Reefer revolucija – Novi voz Trst-Roterdam transportuje voće, povrće i smrznutu robu
Nova železnička linija za transport robe između luke Trst i Roterdama omogućava siguran i efikasan prevoz proizvoda koji zahtevaju posebne temperaturne uslove, poput voća, povrća, smrznute hrane i drugih osetljivih artikala, piše supplychainitaly.it. Takav režim omogućen je zahvaljujući inovativnom sistemu zasnovanom na PowerBox tehnologiji, koja obezbeđuje održiv i pouzdan transport osetljive robe železnicom, uz očuvanje kvaliteta tokom celokupnog puta.
Paralelno sa pokretanjem nove pomorske rute koja povezuje luke Trst i Damijetu u Egiptu, austrijska železnička kompanija LTE Logistics & Transport u saradnji sa Alpe Adria, pokrenula je i železničku uslugu koja povezuje tršćansku luku sa Roterdamom. Iz ovog holandskog grada proizvodi mogu dalje da se transportuju ka ostatku severne Evrope ili Velikoj Britaniji, a vreme tranzita od polaska iz Egipta do rafova u prodavnicama ne prelazi 6 dana.
Posebnost ovog železničkog servisa je što voz iz terminala u Trstu, između ostalog, prevozi i rashladne kontejnere (reefer kontejnere) povezane na sistem PowerBox. Ovaj sistem je priključen na VTG vagone opremljene SWS Power Solutions tehnologijom, koja kinetičku energiju pretvara u električnu.
PowerBox predstavlja inovativno rešenje za železnički transport robe pod kontrolisanom temperaturom, poput voća, povrća, smrznutih proizvoda i drugih sličnih tereta.
I postojeći i novi kontejnerski vagoni opremljeni sistemom PowerBox imaju autonomno i ekološko napajanje, koje omogućava rad svih standardnih jedinica za intermodalni transport. Koristeći najnoviju tehnologiju visokoperformansnih baterija, PowerBox rešenje je potpuno bez emisije CO2 i značajno doprinosi održivosti transporta robe osetljive na temperaturu.
Ovaj direktni voz polazi iz Trsta utorkom i stiže na terminal RSC Rotterdam u sredu uveče. Povratak iz Roterdama za Trst je četvrtkom uveče.
Partneri u projektu su Alpe Adria, LTE Olanda, LTE Italia, Peeman Transport, Dlg, Eskes Transport i Dfds.
Foto: Pixabay.com/FotoshopTofs, ilustracija