Pomorci Srbije izneli predlog za oporezivanje radnika na brodovima – Traže primenu međunarodnih standarda

Kako su sredinom decembra 2022. godine pomorci masovno dobijali privremena rešenja za porez po osnovu autorskih i srodnih prava na ugovorene naknade za izvršeni rad, tako su mnogi radnici na brodovima ulagali žalbe jer su uglavnom provodili više od 183 dana van zemlje, što znači da ne bi trebalo da plate porez. Iz Udruženja pomoraca Srbije (UPRS) za Biznis.rs kažu da su poreska rešenja ciljala frilensere, ali su u isti koš svrstani i pomorci, koji zbog specifične prirode posla nikako ne mogu biti oporezovani po istoj računici.

– Predstavnici Udruženja pomoraca Republike Srbije održali su tri sastanka sa predstavnicima Ministarstva finansija i Poreske Uprave na kojima nam je saopšteno da bi se rešenje problema moglo razmotriti po predlogu koji smo im mi izneli – navode sagovornici portala Biznis.rs.

Prema predlogu Udruženja koji je dostavljen nadležnim ministarstvima, pomorci bi trebalo da budu oporezovani na način koji bi bio u skladu sa međunarodnim pravilima i standardima. To konkretno znači da bi prvo trebalo utvrditi, odnosno definisati, šta znači obavljati posao pomorca.

Pomorac se definiše kao osoba koja obavlja radne zadatke na brodu, a koji su vezani za vođenje broda i održavanje njegove plovidbene sposobnosti. To uključuje razne poslove, poput održavanja motora i mašinskog postrojenja, navigacije, održavanja i popravki broda, kao i obavljanje drugih poslova u vezi sa teretom ili putnicima. Važno je napomenuti da se pojam pomorca definiše u skladu sa međunarodnim konvencijama i standardima, kako bi se osiguralo da se pomorska industrija razvija na način koji je u skladu sa međunarodnim propisima – objašnjavaju iz Udruženja.

Oni ističu da član posade broda u međunarodnoj plovidbi, bez obzira na državnu pripadnost broda, koji ima prebivalište u Republici Srbiji (pomorac) jeste obveznik poreza na dohodak na primanja koja ostvari po osnovu rada na brodu, osim ako je u međunarodnoj plovidbi proveo 183 ili više dana u godini za koju se utvrđuje obaveza poreza. Vreme od 183 dana ne mora biti povezano.

Pomorci svoj rad u inostranstvu ostvaruju po osnovu ugovora koje imaju zaključene bilo na neodređeno ili na određeno vreme, a najčešće na radu van Republike Srbije (ukrcani na brod) provedu više od šest meseci godišnje.

– S obzirom na to da pomorci rad obavljaju u inostranstvu, za inostranog poslodavca, oni ne spadaju u izuzetke definisane članom 11. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, te nije postojao validan zakonski osnov da se u privremenim rešenjima utvrdi obaveza plaćanja doprinosa za PIO. Slična situacija vezana je za privremena poreska rešenja i za zdravstveno osiguranje na osnovu MLC-2006 konvencije izdate od Međunarodne organizacije rada – naglašavaju iz Udruženja.

Neke od najvažnijih stavki predloga oporezivanja pomoraca u Srbiji odnose se na to da se u nerezidentne pomorske dane uračunavaju dani plovidbe, dani provedeni na putu od mesta prebivališta do mesta ukrcavanja, dani lečenja zbog bolesti ili povrede na radu.

Takođe je iznet i predlog da se u nerezidentne pomorske dane uračuna vreme provedeno na stručnom usavršavanju u inostranstvu ili Srbiji, kao i dani do isteka ugovora o radu koji su neostvareni zbog napuštanja člana posade od strane brodara ili zbog prestanka ugovora o radu.

U predlogu stoji i stavka da se nerezidentnim pomorskim danima iz jedne godine mogu pridodati dani iz prethodne koji nisu uračunati u 183 nerezidentna dana iz te pomorske godine.

Osnovicu poreza na dohodak pomorca, navodi se u predlogu, čini osnovna zarada iskazana prema skali minimalne zarade Međunarodne federacije transportnih radnika umanjena za 50 procenata, prema kojoj se pomorcu koji ostvari manje od 183 rezidentna dana na međunarodnoj plovidbi utvrđuje obaveza poreza na dohodak.

Udruženje pomoraca Srbije predložilo je i način obračuna doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i zdravstveno osiguranje.

Izvor: Biznis.rs