Mnogi čitaoci nam šalju pitanja u vezi sa određenim aspektima transporta robe. Kako bismo odgovorili na mnogobrojna pitanja, odlučili smo da se u vezi sa ovom oblašću posavetujemo sa ekspertima i obezbedimo vam adekvatne odgovore.
Pošaljite nam pitanje u vezi sa transportom robe, skladištenjem, carinskim procedurama, potrebnom dokumentacijom, carinskim prekršajima, međunarodnim ugovorima, pravnim pitanjima, osiguranjem robe, osiguranjem prevoznika…
Čekaju vas odgovori kompetentnih stručnjaka. Pratite nas i budite u toku – novo pitanje i odgovor vas čekaju svake nedelje!
Špedicija, transport i logistika
Savremeno doba donelo je značajno pomeranje granica u svetu tehnologije i automobilske industrije, ali i dodatnu kompleksnost u lancu snabdevanja. Transport automobilskih delova može se suočiti sa raznim izazovima zbog specifičnosti koje sama industrija sa sobom nosi. U nastavku obradićemo na šta sve treba obratiti pažnju prilikom transporta u automotive industriji:
Osetljivost na oštećenja: Automobilski delovi često su osetljivi na udarce, vibracije i spoljne uticaje, zbog čega je neophodno obezbediti odgovarajuću zaštitu i ambalažu kako bi se sprečila oštećenja tokom transporta. Ovo može uključivati specijalne kutije, jastučiće, prekrivače, zaštitne folije i materijale za amortizaciju udaraca.
Manipulacija: Stakla, karoserijski delovi ili osetljive elektronske komponente, zahtevaju pažljivo rukovanje kako ne bi došlo do oštećenja, zbog čega osoblje treba da bude obučeno za rukovanje specijalnom opremom, ali i ručni pretovar.
Dimenzije i specijalni uslovi: Automobilski delovi dolaze u različitim dimenzijama, od manjih elektronskih komponenti do velikih karoserijskih delova. Visina, širina i težina pošiljke opredeljujući su za izbor transportnih sredstava koji će se koristiti. Velike i teške pošiljke zahtevaće logističkog partnera koji može da obezbedi specijalna vozila i sisteme za učvršćivanje, dok delovi, poput baterija ili hemijskih materijala, mogu zahtevati posebne uslove ili dozvole transporta zbog potencijalnih rizika ili ograničenja.
Raspoloživost i brzina: Automobilska industrija ima kompleksne lance snabdevanja sa mnogodobavljača i distributera. Koordinacija i usklađenost svih aktera u tom lancu može biti prilično izazovna, a ono što dodatno otežava taj proces jeste činjenica da raspoloživost i brzina isporuke nisu ništa manje važni.
Svima su nam poznate čuvene JIT i JIS metode za upravljanje zalihama čiji je cilj što manje „praznog hoda“ na proizvodnoj traci, a nastale su upravo u fabrikama automobila. Na osnovu svega možemo zaključiti da transport automobilskih delova ne možemo posmatrati izolovano i da je on deo logističkog lanca u kojem se rute i brzina kretanja pošiljaka moraju usaglasiti sa dinamikom proizvodnje. Važno je istaći da pored tačnih i preciznih isporuka, tu su i one iznenadne i hitne, zbog čege outsourcing fleksibilnog logističkog partnera može obezbediti značajnu konkurentsku prednost.
Kompanija cargo-partner je za potrebe svojih klijenata razvila specijalizovan EMERGENCY servis. Tim cargo-partner stručnjaka vam je na raspolaganju 24 sata tokom svih sedam dana u nedelji i omogućiće vam najpovoljnije rešenje za izuzetno hitne transporte i obezbediti prioritet pri bukiranju avionskog transporta, ali i carinjenju. Zahvaljujući njihovoj online platformi SPOT imaćete direktan pristup važnim dokumentima i mogućnost da pratite svoju pošiljku u svakom trenutku.
Carinske i zakonske regulative: Međunarodni transport automobilskih delova može biti podložan različitim carinskim tarifama, taksama i regulativama. Fabrike velikih proizvođača uglavnom su pozicionirane u okviru slobodnih carinskih zona, što omogućava da se auto delovi između različitih država transportuju bez plaćanja carine, dok se ne ugrade u finalni proizvod. Ovo može zahtevati dodatnu dokumentaciju i administraciju, ali to će takođe produžiti i vreme isporuke.
Dugogodišnje iskustvo u radu sa vodećim proizvođačima i dobavljačima širom sveta, garantuje kvalitet cargo-partner ekspertske podrške u automobilskoj logistici: od transporta i skladištenja do carininjenja i dokumentacije.
Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics
Kada se roba uvozi radi oplemenjivanja tj. kada će biti podvrgnuta nekoj vrsti prerade, popravke, transformacije ili dodavanja vrednosti, a zatim se i ponovo izvozi, carina i porezi se ne plaćaju prilikom uvoza prvobitnih sirovina ili poluproizvoda. Umesto toga, privrednici su često oslobođeni ili imaju pravo na povraćaj plaćene carine kada izvezu gotov proizvod nazad u inostranstvo. Ovaj postupak omogućava preduzećima da smanje troškove proizvodnje i poboljšaju konkurentnost na međunarodnom tržištu. Ovo se naziva i „carinski režim oplemenjivanja robe s ponovnim izvozom“ ili „carinski postupak s posebnom namenom„.
Ovaj carinski postupak obično zahteva specifične dozvole, evidenciju i carinsku dokumentaciju kako bi se pratila sudbina robe. Pogrešno korišćenje ovog režima može dovesti do carinskih prekršaja i kazni.
Evo nekoliko ključnih stvari koje treba imati na umu:
Carinski postupci: Upoznajte se sa svim relevantnim carinskim postupcima i procedurama vezanim za uvoz-izvoz oplemenjivanja u vašoj zemlji.
Upravljanje robom: Vodite pažljivu evidenciju o uvoženoj robi i njenom kretanju kroz proizvodni proces. Sve sirovine ili komponente koje uvozite moraju biti jasno identifikovane i dokumentovane kako bi se olakšao kasniji izvoz gotovog proizvoda.
Pravila porekla: Proverite pravila porekla za uvoznu robu i kako ona utiču na mogućnost oslobođenja od carine prilikom ponovnog izvoza. U nekim slučajevima, proizvod mora biti dovoljno transformisan u zemlji uvoza kako bi se kvalifikovao za povraćaj carine prilikom izvoza.
Vrednost oplemenjivanja: Obavezno pravilno izračunajte vrednost oplemenjivanja. To obično uključuje razliku u vrednosti uvezenih sirovina i vrednosti gotovog proizvoda koji će biti izvezen. Ta vrednost služi kao osnova za obračun carinskih olakšica ili povraćaja.
Terminski rokovi: Poštujte sve rokove koji se odnose na uvoz-izvoz oplemenjivanja, uključujući period u kojem treba izvesti gotov proizvod kako biste ostvarili olakšice ili povraćaj carine.
Dokumentacija: Pridržavajte se tačnih i kompletiranih dokumenata vezanih za uvoz i izvoz. To uključuje carinske deklaracije, fakture, sertifikate o poreklu i sve ostale relevantne dokumente.
Ukoliko vam je potrebna konsultacija, kontaktirajte cargo-partner stručnjake za carinska pitanja i međunarodnu trgovinu kako biste obezbedili uspešan i zakonit uvoz-izvoz vaših proizvoda.
Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics