Kako srpski saobraćajci kontrolišu tahografe, a kako belgijski: MUP u zajedničkoj kontroli u Haseltu

Kako izgleda kada se policijske službe iz Srbije i Evropske unije udruže u zajedničkoj akciji? Upravo to pokazala je nedavna kontrola teretnih vozila i autobusa u Belgiji, u kojoj su učestvovali i pripadnici Uprave saobraćajne policije MUP-a Srbije. Tokom akcije sprovedene u opštini Haselt, srpski policajci ne samo da su aktivno učestvovali u proverama, već su razmenjivali znanja i iskustva sa kolegama iz Belgije, analizirajući sličnosti i razlike u zakonskim regulativama i pristupima kontrole saobraćaja.

Dva srpska saobraćajca pridružila su se u prvoj nedelji decembra pripadnicima belgijske policije, Evropske agencije za rad i ROADPOL-a (Evropske mreže saobraćajne policije) u kontroli u Haseltu, na severoistoistoku zemlje.

Kako su za portal PlutonLogistics objasnili iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, u ovoj akciji je na terenu prikazan zajednički rad svih organa na jednom mestu, gde je sveobuhvatnom kontrolom, svaka služba preduzimala mere kontrole iz svoje nadležnosti. Srpski saobraćajci diskutovali su sa kolegama iz Belgije o propisima kojima je regulisana oblast kontrole komercijalnih vozila.

Najčešći prekršaji otkriveni u kontroli bili su skraćenje dnevnih i nedeljnih odmora vozača, manipulacija karticama vozača, tehničke neispravnosti sklopova motora vozila, najčešće neispravnost AdBlue sistema, koja se strogo sankcioniše, imajući u vidu direktive Evropske unije koje se odnose na zagađenje životne sredine – pojasnili su.

Iz MUP-a navode da su propisi Republike Srbije i Kraljevine Belgije veoma slični, jer je osnov za donošenje propisa koji uređuju radno vreme i odmor vozača vozila u drumskom prevozu međunarodna konvencija AETR čiji su potpisnici.

Dodali su i da je oprema koja se koristi na belgijskim putevima slična našoj – laptopovi, ključ za skidanje podataka, vage za merenje osovinskog opterećenja.

Iako se softver koji koristi saobraćajna policija u Republici Srbiji neznatno razlikuje, usklađen je sa propisima Kraljevine Belgije i direktivama EU.

– Uopšte, sama kontrola učesnika u saobraćaju slična je kao u Srbiji. U toku kontrole u našoj zemlji, strani vozači teretnih vozila i autobusa, sankcionišu se u skladu sa odredbama Zakona o radnom vremenu posade vozila u drumskom prevozu i tahografima, oslanjajući se isključivo na odredbe AETR sporazuma, dok se u Kraljevini Belgiji i ostalim zemljama članicama EU, sprovode odredbe AETR sporazuma, koje su implementirane u nacionalno zakonodavstvo koje reguliše ovu oblast, zajedno sa direktivama EU – rekli su iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

Zajedničke kontrole značajne su jer našoj policiji pružaju uvid u način organizovanja i sprovođenja ovakvih akcija u EU i našim službenicima daju mogućnost da unaprede svoje sposobnosti i metodologiju u sprovođenju sličnih akcija u Srbiji, na osnovu iskustava drugih zemalja, zaključuju.

Foto: MUP Srbije

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.