BRŽI protok ROBE i kapitala – Šta je predviđeno Strategijom integrisanog upravljanja granicom Srbije?
U avgustu je održana konstitutivna sednica tela za sprovođenje, praćenje i evaluaciju Strategije integrisanog upravljanja granicom u Republici Srbiji za period 2022-2027 i pratećeg Akcionog plana, s fokusom na postizanje bržeg protoka robe, ljudi i kapitala preko granica. Ova strategija doneta je krajem prošle godine, sa opštim ciljem koji podrazumeva: „Sveobuhvatni razvoj, planiranje i primena koncepta integrisanog upravlјanja granicom kroz unapređenje saradnje i koordinacije svih relevantnih organa zaduženih za upravlјanje granicom”.
Novoformirano koordinaciono telo radiće na unapređenju saradnje državnih organa i stvaranju preduslova za sve neophodne normativne, organizacione i kadrovske promene koje će biti uvedene u pravni sistem Republike Srbije, u skladu sa pravnim propisima Evropske unije u oblasti integrisanog upravljanja granicom.
U realizaciju ove strategije uključeni su predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva finansija, Uprave carina, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede- Uprave za veterinu i Uprave za zaštitu bilja, Direkcije za imovinu Republike Srbije, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstva za evropske integracije i Ministarstva spoljnih poslova.
Republika Srbija, kako je navedeno, ovom strategijom nastavlјa razvoj i dalјe usklađivanje sistema integrisanog upravlјanja granicom sa evropskim modelom koji se sastoji od utvrđenih elemenata, a to su:
- Granična kontrola;
- Suzbijanje prekograničnog kriminala;
- Poštovanje i zaštita osnovnih lјudskih prava;
- Analiza rizika;
- Institucionalna saradnja u upravlјanju granicom;
- Mere na teritoriji Republike Srbije;
- Međunarodna saradnj;
- Povratak stranaca;
- Razmena informacija i saradnja sa državama članicama, Agencijama EU i drugim međunardonim organizacijama;
- Mehanizam za kontrolu kvaliteta,
- Obuka, istraživanje i razvoj.