Maersk jača zelenu flotu – 19 brodova na metanol u upotrebi do kraja 2025.
Maersk intenzivno širi svoju flotu brodova na metanol, ciljajući da do kraja 2025. godine u upotrebi ima najmanje 19 takvih plovila, objašnjava Leonardo Sonzio, šef Odeljenja za upravljanje flotom i tehnologijom u toj kompaniji.
Metanol zauzima centralni deo strategije za dekarbonizaciju ove kompanije, koja je ukupno naručila 25 kontejnerskih brodova na ovo gorivo. Ujedno, Maersk radi i na modifikaciji postojeće flote za korišćenje metanola. U novembru 2024. godine, objavili su da je kontejnerski brod Maersk Halifax konvertovan u dual-fuel plovilo, sposobno i za rad na metanol, navodi worldcargonews.com.
Proširenje flote na metanol dolazi u trenutku kada se Maersk priprema da primi svoju prvu pošiljku e-metanola iz postrojenja Kassø Power-to-X u Danskoj. Kassø je poznato kao najveće komercijalno postrojenje ove vrste na svetu, sa godišnjim kapacitetom proizvodnje 32,000 tona e-metanola.
Maersk je obezbedio više ugovora o otkupu metanola kako bi osigurao dovoljne količine za svoje nove brodove. Nedavno je sklopio i ugovor o nabavci bio-metanola s kompanijom LONGi Green Energy Technology Co. Sa ovom odlukom, ugovori o otkupu metanola sada pokrivaju više od 50% potreba za metanolom nove dual-fuel flote do 2027. godine, ističu iz kompanije.
Međutim, dostupnost goriva predstavlja jedan od najvećih izazova za kompanije koje prelaze na alternativna goriva. Prošle godine, Maersk je obelodanio strategiju diverzifikacije goriva koja, osim metanola, uključuje biometan, biodizel, a potencijalno i amonijak. Od tada je naručio 20 brodova na gasni pogon koji mogu da koriste biometan, uz opciju prilagođavanja specifikacija za dual-fuel pogon na metanol.
– Transparentnost u vezi sa dobavljačima goriva i regulatornim okvirom biće ključna za ovu odluku – dodao je Sonzio.
Svih 20 brodova ima kapacitet od 9.000 do 17.000 TEU, čime se Maersk flota povećava za 300.000 TEU u okviru plana obnove flote koji je najavljen u avgustu 2024. godine.
Prva plovila biće isporučena 2028. godine, a poslednja isporuka planirana je za 2030. godinu.
Sonzio je naglasio da je hitno potrebno da se regulative po ovom pitanju jasno definišu, kako bi se ubrzala energetska tranzicija.
– Ove godine nam je potrebna regulativa koja će zatvoriti jaz u ceni između fosilnih goriva i onih koji stvarno smanjuju emisije, zasnovana na čvrstim procenama životnog ciklusa – zaključuje.
Foto: Maersk, ilustracija