Egipćanin želi da pokrene novu proizvodnju traktora Rakovica
Nekadašnji gigant, Industrija motora Rakovica, mogao bi da „oživi“. Krajem sedamdesetih godina prošlog veka, Rakovica je zapošljavala više od 4.500 zaposlenih i proizvodila 60.000 dizel motora godišnje koji su se izvozili gotovo na sve kontinente – od Južne Amerike, preko Evrope, do Indije i Afrike. I danas se traktori iz Rakovice mogu videti kako rade punom parom u mnogim domaćinstvima.
Kako piše portal Agroklub, Egipćanin Nosir El Morsi namerava da u Srbiji pokrene novu proizvodnju, da zadrži stari stil, ali pod imenom – Novi traktori Rakovica.
– Otvorićemo fabriku u Trsteniku i za početak ćemo proizvoditi tri modela. Ugrađivaćemo i perkins original engleski motor od 64 kW. Sve će biti slično kao i kod stare Rakovice, osim što ćemo neke stvari unaprediti – rekao je El Morsi za Agroklub.
Zasada su proizvedena tri traktora i trenutno su u procesu ispitivanja – Rakovica 65, i dva 76 – sa našim i sa perkins motorom. Prvobitna ideja je bila da budu gotovi pre ovogodišnjeg Novosadskog sajma u maju, kako bi ih predstavili, ali su tek nedavno završeni.
Nemačka tehnologija, a ideja srpska
Prema rečima El Morsija, za hidrauliku će se raditi velika pumpa, a perkins motori će biti sa i bez turbine. I kod menjača će biti izmenjeni neki zupčanici, a sve u cilju boljeg kvaliteta. Kako je dodao, radiće se i sa modernijim alatima i novim CNC mašinama i dok je nova tehnologija iz Italije i Nemačke, mnogo ideja je iz Srbije.
Bojan Savković iz Kragujevca, majstor čija je uloga u ovom projektu velika, navodi da se zbog određenih licenci i propisa, u Srbiji mora proizvoditi najmanje 70% delova, pa će nekadašnje manje fabrike sa kojima je Rakovica bila u kooperaciji, opet proizvoditi pojedine elemente i sklopove.
– Hidraulika će se raditi u Trsteniku, hladnjaci, rezervoari se proizvode na Zlatiboru, ali polovina delova će se proizvoditi i u Beogradu. Kada se odradi probni atest i ako sve bude u redu, kreće se sa proizvodnjom – rekao je Savković.
Za početak ove akcije, zaduženo je 20-ak radnika, od kojih je polovina iz stare fabrike.
Mnogi sa nestrpljenjem očekuju da vide traktore, koji bi, najverovatnije, uskoro trebalo da izađu iz prostorija Prve Petoletke u Trsteniku, piše Agroklub.
Foto: Pixabay, ilustracija