Evropska unija korak bliže novom zakonu o ODUZIMANJU vozačkih dozvola
Savet Evrope usvojio je 5. decembra pregovaračku poziciju o predlogu Evropske komisije u vezi sa određenim diskvalifikacijama za vožnju, koje čine deo šireg zakonodavnog paketa o bezbednosti na putu.
Prema ovom predlogu, država članica koja je izdala vozačku dozvolu („država izdavanja“) biće obavezna da sprovede zabranu vožnje, koja je izrečena od strane druge države članice, pod određenim uslovima i u skladu sa sopstvenim nacionalnim zakonodavstvom.
Ovo je ključni propis za bezbednost saobraćaja u Evropi, rekao je Bálint Nagy, ministar saobraćaja Mađarske.
– Ovaj zakon će poboljšati bezbednost na evropskim putevima ukidanjem neodgovornosti za ozbiljne saobraćajne prekršioce koji nisu rezidenti.Vozači kojima je oduzeta vozačka dozvola u jednoj državi članici zbog ozbiljnih kršenja saobraćajnih propisa, biće isključeni sa puteva širom Evropske unije – rekao je Bálint Nagy.
Šta podrazumeva mera?
Prema predloženom zakonu, oduzimanje vozačke dozvole u jednoj državi članici zbog ozbiljnih saobraćajnih prekršaja biće priznato i sprovedeno od strane države članice koja je izdala vozačku dozvolu. Ova mera ima za cilj da obezbedi da vozači koji nisu rezidenti, a počine ozbiljne saobraćajne prekršaje, budu suočeni sa doslednim kaznama širom EU.
Propis jasno definiše različite vrste oduzimanja vozačkih dozvola i uključuje prilagođavanja kako bi se ukomponovali različiti nacionalni sistemi država članica.
Da bi se smanjilo administrativno opterećenje, iz obuhvata propisa su isključena oduzimanja kraća od tri meseca i ona koja imaju manje od mesec dana preostalog trajanja. Razmena informacija biće obavljena putem sigurnosne EU mreže vozačkih dozvola (RESPER), čime će biti pojednostavljena komunikacija među državama članicama.
Pozicija Saveta omogućava da država članica u kojoj je prekršaj počinjen primeni oduzimanje vozačke dozvole i povezane uslove na svojoj teritoriji, dok vozač ne ispuni obaveze. Država koja je izdala dozvolu može da proceni sposobnost vozača da upravlja vozilom i preduzme odgovarajuće mere, prema svom nacionalnom zakonodavstvu. Ovo znači da obe države (ona u kojoj je počinjen prekršaj i ona koja je izdala dozvolu) mogu doneti odgovarajuće mere u vezi sa vozačkom dozvolom vozača, u zavisnosti od zakona koje primenjuju.
Uključena je klauzula o preispitivanju koja će razmotriti mogućnost proširenja primene direktive na druge vrste prekršaja ili ponovljene prekršaje istog vozača. Takođe, smanjeni su obim i učestalost izveštavanja podataka Evropskoj komisiji, a rok za implementaciju direktive u nacionalnim zakonodavstvima produžen je na tri godine.
Sa usvojenom pregovaračkom pozicijom Saveta, predsedništvo tog tela započeće pregovore sa Evropskim parlamentom, sa ciljem da se postigne potencijalni dogovor pri drugom čitanju.
Dosadašnje aktivnosti
U svom okviru politike bezbednosti saobraćaja EU za period 2021-2030, Evropska komisija ponovo je istakla ambiciozan cilj da se do 2050. godine postigne gotovo nula smrtnih slučajeva i teških povreda na putevima EU („Zero vision“), kao i srednjoročni cilj da se broj smrtnih slučajeva i teških povreda smanji za 50% do 2030. godine. Međutim, broj smrtnih slučajeva na putevima prošle godine porastao je za 4% u odnosu na 2021, prema najnovijim podacima Komisije. To je i dalje 9% ispod nivoa pre pandemije, ali tempo poboljšanja nije dovoljno brz da bi se postigli navedeni ciljevi.
Usvojeni predlog deo je paketa zakona o bezbednosti saobraćaja, koji je Komisija usvojila 1. marta 2023. godine, a koji uključuje i reviziju direktive o vozačkim dozvolama i reviziju direktive o prekograničnoj primeni propisa vezanih za bezbednost saobraćaja. Očekuje se da revidirana direktiva o prekograničnoj primeni propisa bude usvojena u narednim nedeljama, dok su međuinstitucionalni pregovori (trilog) o revidiranoj direktivi o vozačkim dozvolama u toku.
Izvor: Savet Evrope
Foto: Pixabay.com/Robert Fotograf, ilustracija