Korak bliže otvaranju GP Bački Breg za sve vrste TERETNOG saobraćaja

Tokom prethodne nedelje u Zavodu za urbanizam Vojvodine održana je uvodna konferencija projekta „Razvoj prekograničnog prelaza Santovo-Bački Breg sa potrebnom carinarnicom i objektima u funkciji teretnog saobraćaja“, tokom koje su predstavljeni detalji obnove i proširenja ovog graničnog prelaza.

Prelaz Santovo-Bački Breg zasad koriste putnička vozila, kao i teretna vozila ispod 3,5 tona, a posle predviđene rekonstrukcije biće otvoren za sva teretna vozila.

Pomenutim projektom, koji se realizuje u okviru Interreg IPA programa, a uz saradnju JP Putevi Srbije, JP Zavod za urbanizam Vojvodine i mađarske Nacionalne agencije za infrastrukturu, predviđeno je dodatno rasterećenje teretnog saobraćaja na granici između Srbije i Mađarske.

– Još davne 2009. godine postavljen je politički okvir za planiranje i razvoj ovog projekta, zajednički smo konkurisali, i tokom godina su ispunjeni neophodni preduslovi za njegovu realizaciju, rekonstruisani su neophodni prilazni putevi, a sada smo u fazi da se do 31. jula 2022. godine pripremi potrebna građevinska i planska dokumentacija, strukturni inženjerski plan, idejni projekat i projekat za građevinsku dozvolu. To su krupni koraci ka konačnom cilju, otvaranju ovog graničnog prelaza za teretni saobraćaj svih kategorija – istakao je predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor. 

Obnovljeni granični prelaz bi se nadovezao na planirani saobraćajni pravac između Sombora i Kikinde, što bi takođe donelo značajnu privrednu korist lokalnoj samoupravi i okolnim naseljima.

– Podatak da 185 miliona stanovnika Evropske unije živi u nekim pograničnim regijama, govori u prilog tome koliko je značajno raditi na ovim prekograničnim projektima i uopšte ulagati u prekogranični pojas. Vrlo često su ti pogranični regioni marginalizovani i nedovoljno razvijeni, a takođe nose neke čak i istorijske ožiljke – ističe pomoćnica pokrajinskog sekretara za regionalni razvoj Vidosava Enderić.

Za svu projektnu-tehničku dokumentaciju zaduženo je JP Putevi Srbije, dok će Zavod za urbanizam Vojvodine uraditi analizu procene uticaja projekta na životnu sredinu i ukoliko bude potrebe, propisati mere zaštite, saopštio je Predrag Knežević, direktor Zavoda za urbanizam Vojvodine.

Da su inicijative ovog tipa od nemerljivog značaja za transport robe u Srbiji svedoče svakodnevne kolone na graničnim prelazima Horgoš i Kelebija. Otvaranje i drugih graničnih prelaza za teška teretna vozila – pre svega prelaza Bački Breg, jedno je od rešenja koje prevoznici već duže vreme predlažu.