Pitanja i odgovori

 

Mnogi čitaoci nam šalju pitanja u vezi sa određenim aspektima transporta robe. Kako bismo odgovorili na mnogobrojna pitanja, odlučili smo da se u vezi sa ovom oblašću posavetujemo sa ekspertima i obezbedimo vam adekvatne odgovore.

Pošaljite nam pitanje u vezi sa transportom robe, skladištenjem, carinskim procedurama, potrebnom dokumentacijom, carinskim prekršajima, međunarodnim ugovorima, pravnim pitanjima, osiguranjem robe, osiguranjem prevoznika…

Čekaju vas odgovori kompetentnih stručnjaka. Pratite nas i budite u toku – novo pitanje i odgovor vas čekaju svake nedelje!

Špedicija, transport i logistika

Izvoz eteričnih ulja, najviše smilja, bosiljka i lavande je u posljednjih nekoliko godina doživeo veliku ekspanziju. Eterična ulja iz Srbije pronašla su svoje mesto u mnogim farmaceutskim i kozmetičkim kompanijama širom sveta. Iako naizgled nisu, zbog svog hemijskog sastava i biološke aktivnosti, eterična ulja se u transportu tretiraju kao opasne materije. Glavni razlog zbog kojeg se svrstavaju u ovu kategoriju jeste niska tačka zapaljivosti. Neka od ulja se mogu zapaliti čak na temperaturi od 50 °C. Inače, pod pojmom opasnih materija, podrazumevaju se sve materije koje imaju takve karakteristike da mogu izazvati posledice štetne po zdravlje i okolinu. Do toga najčešće dolazi usled neodgovornog i/ili nestručnog rukovanja, pakovanja, skladištenja ili transporta. Transportu opasnih materija treba posvetiti posebnu pažnju u smislu odabira prevoznih sredstava, tehničko-tehnoloških sredstava za manipulaciju, istraživanja okoline, a naročito edukacije osoba koje dolaze u dodir sa opasnim materijama. gBudući da su količine eteričnih ulja koje se otpremaju relativno male, a sam proizvod ima veliku vrednost, najčešće se transportuju avionskim putem. Preduslov za transportnu kompaniju jeste da bude registrovana za ovu vrstu usluge, odnosno da je njeno osoblje sertifikovano i obučeno za rukovanje opasnim materijama. U slučaju avionskog transporta to je IATA DGR – International Air Transport Association Dangerous Goods regulation, koji je krovni dokument na globalnom nivou kada je u pitanju siguran avio transport opasnih roba. Istovremeno, proizvođač / pošiljalac je u obavezi da obezbedi MSDS (Material Safety Data Sheet) koji izdaje ovlašćena laboratorija nakon obavljenih neophodnih analiza. To je tehnički dokument koji sadrži sve relevantne informacije u vezi sa supstancom koja se transportuje i zapravo, definiše nivo opasnosti za čoveka i okolinu. Prilikom pripreme pošiljke eteričnog ulja za transport, posebna pažnja se posvećuje pakovanju. Instrukcije za pakovanje se nalaze u sklopu MSDS-a, a postupak sme da vrši isključivo sertifikovana osoba (sam proizvođač ili agent koji ga zastupa). Proces pakovanja opasnih materija je veoma osetljiv segment i zahteva da mu se posveti velika pažnja, jer direktno utiče na sigurnosni aspekt transporta.Tom prilikom je potrebno izabrati kvalitetnu ambalažu sa unapred testiranim performansama propisanih od strane ICAO-a (International Civil Aviation Organization). Pored samog pakovanja, neophodno je i adekvatno obeležavanje i deklarisanje. Po završetku procesa pakovanja, izrađuje se transportna dokumentacija – AWB (Air waybill) i DG deklaracija, koja predstavlja jasnu instrukciju svim učesnicima u lancu snabdevanja. Ukoliko vam ovaj proces deluje komplikovano, cargo-partner tim rado će vam obezbediti dodatne informacije i organizovati transport za vas! Srdačan pozdrav, cargo-partner | transport + iLogistics

Elektronska trgovina je godinama unazad brzo rastući poslovni segment, a COVID-19 je još više ubrzao ovaj trend. Internet prodavci mogu uštedeti vreme i novac izborom logističkog partnera koji ne nudi samo transport i skladištenje, već sveobuhvatan paket usluga za svoje narudžbine, od momenta poručivanja do isporuke kupcu. To uključuje niz dodatnih usluga, kao što su konsolidacija paketa, obrada porudžbine, pakovanje i etiketiranje, kao i distribucija paketa.

Konsolidacija pošiljaka podrazumeva prikupljanje robe od različitih pošiljalaca ili u različitim vremenskih intervalima na jedno mesto i formiranje jedinstvenih pošiljaka ili pristupanje daljoj manipulaciji teretom u skladištu. Efikasnom konsolidacijom više pošiljaka logističari postižu optimalno iskorišćenje prostora za otpremu i na taj način obezbeđuju najpovoljnije troškove transporta.

Komisioniranje robe obuhvata sve aktivnosti koje prate izdvajanje traženog asortimana po specifičnom zahtevu korisnika, prema vrsti i količini kroz paketno ili komadno komisioniranje, pri čemu se vrši priprema za transport. Automatizacija i moderni IT sistemi, mogu značajno da unaprede brzinu komisioniranja i svedu greške na minimum.

Pakovanje se odnosi na transport pojedinačnih pošiljki ili se radi za potrebe skladištenja. Vrši se paralelno sa označavanjem/etiketiranjem, jer nalepnice olakšavaju identifikaciju robe i pružaju informacije o količini u paketu, datumu proizvodnje, uslovima skladištenja, zahtevima za transport i još mnogo toga.

Distribucija paketa je možda jedna od prvih asocijacija kada se govori o e-trgovini. Savremeni logističar ne samo da treba da obezbedi brzu i pouzdanu isporuku paketa, već i da ponudi onlajn usluge rezervacije i praćenja pošiljaka.

Na cargo-partner platformi SPOT za upravljanje kompletnim lancem snabdevanja, moguće je uporediti sve dostupne cene kurirskih službi na jednostavan način. Računi, otpremnice i povratnice, takođe mogu biti štampane direktno iz SPOT sistema.

Posebna prednost se ogleda u tome što cargo-partner IT sektor, može da integriše bilo koju internet prodavnicu direktno sa sistemom upravljanja skladištem i tako automatizuje lanac snabdevanja. Čim logističari otpreme pošiljku, trgovac dobija obaveštenje u realnom vremenu, a kupac informaciju kada njihova pošiljka stiže.

Za više informacija o sveobuhvatim e-commerce rešenjima, posetite cargo-partner website ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Pretraži pitanja i odgovore

 

Postavite pitanje