Nemačka obećala „minimalan uticaj graničnih kontrola na transport robe“
Uticaj nemačkih graničnih kontrola na međunarodni drumski prevoz tereta biće minimiziran, a u tom cilju razmatraju se različite mere, najavio je državni sekretar nemačkog ministarstva transporta Oliver Lukšić.
Nemačko-holandska privredna komora izrazila je zabrinutost zbog kontrola koje je nemačka vlada objavila prošle nedelje na svim granicama. Privrednici su upozorili da će mere dovesti do dodatnih troškova koji prelaze desetine miliona evra.
S obzirom na značaj održavanja tokova robe i lanaca snabdevanja, Oliver Lukšić je najavio niz mera za smanjenje uticaja graničnih kontrola koje su od 16. septembra na snazi.
Savezna policija, u konsultaciji sa nemačkim Ministarstvom unutrašnjih poslova, analizira da li će biti moguće napraviti posebne trake za kamione, takozvane „zelene trake“, na graničnim prelazima kroz koje prolazi gust saobraćaj. Takvo upravljanje saobraćajem je dobro funkcionisalo tokom pandemije korona virusa.
Kompanije iznenađene naglom odlukom
Ginter Gulker, direktor Nemačko-holandske privredne komore (DNHK), izrazio je iznenađenje uvođenjem kontrola na svim granicama.
– Naglo uvođenje graničnih kontrola između Nemačke i Holandije potpuno je iznenadilo holandske kompanije. Razumemo diskusiju u Nemačkoj, ali činjenica je da su otvorene granice važno dostignuće za Evropu i neophodan uslov za prosperitet – rekao je on.
Komora je istakla da je Nemačka najvažnije izvozno tržište Holandije, kao i da granične kontrole štete i holandskim i nemačkim kompanijama.
– U Evropi, Holandija je najvažniji trgovinski partner Nemačke, a globalno smo broj tri: posle Kine i Sjedinjenih Država. Obim robne razmene između dve zemlje je prošle godine iznosio 215 milijardi evra – istakla je DNHK.
100.000 kamiona dnevno
Još nema informacija o tome kako Nemačka želi da izvrši provere na nemačko-holandskoj granici dugoj 567 kilometara.
Privredna komora je zabrinuta zbog dodatnih troškova za prevoznike i poremećaja lanaca snabdevanja, što bi moglo da bude pogubno za sveže proizvode, kao što su mlečni proizvodi i cveće.
Prema poslovnoj organizaciji TLN, oko 100.000 kamiona svakog dana prelazi nemačko-holandsku granicu. Svaki sat čekanja košta 100 evra po kamionu. Prema proračunima poslovnog udruženja Evofenedex, šestomesečna granična kontrola koštaće desetine miliona, plus nastali finansijski gubici zbog prekida lanaca snabdevanja.
Izvor: trans.info
Foto: Pixabay.com/Ralph, ilustracija