Od 16. septembra Nemačka PONOVO uvodi privremene granične kontrole
Uredbom Ministarstva unutrašnjih poslova, Nemačka će od 16. septembra uvesti privremene granične kontrole sa svim zemljama sa kojima se graniči. Kako je navedeno u saopštenju za medije, privremene granične kontrole koje Nemačka uvodi zbog ilegalnog ulaska migranata i zaštite unutrašnje bezbednosti Nemačke sprovodiće se narednih šest meseci.
Ministarka je sredinom oktobra prošle godine uvela stacionarne kontrole na granicama sa Poljskom, Češkom i Švajcarskom. Takve kontrole postoje na nemačko-austrijskoj kopnenoj granici još od septembra 2015. Sada će – kao što je bilo uvedeno tokom Evropskog prvenstva u fudbalu – da postoje kontrole i na granicama sa Francuskom, Luksemburgom, Holandijom, Belgijom i Danskom.
Federalna ministarka unutrašnjih poslova Nensi Faeser rekla je da su nove mere uvedene kako bi Nemačka ojačala svoju unutrašnju bezbednost i zauzela čvrst stav protiv nelegalnih migracija.
Uticaj graničnih kontrola na transport i logistiku
Zabrinuti špediteri pozvali su nemačku državnu službu da preispita odluku, upozoravajući na ozbiljne poremećaje u lancima snabdevanja. Stručnjaci iz industrije upozoravaju da će ponovno uvođenje graničnih kontrola vratiti evropski transportni i logistički sektor izazovima sa kojima se suočavao tokom pandemije COVID-19.
Špediteri su oštro reagovali na vest, nazivajući je „krajem šengenske zone bez granica“. Tim povodom saopštenjem se oglasilo holandsko udruženje špeditera, Evofenedex.
– Postoji rizik od dugog čekanja i poremećenih lanaca snabdevanja, što bi moglo da dovede do kašnjenja u isporuci sveže robe poput cveća – navodi se u saopštenju Evofenedex-a.
Provere na licu mesta će biti usmerene na granice sa Danskom, Belgijom, Francuskom, Luksemburgom i Holandijom – posebno prometnim rutama, napominje Gert van Ajk, savetnik u Evofenedex-u.
– Takve kontrole će garantovano dovesti do kolapsa transporta. Potpuna kontrola je, po našem mišljenju, neizvodljiva – rekao je van Ajk.
On je dodao da Holandija godišnje izvozi u Nemačku robu vrednu 165 milijardi evra.
– Šest meseci ovih graničnih provera koštaće desetine miliona evra samo zbog kašnjenja – upozorio je van Ajk.
Savetnik Evofenedexa je takođe primetio da bi to štetilo ne samo evropskom domaćem tržištu, već i globalnoj konkurentnosti Evrope.
Predloženo rešenje
Udruženje se zalaže za „pametniji sistem koji minimizuje poremećaje u lancima snabdevanja“.
– Ako to nije izvodljivo, želeli bismo da razgovaramo o stvaranju „zelenih traka“, kao što je sprovedeno tokom pandemije COVID-19. To bi omogućilo da teretni transport efikasnije prelazi granice – sugeriše Evofenedex.