Nemačke putarine ili buđenje privrede: šta je podiglo cene transporta na početku 2024?
Prvi kvartal 2024. godine, osim po i dalje sporoj industriji i smanjenoj potrošnji u većini evropskih zemalja, biće obeležen i po istorijsko niskom nivou potražnje za transportnim uslugama, a samim tim i cenama transporta.
Iako su cene u pojedinim oblastima povećane, i dalje su niže nego na kraju 2022. godine. Kao što je već dobro poznato, kraj te, kao i čitavu 2023. godinu, obeležio je pad tražnje i posledično pojeftinjenje prevoznih usluga.
Pa ipak, u prva tri meseca 2024. pojedine spot cene u Evropi počele su da se povećavaju u odnosu na prethodni kvartal, pokazuju podaci platforme trans.eu. Da li bi ovo mogao biti znak oživljavanja evropske privrede ili je u pitanju samo rezultat povećanih troškova prevoznika?
Poljska – Nemačka
Kada je u pitanju najpopularnija ruta, od Poljske do Nemačke, u periodu od januara do kraja marta, prosečna cena transporta na ovoj relaciji, prema podacima platforme trans.eu, iznosila je 1.050 evra, isto kao i u prethodnom kvartalu.
Međutim, vredi detaljnije ispitati ove brojke. U poslednjem kvartalu 2024. godine, kvartalna medijana je pojačana skokom u decembru, kada su cene dostigle 1.150 evra. U januaru 2024. je došlo do povratka na 1.000 evra, što je preovlađujuća cena tokom većeg dela druge polovine 2023.
Od januara ove godine beleži se postepeni mesečni rast cena transporta.
Razloga za ovo povećanje u periodu februar-mart je nekoliko. Analiza pokazuje da je moguće objašnjenje za to povećana tržišna aktivnost, uobičajena u proleće (čak iako je na istorijskom minimumu), ali da značajan faktor mogu biti i povećane cene nemačke putarine. Čak 83% povećanja putarine odražava se na troškove prevoznika, uprkos nepoštenim transportnim kompanijama koje nude cene ispod stvarnih troškova na ruti ka Nemačkoj.
Druge evropske rute
Na drugim značajnim rutama istok-zapad, između Poljske i drugih evropskih zemalja, cene su se tokom prvog kvartala različito ponašale.
Za rutu ka Francuskoj, primetan je mali porast – sa 2.050 evra na kraju 2023. na 2.063 evra na početku ove godine. U međuvremenu, destinacije ka Italiji, Holandiji i Velikoj Britaniji zabeležile su niže cene u prva tri meseca, nego u poslednjem kvartalu 2023. godine.
Međutim, ukoliko detaljnije pogledamo statistiku, kod mesečnog pregleda situacija se malo razlikuje. Kao i u slučaju Nemačke, decembarsko poskupljenje narušava ukupnu sliku. U pravcu Francuske, cene se povećavaju iz meseca u mesec. Martovska srednja vrednost od 2.100 evra premašuje nivo u oktobru i novembru. Slično tome, na relaciji ka Holandiji, potražnja za transportom robe je konstantno rasla u januaru, februaru i martu. Nasuprot tome, na relaciji ka Italiji, nakon povećanja cena prevoza u februaru, došlo je do pada u martu. Trenutno su cene na nivou novembra.
Poljska – Velika Britanija
Slična je situacija, kako se navodi, i prema Velikoj Britaniji. U martu je prosečna cena bila 2.900 evra. Ne računajući decembarski skok, to je relativno stalna cena od početka četvrtog kvartala prošle godine. Zato se ne vidi uticaj uvođenja viših putarina u Nemačkoj.
Ipak, analitičari još jednom podsećaju da skuplja nemačka putarina nije problem samo za prevoznike koji rade na rutama ka Nemačkoj.
Većina analiziranih izvoznih destinacija iz Poljske, zahteva tranzit preko Nemačke (izuzetak je Italija, do koje se može doći i preko Češke i Austrije). Nakon decembarskog poskupljenja, taj tranzit je poskupeo u proseku preko 100 evra.
Mala potražnja stvara probleme
Efekat povećanih putarina u Nemačkoj ublažava niska tržišna potražnja, budući da borba sa efektima usporavanja privrede u Evropi još traje. Niska potražnja za transportnim uslugama podrazumeva veću ponudu vozila, što olakšava pronalaženje prevoznika koji rade „ispod troškova“. Na to ih motivišu različiti razlozi – da ostanu na tržištu, da pokriju barem rate lizinga, a ima i nepoštenih prevoznika.
Kao što je pomenuto, srednja spot cena na ruti Poljska-Nemačka u prvom kvartalu 2024. iznosila je 1.050 evra. Poređenja radi, u poslednjem kvartalu 2022. ona je bila 1.166 evra, što govori o padu cena od oko 10% za nešto više od godinu dana.
U drugim pravcima situacija je još gora. Na ruti ka Francuskoj pad je iznosio 10,9% (sa 2.316 evra u 2022. na 2.063 evra u prvom kvartalu ove godine). Kada je reč o pravcima koji su tradicionalno najskuplji – ka Italiji i Britaniji, pad cena iznosio je 15%, odnosno 13,5%. Putovanja u Holandiju su bila jeftinija za 9,7 odsto (sa 1.413 evra na 1.276 evra).
Ovakav trend kretanja cena, u kombinaciji sa skupljim putarinama i stalno rastućim troškovima poslovanja, doveo je do toga da situacija za mnoga transportna preduzeća postane dramatična.
Nadu daje podatak da su u tri od pet analiziranih pravaca, koji su izuzetno važni za poljski transport, cene konstantno rasle prvom kvartalu ove godine. Premda, kako kažu stručnjaci, u pitanju može biti manifestacija tipičnog sezonskog porasta tražnje, takođe može biti reč i o prvom, stidljivom, signalu oporavka evropske privrede.
Efekat decembarskog poskupljenja putarine više neće biti primetan kao u prvim nedeljama 2024. Stoga, ako se uzlazni trend cena transporta nastavi, to je ukazivati na poboljšanje potražnje. Ovo bi moglo da da malo predaha prevoznicima, koji su se tokom proteklog perioda konstantno suočavali sa različitim nedaćama, piše trans.info.