Trampov pritisak na Panamski kanal – BlackRock preuzima dve luke od CK Hutchison

Najveća svetska investiciona kompanija BlackRock pristala je da kupi dve velike luke na Panamskom kanalu od njihovog vlasnika sa sedištem u Hong Kongu, kao deo ugovora vrednog 22,8 milijardi dolara. Potez američkog giganta dolazi nakon pritiska Donalda Trampa zbog navodnog uticaja Kine na ovaj vitalni plovni put.

Prema sporazumu, vlasnik luka CK Hutchison – čije je sedište u Hong Kongu, prodao bi posao konzorcijumu koji uključuje BlackRock, Global Infrastructure Partners i Terminal Investment Limited, navodi se u saopštenju kompanije objavljenom u utorak. Grupa bi stekla 90% udela u kompaniji koja poseduje i upravlja dvema lukama u Panami, piše seebiz.eu.

Tramp je često tvrdio da „Kina upravlja Panamskim kanalom“ i razbesneo je Panamu kada je ranije ove godine zapretio da će je „vratiti“ pod američku kontrolu. Njegova administracija takođe je zahtevala od Paname da smanji kineski uticaj na kanal, tvrdeći da učešće Pekinga u lukama krši sporazum o njegovoj neutralnosti.

Ugovor najavljen u utorak takođe uključuje 80% udela u lučkim podružnicama CK Hutchison, koje upravljaju sa 43 luke u 23 zemlje, uključujući Veliku Britaniju i Nemačku. Kompanija takođe upravlja lukama u Jugoistočnoj Aziji, na Bliskom istoku, u Meksiku i Australiji.

Preostalih 20% udela drži lučki operater PSA, koji je u vlasništvu singapurskog državnog fonda Temasek.

Iz kompanije CK Hutchison ističu očekivanja da iz ovog posla dobiju više od 19 milijardi dolara u gotovini, uključujući otplatu nekih akcionarskih zajmova. Tržišna kapitalizacija CK Hutchison iznosi 148 milijardi hongkongoških dolara (19 milijardi američkih dolara).

Trampova pobeda na izborima u novembru i njegovi pozivi da SAD ponovo preuzmu kontrolu nad kanalom podstakli su CK Hutchison da razmotri prodaju, što je dovelo do kratkog, ali intenzivnog perioda pregovora, navode izvori upućeni u razgovore.

– Kada je predsednik Tramp pobedio i počeo da podiže prašinu oko pripajanja Kanade, Grenlanda i Paname, Panamci su se našli pod pritiskom – rekao je jedan izvor upoznat sa dogovorom. Dodao je da je CK Hutchison „shvatio da je to politička glavobolja i da žele nešto da preduzmu“.

Kako bi ublažio potencijalne političke posledice, izvršni direktor BlackRock-a, Larry Fink (Leri Fink), obavestio je visoke zvaničnike Trampove administracije, uključujući i predsednika, kako bi osigurao njihovu podršku za preuzimanje, rekla su dva izvora upućena u to pitanje. Jedan od njih je dodao da konzorcijum ne bi nastavio sa svojom ponudom da su verovali da ona neće dobiti podršku američke vlade, navodi seebiz.eu.

Pod kontrolom najbogatijeg čoveka Hong Konga Li Ka-šinga i njegove porodice, CK Hutchison poseduje širok portfelj luka, maloprodaje, telekomunikacija i druge infrastrukture. Lučke operacije činile su oko 9% ukupnog prihoda CK Hutchison u iznosu od 461,6 milijardi hongkongoških dolara u 2023. godini.

Panamski kanal postao je jedno od ključnih geopolitičkih pitanja u prvim nedeljama Trampovog povratka na vlast, dok američki predsednik nastoji da proširi američke granice i preuzme kontrolu nad infrastrukturnim resursima – što je izazvalo zabrinutost među saveznicima i državama koje su profitirale od sve slobodnije trgovine koja je trajala decenijama.

Dogovor s BlackRock-om dolazi nakon što je ova kompanija preuzela Global Infrastructure Partners (GIP), što joj je pomoglo da postane ključni igrač u sektoru infrastrukturnih ulaganja.

Strateški važnim vodenim putem upravlja Uprava Panamskog kanala, ogranak panamske vlade. Američki inženjeri su ga izgradili, a SAD su njime upravljale od otvaranja 1914. do sporazuma iz 1977. kojim je dogovorena postepena primopredaja Panami, završena 1999, podseća seebiz.eu.

Foto: Pixabay.com/MonicaVolpin

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.