Skupa i komplikovana obuka vozača u Srbiji – Hoće li izmene zakona olakšati situaciju i šta nas još čeka?

Visoke cene obuka profesionalnih vozača, skupe takse, kao i komplikovan sistem obučavanja, veliki su teret na leđima srpske transportne industrije. Problemi pogađaju kako aktivne vozače, kao i one koji žele da počnu da se bave ovim poslom. Zbog toga su korekcije u pomenutoj oblasti jedan od glavnih zahteva koje sektor odavno upućuje nadležnima.

Predložene Izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima (koje su 6. decembra ušle u skupštinsku proceduru i čije izglasavanje se očekuje) izazvale su veliku pažnju transportne javnosti. Istovremeno, ta vest donela je i neke nedoumice, budući da je obrazloženje nadležnih državnih organa, o očekivanim efektima promena, bilo prilično neodređeno.

Konkretno, ovim propisom zasad se rešava samo problem roka važenja kartica vozača, dok bi ostala važna pitanja tek trebalo da dođu na red.

Veliki broj onih koji nisu odslušali sve obuke

Za vozače kamiona, Izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima donose jedan bitan pomak: produženje važnosti kvalifikacionih kartica izdatih do 31.12.2020. godine – sa pet na sedam godina.

Iz Poslovnog udruženja Međunarodni transport navode da je većina takvih kartica ostala sa isteklim rokom, a vozači nisu odslušali potreban broj časova obnove znanja (periodičnu obuku) kako bi kartice produžili. Smatraju da su tome doprineli period pandemije, kao i mali broj centara, ali prvenstveno – visoka cena.

– Ukoliko se uporede cene koje vozači drugih zemalja plaćaju, zemalja nama konkurentnim, jasan je razlog nepohađanja potrebnog broja časova – ocenjuju.

Primera radi, kada se zbroje svi troškovi u toku petogodišnjeg perioda (po 7 časova godišnje), za periodičnu obuku (35 časova), ukupan iznos koji treba platiti u Srbiji je oko 545 evra (obuka 380 evra, plus takse 165 evra). To je više nego dva puta skuplje u odnosu na Mađarsku (ukupna cena 250 evra) ili, na primer, Sloveniju (225 evra) i Poljsku (208 evra), dok su u Hrvatskoj, Bugarskoj, Rumuniji ili S. Makedoniji cene još niže. U svim pobrojanim zemljama (sa izuzetkom S. Makedonije gde se plaća simboličnih 1,6 evra i Rumunije – 26 evra), u cenu obuke takse su već uračunate.

– Izmene zakona daće dovoljan period da se sve periodične obuke obave, ali uz smanjenje troškova – kažu iz Pumedtransa.

U predstojećem periodu očekuje se izmena podzakonskih akata kojima bi se smanjili uslovi za centre za obuku, te umanjili izdaci koje ima svaki vozač svake godine, dodaju.

– Aktiviranje srednjih stručnih škola koje školuju profil vozač motornog vozila, smanjenje uslova postojećim centrima i smanjenje troškova koji se plaćaju Agenciji za bezbednost saobraćaja, ključni su za regulisanje oblasti.

Uvođenje obuke na daljinu jedan od predloga 

Neophodno je da konačno izjednačimo naše cene sa cenama u regionu i šire, omogućimo konkurentnost našim vozačima, a samim tim i firmama, smatraju u udruženju.

– Potrebno je centre osloboditi nepotrebnih troškova: razdvojiti inicijalnu i periodičnu obuku, odnosno omogućiti centrima da odaberu koje obuke će raditi, zatim omogućiti rad predavača van radnog odnosa i izbrisati sadašnji uslov stalnog radnog odnosa za predavače. Takođe, potrebno je pokrenuti e-učionicu za periodičnu obuku i omogućiti vozačima da je pohađaju u toku redovnih odmora dok su na putu, kako bi ostalo slobodno vreme maksimalno iskoristili za sebe i porodicu.

Kada je reč o onima koji tek treba da postanu vozači, prevoznici smatraju da inicijalnu pogledu treba uprostiti u pogledu uslova – „kako bi se smanjila cena i vreme potrebno za nju i kako bi zainteresovani kandidati lakše dolazili do kvalifikacione kartice“.

– Nažalost, sve manje zainteresovanih za obavljanje posla profesionalnog vozača i dalje nije dovoljan razlog da se svi zamisle nad činjenicom da težak sistem pristupa profesiji možda ima veze sa neprirodnim cenama obuka koju početnik treba da plati da bi tek samo došao do neophodnih dokumenata za profesionalnog vozača – naglašavaju.

– Ako uzmemo u obzir da cena za sticanje kategorija i kvalifikacione kartice iznosi između 2.500 i 3.000 evra, što je iznos koji mora da plati osoba koja tek započinje kvalifikaciju za posao, uz to izdvajajući nekoliko meseci za pohađanje autoškole i CPC centra, postavlja se pitanje: ko će ubuduće moći da uloži toliko vremena i novca? A kada je reč o obavezi odlaska na periodičnu obuku za svakog od 160.000 vozača (po podacima ABS-a) svake godine, plaćanju tih obuka i taksi Agenciji za bezbednost saobraćaja, cene koje se trenutno uporno drže u Srbiji predstavljaju finansijsko iscrpljivanje i vozača i prevoznika – smatraju.

Foto: Pexels/Gustavo Fring, ilustracija

  • BONUS SADRŽAJ:

Siniša iz Šapca je otac petoro dece. Krenuo je na kratku turu do Kranja, a usput ima još jedan zadatak: da promeni gume na prikolici. Poslušajte njegovu priču u novoj epizodi podkasta Za volanom!

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.