Vladimir Lekić, generalni direktor Dragon Maritime Beograd – COSCO SHIPPING uplovljava u Crnu Goru: Luka Bar nova tačka globalne mreže
Posle Pireja, Kopra i Rijeke, COSCO SHIPPING je uspostavio novi servis preko Bara, što predstavlja prvi ulazak ovog kineskog pomorskog diva u luku u Crnoj Gori. Ovaj važan događaj bio je povod za intervju sa Vladimirom Lekićem, generalnim direktorom Dragon Maritime SEE d.o.o. Beograd, kompanije koja je zastupnik COSCO SHIPPING-a u Srbiji, kao i ostalim zemljama Zapadnog Balkana.
Sa Vladimirom Lekićem razgovarali smo i o prilikama u privredi Srbije, uvozno-izvoznim potencijalima, kao i o budućnosti brodskog transporta.
PL: Nedavno ste pokrenuli pomorski servis do Luke Bar. Posle Kopra i Rijeke, zašto ste odlučili da otvorite nova vrata u ovom regionu?
– Bar je jedna od glavnih ulaznih tačaka za tržište Srbije, a oko 30% kontejnerskog uvoza i izvoza vezanog za Srbiju ide upravo preko te luke u Crnoj Gori. Prvi fider brodovi sa COSCO SHIPPING kontejnerima su stigli u februaru i već postoji veliko interesovanje na tržištu naše zemlje za korišćenje servisa preko luke Bar. Uvozna roba uglavnom stiže iz Kine, sa Dalekog istoka, ali i iz Evrope.
Pored uvoznog tereta, jedan od ciljeva je korišćenje barske luke za izvozne tokove sa srpskog tržišta za različite prekomorske destinacije.
Takođe, vidimo veliki potencijal u korišćenju železničkog transporta između Bara i različitih terminala u Srbiji kroz razvoj novih intermodalnih konekcija.

PL: Kakvi su vaši rezultati na drugim COSCO SHIPPING servisima?
– Od pokretanja Land-Sea Express servisa 2017. godine beležimo kontinuirani rast kontejnerskog transporta za srpsko tržište. Podsetio bih da u okviru pomenutog intermodalnog servisa klijenti imaju mogućnost izbora između dve različite transportne rute. Prve koja podrazumeva direktnu železničku konekciju između luke Pirej i Beograda, a druga putem PRS (Piraeus-Rijeka-Express, prim.aut.) fider servisa do luke Rijeka, uz dalju železničku vezu sa destinacijama u Srbiji. Danas 5 do 6 vozova nedeljno saobraća na ove dve rute, uz redovne konekcije sa nekoliko intermodalnih terminala.
Kada govorimo o ukupnom obimu tereta, COSCO SHIPPING je u 2024. godini za klijente na tržištu Srbije transportovao preko 30.000 TEU jedinica, na različitim transportnim rutama i uvozno-izvoznim servisima.
PL: Spoljnotrgovinska slika Srbije se menja, a kontejnerski transport sve više dobija na značaju. Kako to utiče na vaše poslovanje?
– Svedočimo ubrzanom privrednom rastu Srbije prethodnih godina što ima veliki uticaj na razvoj ukupne transportne industrije. Tržište kontejnerskog transporta u Srbiji procenjeno je na 170.000 TEU jedinica godišnje, uključujući kako uvozne tako i izvozne tokove. Za nešto više od 10 godina obim tereta je utrostručen, sa daljom tendencijom rasta tržišta, ali i intermodalnog transporta.
Ukupan rast volumena vezan je i za značajno povećanje izvoza za nova prekomorska tržišta, uključujući destinacije na Dalekom istoku, Mediteranu, kao i u severnoj i južnoj Americi. Pre desetak godina dominirali smo izvozom drvne građe, balvana i različitih vrsta otpada. Danas je struktura izvoza diversifikovana – od guma, bakarne rude, delova za automobilsku industriju, do hrane i različitih artikala čiji obim i struktura postaju sve značajniji.

PL: Kineske kompanije su sada među najvećim izvoznicima iz Srbije. Istovremeno, primećen je značajan porast izvoza ka tržištima Dalekog istoka i Severne Amerike.
– Statistika kaže da oko 1.500 kineskih kompanija posluje u našoj zemlji u različitim industrijama. Investicije kineskih kompanija u Srbiji značajno su doprinele razvoju kontejnerskog transporta. Pomenute kompanije izvoze svoje proizvode za različita tržišta, uključujući zemlje Evropske unije, ali i prekomorske zemlje, sa fokusom na Daleki istok i Ameriku.
Svedočimo velikom rastu plasmana za američko tržište, posebno u automobilskoj i gumarskoj industriji. COSCO SHIPPING je pojačao kapacitete na transatlantskom servisu (TAT), te nastojimo da izađemo u susret velikoj potražnji brodskog prostora srpskih kompanija za ovo tržište.
PL: Globalna strategija COSCO SHIPING-a je da svojim klijentima ponudi kompletnu uslugu. Da li se to primenjuje i na lokalu?
– Dragon Maritime prati globalnu strategiju COSCO-a i na lokalnom nivou razvijamo svu potrebnu infrastrukturu za razvoj „end-to-end“ transporta, te efikasnog upravljanja lancima snabdevanja naših klijenata.
U okviru kompanije formirali smo timove za carinsko posredovanje, skladištenje robe, transport specijalnog i vangabaritnog tereta, projektnu logistiku, kao i dodatne usluge vezane za avio i zbirni kontejnerski transport. Imamo sveobuhvatni pristup transportnim i logističkim uslugama koje možemo ponuditi našim klijentima. Ovo je naročito značajno za velike internacionalne kompanije koje koriste naše usluge putem globalnih tendera i imaju mogućnost pristupu “one stop shop” usluzi.
PL: Brodske kompanije su zbog turbulencija na tržištu spremne na inovacije i razvoj. Digitalizacija u pomorskom transportu je postala veoma važna tema?
– Industrija pomorskog transporta se ubrzano digitalizuje u svim segmentima poslovanja. Brodske kompanije danas omogućavaju svojim klijentima da online putem bukiraju svoje pošiljke, a razvoj revolucionarnih rešenja omogućiće praćenje pošiljki tokom kompletnog lanca snabdevanja. Takođe, tradicionalna transportna dokumenta u papirnoj formi postaju prošlost, kroz ubrzani razvoj elektronske brodske teretnice (e-Bill of Lading, prim.aut.) zasnovanoj na Blockchain tehnologiji, koja će omogućiti bezbednije i efikasnije poslovanje u digitalnom okruženju.
PL: Svesni smo dugogodišnjih globalnih turbulencija koje utiču na cenu pomorskog transporta i poremećaja u lancima snabdevanja. Kako se klijenti danas nose sa ovim izazovima?
– Između 80-90% globalne svetske trgovine transportuje se pomorskim putem, te je stoga nesumnjiv uticaj svih globalnih dešavanja na pomorsku industriju, uključujući i segment pomorskog kontejnerskog transporta. Međutim, nakon COVID-a, transportna industrija je pokazala značajnu rezilijentnost na mnoge izazove, te su klijenti danas mnogo prilagodljiviji na poremećaje u globalnim lancima snabdevanja. Sve više kompanija se oslanja na povećanje zaliha, čime je koncept „just in time“ isporuke zamenjen novim pristupom -„just in case“, u kojem se prioritet daje otpornosti i kontinuitetu poslovanja u novim okolnostima.
Takođe, prisutan je trend raznovrsnijeg pristupa snabdevanju, gde se rizici smanjuju premeštanjem proizvodnje i nabavke bliže krajnjim tržištima – nearshoring, čime klijenti umanjuju izloženost globalnim poremećajima.
Autor: Marija Kambić