja izbegnu, uz određeno obezbeđenje da će se roba naknadno ponovno izvesti iz zemlje. ATA karnet se često preporučuje za upotrebu filmskim i TV kompanijama koje snimaju u inostranstvu. To je fizički dokument koji nosite sa svojom robom kada je privremeno premeštate iz svoje zemlje u druge zemlje, i značajno smanjuje poteškoće i troškove povezane sa odnošenjem kamera, osvetljenja, mikrofona, scenografija itd. u inostranstvo. Za dobijanje ATA karneta neophodno je obezbediti spisak sve audiovizuelne opreme, njihove fakture i depozit, ukoliko je to potrebno. Međutim, važno je napomenuti da na svom karnetu ne smete da navodite bilo kakvu opremu za jednokratnu upotrebu ili potrošnju, kao što su nepunjive baterije, olovke, papir, lepak, kese za otpatke, itd. Ovo nije dozvoljeno na ATA karnetima, jer ne postoji garancija da će se u istom stanju izvesti nazad. Iznos depozita varira u zavisnosti od zemlje porekla opreme. Takođe postoje zemlje koje nemaju obavezu plaćanja depozita, ali se odgovarajuća procedura zemlje odredišta mora ispoštovati:
  • Svaki karnet važi privremeno, a po isteku tog perioda oprema mora biti vraćena u zemlju porekla.
  • Roba se ne može prodati ili zameniti.
  • Ista roba mora biti ponovo izvezena u zemlju porekla pre isteka roka trajanja.
  • Roba se ne može iznajmljivati, prenositi ili uništavati bez dozvole.
  • Ukoliko je reč o robi za koju postoji zabrana uvoza/izvoza neophodno je posedovanje adekvatne licence ili dozvole.
Veoma je važno da pokažete svoj ATA karnet svaki put kada se oprema uvozi u zemlju, izvozi iz zemlje ili prolazi kroz zemlju. Ukoliko nameravate da svoje pošiljke otpremate ili uvozite ATA karnetom ili vam samo treba malo više informacija o tome, cargo-partner vam stoji na raspolaganju! Pročitajte više Kako ATA Karnet može pojednostaviti procedure uvoza/izvoza? Za više informacija, posetite cargo-partner website ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije! Srdačan pozdrav, cargo-partner | transport + iLogistics transport, logistika, transport audio opreme, transport video opreme, ATA karnet, cargo-partner, uvoz opreme, izvoz opreme

Verovatno ste, neretko, čuli kako se carinska procedura za određenu opremu, umetnička dela ili instrumente, završila primenom ATA karneta.

O čemu se radi?

Ata karnet, koji se često naziva i „pasošem za robu“, je carinski dokument koji se koristi za pojednostavljenje privremenog uvoza i izvoza u stranu zemlju, sa rokom važenja od godinu dana.

Roba pomoću ATA karneta prelazi brzo i jednostavno (bez angažovanja špeditera – carinskog zastupnika ), ali se tom prilikom moraju poštovati određena pravila:

  • da će roba biti ponovo izvezena / uvezena u stanju u kojem je bila privremeno uvezena / izvezena
  • da će roba ostati u vlasništvu osobe sa sedištem izvan države privremenog uvoza
  • da će robu upotrebljavati isključivo osoba koja posećuje područje privremenog uvoza (nije namenjena iznajmljivanju)

Važno je napomenuti da se ATA karnet ne može upotrebljavati za privremeni uvoz hrane i druge vrste kvarljive robe, a najčešće se koristi za uvoz sledeće tri kategorije:

  • privremeni uvoz uzoraka
  • privremeni uvoz stručne opreme
  • privremeni uvoz robe namenjene izložbama, sajmovima, kongresima i sličnim manifestacijama

Ovo podrazumeva: kompjutere, alate za popravke, muzičke instrumente, sportsku opremu, scenografije, ozvučenje za koncerte, medicinske instrumente i drugo.

Kako izgleda ATA karnet?

ATA karneta su zelene boje, A4 formata. Postoje prednje i zadnje korice. Između njih se nalaze listovi različitih boja. Taj ceo komplet predstavlja ATA karnet.

Ukoliko nameravate da svoje pošiljke otpremate ili uvozite ATA karnetom ili Vam samo treba malo više informacija o tome, cargo-partner Vam stoji na raspolaganju!

Za više informacija, posetite cargo-partner web site ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Pretraži pitanja i odgovore

 

Postavite pitanje