Objavljeni konačni podaci o izvozu i uvozu – Iz Srbije otišlo robe za 28,6 milijardi evra

Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u 2023. godini iznosila je skoro 65,5 milijardi evra i bila je za 1,7% manja nego godinu ranije, pokazuju konačni podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Konačni podaci o izvozu robe govore da je iz naše zemlje lani otišlo više robe nego što je to bio slučaj u 2022. Izražen u evrima, izvoz je iznosio 28.635,1 miliona evra (rast 3,7%). Uvoz robe imao je vrednost od 36.860,8 miliona evra, što predstavlja smanjenje od 5,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Deficit je iznosio 8.225,7 miliona (8,2 milijarde evra), što je smanjenje od 27,9 procenta u poređenju sa istim periodom prethodne godine.

Pokrivenost uvoza izvozom bila je 77,7 odsto i veća je od pokrivenosti u 2022, kada je iznosila kada je iznosila 70,6% .

U strukturi izvoza po nameni proizvoda (princip pretežnosti) najviše su zastupljeni proizvodi za reprodukciju, 61,7%, slede roba za široku potrošnju, 25,8% i oprema, 12,4%. Kada je reč o strukturi uvoza po nameni proizvoda, najviše su bili zastupljeni proizvodi za reprodukciju, 55,9%, slede roba za široku potrošnju, 19,9%  i oprema, 12,3%. Neklasifikovana roba po nameni iznosi 11,9 procenata.

Gde Srbija izvozi najviše robe?

Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije čine 59,7% ukupne razmene.

Iza EU, drugi po važnosti partner jesu zemlje CEFTA, sa kojima imamo suficit u razmeni koji je rezultat uglavnom izvoza: električne energije, žitarica i proizvoda od njih, pića, nafte i naftnih derivata i drumskih vozila. Izvoz Srbije iznosio je 4.417,6, a uvoz 1.699,3 miliona evra (suficit 2.718,3 miliona evra), a pokrivenost uvoza izvozom 260%.

Pojedinačno, najviše smo izvezli robe u Nemačku, za 4,3 milijarde evra, a takođe smo najviše i uvezli robe iz ove zemlje – 4,8 milijardi evra.

Prema izvozu, druga po važnosti zemlja bila je BiH sa 1,97 milijardi evra izvoza, zatim Italija 1,8 milijardi, Mađarska 1,56 i Rumunija sa 1,4 milijarde evra. Na uvoznoj strani, iza Nemačke našla se Kina sa 4,5 milijarde evra, zatim Italija sa 2,7 milijardi evra, Turska sa 1,7 milijardi i Rusija sa 1,6 milijardi evra.

Posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmeni ostvaren je sa zemljama iz okruženja: Crnom Gorom (izvoze se električna energija i lekovi za maloprodaju, a uvoze se najviše električna energija i sušeno meso), Bosnom i Hercegovinom (izvoze se najviše gasna ulja i električna energija, a uvozi se električna energija i koks i polukoks od kamenog uglja) i Severnom Makedonijom (izvoz električne energije i električnih provodnika, a uvozi se najviše električna energija i katalizatori na nosaču). Od ostalih zemalja ističe se i suficit sa Rumunijom, Slovačkom, Hrvatskom, Švedskom, Bugarskom, Češkom, Velikom Britanijom, Mađarskom, Moldavijom. Najveći deficit javlja se u trgovini sa Kinom (zbog uvoza telefona za mrežu stanica i laptopova). Sledi deficit sa: Turskom, Italijom, Irakom, Nemačkom, Ruskom Federacijom, Belgijom, Norveškom, Španijom, Holandijom, Poljskom, Austrijom, Francuskom, Kazahstanom, Švajcarskom, Slovenijom, Grčkom …

Prema odsecima Standardne međunarodne trgovinske klasifikacije (SMTK), izvoz prvih pet odseka čini 32,4% ukupnog izvoza (električne mašine i aparati, pogonske mašine i uređaji, nafta, naftini derivati, metalne rude i otpaci metala, električna energija, industrijske mašine za opštu upotrebu. Uvoz prvih pet odseka čini 25,8% ukupnog uvoza (ektrične mašine i aparati, nafta, naftini derivati drumska vozila, industrijske mašine za opštu upotrebu, medicinski i farmaceutski proizvodi).  Odsek nerazvrstana roba, u koji se uključuje i roba na carinskom skladištu i u slobodnoj zoni, ima učešće u ukupnom uvozu 11,9%.

Detaljan izveštaj pogledajte na sajtu Republičkog zavoda za statistiku OVDE. 

Više infrmacija pogledajte  OVDE,  na sajtu Republičkog zavoda za statistiku

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.