Kako bi Trampova pobeda mogla da utiče na globalne lance snabdevanja?
Analitičke firme i poslovne organizacije strahuju da bi Trampova pobeda na američkim izborima mogla da donese ozbiljne rizike za globalnu ekonomiju i snabdevanje. Analitičari upozoravaju da bi njegova planirana carinska povećanja i trgovinska politika mogli da izazovu poremećaje u globalnim lancima snabdevanja, povećaju inflaciju i uspore ekonomski rast. Sve to bi moglo negativno da se odrazi na američko i svetsko finansijsko tržište.
Dok je Elon Musk, vlasnik SpaceX-a, Platforme X i Tesle izborne rezultate prokomentarisao rečenicom „Budućnost će biti fantastična“, mnogi ekonomisti nisu toliko entuzijastični zbog izbornog rezultata. Prema njihovim rečima, Trumpova pobeda na predsedničkim izborima imaće ozbiljne i neposredne ekonomske implikacije za ostatak sveta.
Prema izveštaju agencije Reuters, koji prenosi TRANS.info, ako bi Trump ispunio neka od svojih obećanja iz kampanje, kao što su povećanje carina, deregulacija, povećanje proizvodnje nafte i veći zahtevi prema američkim partnerima u NATO-u, to bi moglo da optereti vladine finansije, poveća inflaciju, uspori ekonomski rast i utiče na kamatne stope globalno.
– Trumpova fiskalna obećanja duboko zabrinjavaju – kako za američku ekonomiju, tako i za globalna finansijska tržišta – jer bi mogla značajno povećati već prekomerne deficite, dok sam Trump predstavlja rizik za ključne institucije – izjavio je Erik Nielsen, glavni ekonomki savetnik UniCredit Grupe.
Trampova obećanja o uvoznim carinama, naročito univerzalnoj carini od 10 odsto na sve uvoze i 60 odsto na uvoz iz Kine, mogla bi da uspore globalnu trgovinu, ograniče rast izvoznika i opterete javne finansije širom sveta, prenose mediji.
– Univerzalna uvozna taksa izazvala bi najveću štetu. Ako finalna politika bude manje univerzalna, uticaj na globalnu ekonomiju biće manji – rekao je Rogier Quaedvlieg iz ABN Amro-a za Reuters.
Poremećaj na tržištu kontejnerskog transporta
Analitička firma Drewry objavila je izveštaj pre izbora u kojem upozorava da Trumpova pobeda nosi veći rizik od poremećaja na tržištu kontejnerskog transporta, s obzirom na njegove prethodne politike i potencijalno eskalirajuće trgovinske napetosti. Drewry je izrazio posebnu zabrinutost zbog uticaja široke uvozne tarife.
– Na kraju, te tarife platiće američki potrošači, što će verovatno smanjiti ukupnu potražnju za kontejnerskim uvozom, naročito iz Kine – rekao je Simon Heaney, viši menadžer za istraživanje u sektoru kontejnerskog transporta u Drewry.
Očekuje se povećanje vozarina. Podaci sa Xenet indeksa teretnog prometa pokazuju da su se spot cene prevoza iz Kine na zapadnu obalu SAD udvostručile. Dok je cena bila 1.340 dolara po kontejneru od 40 stopa 29. juna 2018, neposredno pre Trampovih prvih tarifa u julu te godine, do 1. novembra su skočile na 2.692 dolara po kontejneru. Iako su ove stope pale na 1.679 dolara po kontejneru 2. januara 2019, ostale su 25 odsto više nego na kraju juna.
Tokom svoje kampanje, Trump je tvrdio da carina neće povećati cene. Međutim, Drewry ističe da poremećaji u lancima snabdevanja ne donose samo negativne posledice. Trumpove početne tarife podstakle su veću raznolikost u američkom lancu snabdevanja, uključujući veće nabavke iz drugih zemalja izuzev Kine, poput Vijetnama, Indije ili Meksika.
Prema podacima Trade Data Monitor, kineski udeo u dolarskoj vrednosti uvoza kontejnera iz SAD opao je za otprilike 13 procentnih poena od pre Trampovog prvog mandata, sa 40% u 2016. na 27% nakon osam meseci 2024. godine.
Bez obzira na izbornog pobednika, Drewry očekuje da SAD nastave da proširuju svoje lance snabdevanja kako bi smanjile zavisnost od Kine. Međutim, Simon Heaney, viši menadžer za istraživanje kontejnerskog transporta u Drewryju, smatra da bi tržište kontejnera moglo da trpi ako SAD usvoje više izolacionu politiku „Amerika na prvom mestu“.
Trenutno, uvoz tereta u glavne američke luke ostaje glavni pokretač rasta, povećavši se za 15% na godišnjem nivou od avgusta 2024. godine. Ovaj uzlazni trend mogao bi biti u opasnosti ako se donesu neke od Trampovih ekstremnijih politika, kao što su carine.
Nemačka bi mogla da izgubi milijarde evra
Institut nemačke privrede (Institut der Deutschen Wirtschaft, IW) procenjuje da bi trgovinski rat usled Trumpove pobede mogao da košta Nemačku do 180 milijardi evra. Upozoravaju da bi Trumpove predložene uvozne tarife ozbiljno pogodile nemačke industrije, posebno one sa jakim izvozom, kao što su automobilska i mašinska industrija. Institut ističe da je SAD bila najvažniji trgovinski partner Nemačke u prvoj polovini 2024. godine. Predviđaju ozbiljne posledice transatlantskog trgovinskog rata.
– Kao odgovor na ovu pretnju, EU je razvila protivstrategiju: ako Trump poveća uvozne tarife na 10 odsto, EU će odgovoriti sa odgovarajućim povećanjem. Intitut je simulirao ovaj scenario, pokazujući da bi to moglo smanjiti nemački BDP za više od 127 milijardi evra (po stalnim cenama iz 2020.) tokom Trumpovog narednog četvorogodišnjeg mandata. Ako tarife porastu na 20% sa obe strane, trošak za nemačku ekonomiju povećao bi se na 180 milijardi evra, smanjujući BDP za 1,5% do kraja Trumpovog mandata.
Iako su protivmere EU usmerene na obeshrabrivanje Trumpa, trgovinski rat bi bio štetan za obe strane.
izvor: TRANS.info
foto: Pixabay