Transport robe na rekama u Srbiji: rast u Pančevu, Novom Sadu, Prahovu
Na rekama u Srbiji tokom 2024. zabeležen je značajan pad pretovara uglja, dok su žitarice kategorija koja je najviše rasla u odnosu na godinu ranije. Kada je reč o najčešće pretovarenim teretima – šljunak, pesak i kameni agregati, koji učestvuju sa skoro 35% u ukupnom pretovaru, rezultati su tokom 2024. bili slični onima iz 2023.
Ovi i drugi detalji u vezi sa teretnim saobraćajem na rekama u Srbiji predstavljeni su 4. juna u okviru redovnih godišnjih konsultacija, koje Agencija za upravljanje lukama organizuje sa Grupacijom za rečno brodarstvo i Grupacijom za luke i pristaništa Privredne komore Srbije.
Kada je reč o rezultatima po lučkim područjima, tokom 2024. značajan rast ostvaren je u Pančevu, gde je realizovano oko 2.236.170 tona (u 2023. oko 1,65 miliona tona), kao i u Novom Sadu (više od 1,424 miliona tona, naspram oko 980.000 t u 2023), odnosno u Prahovu (1,365 miliona tona, naspram 1,076 miliona tona u 2023).
Smederevo, koje je najprometnija luka u Srbiji, bilo je na sličnom nivou kao godinu ranije – 2,842 miliona tona u 2024, naspram 2,833 miliona tona u 2023.
U tabeli AUL u nastavku pogledajte sve rezultate, kao i kretanje po godinama – od 2022. do 2024. Dodatne detalje možete pronaći OVDE.

Šta kaže privreda?
Sastanku 4. juna prisustvovali su i predstavnici Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Dunavske komisije.
Direktor Agencije za upravljanje lukama Vuk Perović istakao je da su ovogodišnje konsultacije organizovane sa ciljem da se saslušaju sva pitanja i predlozi predstavnika privrede. Istakao je da Agencija trenutno učestvuje u dva međunarodna projekta – ADRIREC i BREEZE – čiji je cilj razmatranje mogućnosti za uvođenje čiste energije u luke i pristaništa u Srbiji.
Pozvao je brodare i lučke operatere da, ukoliko postoji potreba, iniciraju češće sastanke sa Agencijom i resornim ministarstvom, kako bi se važna pitanja rešavala što efikasnije i u kontinuitetu.
Pomoćnik ministra Aleksandar Banjac istakao je da spremnost MGSI „da podrži sve predloge privrede koji doprinose jačanju vodnog saobraćaja u Srbiji“. On je naglasio da „tekući projekti i investicije u infrastrukturu i bezbednost plovidbe pokazuju opredeljenost države da ovaj vid transporta bude održiv, efikasan i konkurentan“.
Predstavnici grupacija istakli su da u svom poslovanju susreću sa različitim izazovima, ali da saradnja sa državnim institucijama igra važnu ulogu u njihovom prevazilaženju.
Dejan Trifunović iz Dunavske komisije je, govoreći o rezultatima luka na Dunavu, naveo da se Srbija nalazi na drugom mestu po količinama pretovarenog tereta. Podvukao je da komisija učestvuje u aktivnostima koje su usmerene ka uvođenju alternativnih goriva i digitalizaciji lučkog sektora.
Na skupu je predstavljen i projekat ADRIREC – ADRIatic ports for Renewable Energy Communities, na kojem Agencija učestvuje kao IPA partner. Ovaj projekat će doprineti iskorišćenju potencijala obnovljivih izvora energije u lučkom sektoru, kako bi se smanjile emisije ugljen-dioksida i povećala otpornost luka na klimatske promene.
Naredno okupljanje biće regionalnog karaktera, a očekuje se učešće predstavnika iz Dunavskog i Jadransko-jonskog regiona, poručili su iz AUL.
Naslovna foto: Pixabay.com/Danilo Krnjajic, ilustracija