Popuštanje COVID mera u Kini dobre vesti za Novi put svile

Kina je po prvi put u poslednje tri godine najavila ublažavanje stroge COVID politike širom zemlje. Šta ova promena znači za industriju železničkog teretnog prometa? Kakav su uticaj zaključavanja imala na špeditere? A kakve promene se mogu očekivati sledeće godine?

Početkom decembra, kineska Nacionalna zdravstvena i sanitarna komisija izdala je obaveštenje u kojem je navela da će ublažiti COVID ograničenja. Oni koji se bave železničkim teretnim saobraćajem primili su to kao dobru vest.

Eksperti su prethodno, podseća specijalizovani portal railfreight.com, 7. i 8. decembra na Evropskom samitu Novog puta svile u Duizburgu govorili o tome šta su zatvaranja značila za železnicu.

Proizvodnja pod pritiskom

Predstavnici železničkog kargo-sektora podsetili su da su stroge mere predstavljale značajne izazove u radu prerađivačke industrije. To je direktno dovelo do neravnoteže proizvodnje i prodaje u lancu snabdevanja, što je zauzvrat uticalo na Kina-Evropa železnički servis.

Jiang Chongian, generalni direktor Bangda Tianiuan, rekao je da velike fabrike uglavnom planiraju prema kvartalnim ili čak polugodišnjim rasporedima.

– Neke manje fabrike mogu planirati mesečno, međutim, zbog pandemije, cela proizvodna linija ne može da se pokrene. To je takođe imalo veliki uticaj na isporuku porudžbina.

Istovremeno, Lei Ming, kineski predstavnik Max Container, rekao je da je najveći izazov gašenja za fabriku – gubitak radnika.

– Ako radnik neko vreme nije radio, biće mu veoma teško da se vrati na posao. Kada se peći puste da se ohlade, može potrajati i neko vreme da se ponovo upale. To će trajati nedelju ili mesec dana.

Produžetak carinske inspekcije

Pored neuravnotežene proizvodnje i prodaje u lancu snabdevanja, što je dovelo do neblagovremenog obezbeđivanja robe, carinske službe su se suočile i sa velikim izazovima u prevenciji i kontroli virusa korona. Jang Jie, oficir za vezu u Kineskom udruženju za komunikacije i transport, rekao je da je uticaj mera prevencije i kontrole na vozove Kina-Evropa, uglavnom koncentrisan u lukama.

Stroga dezinfekcija i druge mere u lukama imale su uticaj na operativnu efikasnost vozova sa robom u uvozu. Kašnjenje uvoznog voza može istovremeno da spreči da sirovine stignu u fabriku na vreme, što je sa druge strane uticalo na proizvodnju prerađivačke industrije.

Međutim, Chris Liu iz Taihua International Logistics Co., Ltd. Zhengzhou kancelarije, rekao je da je kineska vlada takođe uvela mnogo politika i zaštitnih mera kako bi osigurala da proizvodnja u pojedinim ključnim preduzećima ne bude prekinuta, „sve u svemu, uticaj nije posebno značajan“.

Vraćanje u normalu

Uvođenje nove politike stvorilo je velike pogodnosti za industriju, kako u pogledu proizvodnje robe, tako i u pogledu carinskog pregleda.

Sheng Mingven, špediter u Poljskoj, otkrio je da je popuštanjem pravila broj kontejnera u Malaševicama porastao u odnosu na prošli mesec. On je izjavio da je optimista po pitanju obima vozova ka zapadu i da „planira da poveća broj vozova za Evropu“.

Slično tome, Frank Šao iz Tiedade je rekao da je „pozitivan u pogledu promene politike“. Vozovi nikada nisu prestali da saobraćaju, ali je definitivno bilo izazovnije, složili su se on i Igor Tambača iz kompanije RailBridgeCargo. Iako se očekuje povećanje obima, ne očekuju da će to dovesti do zaostajanja ili zagušenja na mreži, prenosi railfreight.com.