Više automobila na pruzi – Volkswagen uspostavlja terminal u Veneciji i okreće se železnici
Volkswagen Group Logistics proširiće svoju mrežu luka za gotova vozila terminalom u Veneciji, čime će se skratiti vreme isporuke, povećati udeo železničkog transporta i skratiti vreme brodskog prevoza ka Aziji, prenose specijalizovani portali.
Grupacija ove godine strateški redizajnira svoju evropsku logističku mrežu za vozila uvođenjem novog automobilskog terminala na severu Italije, koji će služiti mnogobrojnim fabrikama u južnoj Nemačkoj i centralnoj Evropi.
Terminal, čije je zvanično otvaranje planirano za jesen 2025. godine i koji će imati kapacitet za skladištenje do 12.000 vozila, razvijen je u saradnji sa lukom Venecija, uz podršku Lučke uprave udruženja NAPA i kompanije Vezzani Terminal. Očekuje se da će nova luka skratiti vreme transporta i isporuke za izvoz vozila, poboljšati kapacitete za rukovanje i skratiti ključne brodske rute.
Peter Horndlein, direktor logistike vozila u Volkswagen grupi, istakao je prilike za smanjenje logističkih troškova i emisija putem kraćih distanci i većeg učešća železničkog transporta, kao i smanjenje zaliha vozila i obrtnog kapitala.
– Moći ćemo da dopremimo vozila direktno na Mediteran, a odatle ih šaljemo u Aziju, što će skratiti transportne rute od fabrika do luke, poboljšati vreme isporuke i smanjiti karbonski otisak – rekao je on.
Luka Venecija je takođe dobro povezana kada je unutrašnji transport u pitanju, sa tri železničke pruge za istovar vozova i kraćim drumskim rutama do ključnih fabrika. Terminal ima i poseban pristanišni prostor, čime se dodatno optimizuje vreme isporuke i izbegavaju zagušenja.
Sa novim terminalom, Volkswagen će uspostaviti veliki logistički centar za vozila u južnoj Evropi, koji će biti važan dodatak postojećoj mreži luka grupe koja uključuje Emden, Bremerhaven i Cuxhaven u Nemačkoj, Zeebrugge (Belgija), kao i Santander i Barselonu (Španija), Kopar (Slovenija) i Setubal (Portugal).
Glavne severnoevropske luke za transport vozila, kao što su Bremerhaven i Zeebrugge, u poslednjim godinama suočavaju se s ograničenim kapacitetima, uključujući nedostatak prostora za skladištenje, gužve u brodskom saobraćaju i duže zadržavanje vozila. Kroz luku Emden, koja je ključna za izvoz i uvoz i nalazi se pored fabrike Volkswagen, grupa je prošle godine prevezla 1,2 miliona vozila, što je pad od 5% u odnosu na 2023, usled izazova kao što je nedostatak radne snage u luci, piše automotivelogistics.media.
Venecija je deo šireg redizajna logistike gotovih vozila Volkswagen Grupe u Evropi. Veći obimi prevoza moći će da se raspodele na više luka, čime se mogu izbeći zagušenja i prekidi, rekao je Horndlein.
– Neprestano preispitujemo našu mrežu i ovo je odličan način da povećamo otpornost. Svi naši tokovi ka Aziji i Turskoj ranije su kretali iz luka na Severnom moru i iz Kopra na Mediteranu. Vozila smo slali na sever iz proizvodnih pogona, a zatim ih transportovali dalje ka Aziji – dodao je on.
Fabrike koje će u budućnosti slati veće količine ka Veneciji uključuju pogone u južnoj Nemačkoj, među kojima su Audi fabrike u Ingolštatu i Nekarsulmu, Porsche kod Štutgarta, kao i Škoda fabrike u Češkoj, Volkswagen-ova fabrika u Bratislavi (Slovačka) i Audi u Đeru (Mađarska).
Položaj Venecije takođe omogućava kraću rutu ka Bliskom istoku i Aziji u poređenju sa lukama severne Evrope, čime se smanjuje vreme transporta i značajno smanjuju emisije. Takođe se izbegavaju gužve u nekim južnoevropskim lukama, poput luke Kopar u Sloveniji, koje se suočavaju s ograničenjem kapaciteta, navodi Horndlein.
Položaj ove luke i kraće vreme transporta biće još značajniji za rute ka Aziji čim se u potpunosti obnovi plovidba Sueckim kanalom, piše automotivelogistics.media.
Foto: Pixabay.com/Erich Westendarp, ilustracija