Prvi potpuno digitalizovani kontejnerski transport iz Azije u Evropu

Ruske železnice, Beloruske železnice i FESCO transportna grupa organizovale su prvi intermodalni transport kontejnera Kina-Evropa sa potpuno digitalizovanim servisom, kao deo projekta INTERTRAN.

Pilot-projekat realizovan je početkom septembra. Kontejnerski transport je krenuo iz luke Ningbo u Kini, preko luke Vladivostok u Rusiji, a zatim železnicom preko teritorije Rusije prema beloruskoj stanici Koliadichi, piše railwaypro.com

Kao deo projekta, integrisani su informacioni sistemi Ruskih železnica i FESCO, čime je omogućen ne samo elektronski prenos tranzitne deklaracije i transportnih dokumenata, već i slanje teretnica beloruskim stanicama takođe u elektronskom formatu.

Ovaj servis skratio je vreme potrebno za obradu dokumenata za 4 dana. To je omogućeno korišćenjem isključivo elektronskih transportnih dokumenata, tranzitnih deklaracija i elektronskog carinjenja.

Inače, papirologija obično čini veliki deo vremena obrade na granicama, ili tokom primopredaje.

Projekat INTERTRAN pokrenule su Ruske železnice u oktobru 2018. godine u okviru strateškog akcionog plana UIC Azijsko-pacifičke regionalne skupštine. Ovaj projekat finansiraju sve regionalne članice UIC, a podršku pruža i Ekonomska i socijalna komisija Ujedinjenih nacija za UNESCAP.

Elektronski sistem je dizajniran za razvoj intermodalnog transporta u Evroaziji, za smanjenje papirologije i ubrzanje interakcije između svih strana u transportnom procesu. Takav transport se redovno obavlja iz Japana, Kine i Južne Koreje. Pozitivni efekti projekta INTERTRAN su naročito vidljivi tokom pandemije covid-19, jer je digitalna obrada svela fizičke kontakte tokom transporta na minimum.

Tehnologija INTERTRAN već se primenjuje u mreži Ruskih železnica i na ovaj način je prevezeno više od 6.000 kontejnera. Najnoviji projekat bio je prvi put da je kompletan transport iz Kine u Belorusiju organizovan sa digitalnim servisom.