Volvo Trucks Srbija pomaže obuku mladih mehaničara za kamione i autobuse

Nezaposleni mladi u Srbiji imaće priliku da se u narednom periodu, u okviru novog razvojno-edukativnog projekta, obuče za neka od najtraženijih zanimanja današnjice – mehaničare za kamione, autobuse i građevinske mašine. U okviru ovog programa, dobiće mogućnost da uče i o najsavremenim modelima komercijalnim vozilima, među kojima su i električna, kako bi bili spremni da podrže zelenu transformaciju transportne industrije.

Sredinom septembra u Privrednoj komori Srbije predstavljen je regionalni razvojno-edukativni projekat „Kreiranje zajedničkih vrednosti u transportnoj industriji na Zapadnom Balkanu“, u kojem je jedan od glavnih učesnika i kompanija Volvo Trucks Srbija.

Projekat je deo aktivnosti inkluzivnog razvojnog programa RECONOMY (revitalizovati, ponovo povezati, preoblikovati) u 11 država Zapadnog Balkana i Istočne Evrope. Inicirali su ga nezavisna švajcarska razvojna organizacija Helvetas i Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (Sida), a u realizaciju na Zapadnom Balkanu uključena je Volvo grupa. Višegodišnji projekat, u koji Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju ulaže 17,3 miliona švedskih kruna (oko 1,5 miliona evra), fokusiran je na stručno obrazovanje i obuku tehničara za servisiranje i popravku kamiona, autobusa i građevinskih mašina, pružanjem specijalizovanog stručnog obrazovanja i obuke mladim muškarcima i ženama u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini.

– Za uspeh projekta najvažnija je saradnja sa lokalnim institucijama, obrazovnim sistemima i školama, koje ga, kroz obuke usklađene sa lokalnim obrazovnim standardima i potrebama, čine efikasnijim i održivijim – poručuju učesnici projekta.

Prema njihovim očekivanjima, ciljne grupe – mlade nezaposlene osobe starosti od 18 do 34 godine, nezaposlene žene i osobe u nepovoljnom socijalnom položaju – kroz moderno obrazovanje i praksu ovladaće potrebnim veštinama da postanu stručni servisni mehaničari za kamione, autobuse i građevinske mašine.

Projekat promoviše rodnu ravnopravnost, ali bi trebalo da podrži i zdravu i održivu tranziciju obukom u održavanju i popravci električnih kamiona i autobusa.

– Helvetas, Sida i Volvo grupa su prvi projekat ove vrste započeli još pre 10 godina, u Etiopiji, potom u još šest država, a sada ga implementiramo i u tri države Zapadnog Balkana – rekao je na predstavljanju direktor za korporativne odgovornosti u Volvo Grupi, Johan Reiman.

– Kroz ove projekte u tim državama do sada smo dobili 80% školovanih i za uključivanje u posao već spremnih servisnih tehničara, a među njima su 10 odsto bile žene. Kreiranje zajedničkih vrednosti u transportnoj industriji na Zapadnom Balkanu stvara mogućnosti da zainteresovani ovladaju veštinama koje će im pomoći u zapošljavanju, uveren je Reiman.

Volvo Trucks na tržištu Srbije uspešno posluje duže od 25 godina.

U poslednjih nekoliko godina, kompanija je uspostavila uspešnu saradnju sa tehničkim školama u Staroj Pazovi, Novom Sadu, Čačku i Nišu, a sličan način saradnje implementira se i u ostalim državama Zapadnog Balkana, izjavila je generalna direktorka Volvo Trucks Adriatic South Dragana Krstić.

– U skladu sa vizijom Volvo Grupe – da podstičemo prosperitet, s posebnim akcentom na održivi razvoj, ponosni smo što učestvujemo u ovom projektu kojem je cilj formiranje obrazovnih profila-programa za mlade, usklađenih sa inovacijama i novim tehnologijama koje su u auto industriji u stalnom razvoju. S obzirom na to da su proizvodi u industriji komercijalnih vozila sve sofisticiraniji, neophodno je da se priprema kadar za potencijalno zapošljavanje koji je ovladao veštinama usklađenim sa najnovijim tehnologijama. One su toliko napredne, da su nova zanimanja podjednako atraktivna i za muškarce i za žene. Volvo grupa posvećuje posebnu pažnju bezbednosti i ergonomiji radnih mesta, tako da su mogućnosti podjednake za sve – dodala je Krstić.

Kako je pojasnila, iako se auto industrija tradicionalno smatra „muškom“, radno okruženje se sve više menja, što donosi podjednake šanse za ostvarivanje napretka i kvalitetno obavljanje različitih poslova, nezavisno od pola.

– Saradnja poslovnih subjekata i obrazovnih institucija je ključna za pripremu naše radne snage da odgovori zahtevima dinamične privrede – rekao je direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju u Privrednoj komori Srbije, Mihailo Vesović.

– Privredna komora Srbije posvećena je podršci inicijativama koje premošćuju jaz između obrazovanja i industrije, unapređuju veštine radne snage i promovišu mobilnost – dodao je Vesović.

Podršku projektu „Kreiranje zajedničkih vrednosti u transportnoj industriji na Zapadnom Balkanu“, čija će prva faza biti realizovana do kraja 2026. godine, najavili su i rukovodilac Odeljenja za stručno obrazovanje Ministarstva prosvete Radovan Živković, kao i šefica razvojne saradnje u Ambasadi Švedske u Beogradu Anne-Charlotte Malm.

Izvor/foto: Volvo Trucks Srbija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.