Drumske vozarine pale po prvi put u poslednje dve godine – Šta kažu prognoze za 2023?
Zajednički izveštaj Međunarodne unije drumskih transportera (IRU) i analitičara Transport Intelligence i Upply o kretanju cena drumskog prevoza u Evropi u poslednjem kvartalu 2022. pokazao je zanimljive podatke.
Naime, po prvi put od početka 2020, indeks spot cena (spot road freight rate index) beleži pad – i to za 2,4 indeksna poena u odnosu prethodni kvartal. Spot vozarine su, ipak, kako se navodi, i dalje veće za 18,1 poena u odnosu na uporedni period iz 2021. godine (Q4 2021).
Kada je reč o ugovornim vozarinama, u četvrtom kvartalu 2022. contract road freight rate index je u odnosu na treći kvartal porastao za 0,4 poena, dok je u poređenju sa Q4 2021. viši za 19 poena.
- Kako su se cene drumskog prevoza kretale u TREĆEM kvartalu 2022, možete se podsetiti OVDE.
Publikacija koju izrađuju IRU, Transport Intelligence i Upply analizira kretanja cena i tržišne prilike na kvartalnoj osnovi, kako bi informisala donosioce odluka u špediterskim i prevozničkim kompanijama. Publikaciju The European Road Freight Rate Development Benchmark Q4 2022 na engleskom jeziku možete preuzeti sa sajta IRU, a u nastavku pročitajte najvažnije zaključke koje ona donosi.
- U 4. kvartalu 2022. indeks spot cena iznosio je 142,1 – 2,4 poena niže nego u 3. kvartalu 2022, ali 18,1 poena više nego u Q4 2021;
- U 4. kvartalu zabeležen je prvi pad pomenutog indeksa još od prvog kvartala 2020;
- Indeks ugovornih vozarina u 4. kvartalu 2022. iznosio je 129,8 (0,4 poena više nego u Q3 2022. i 19,0 poena više nego u Q4 2021);
- Novi podaci IRU pokazuju da je nedostatak vozača širom Evrope neznatno smanjen u decembru 2022. godine, iako je broj nepopunjenih pozicija ostao visok: između 380.000-425.000, što je oko 10% svih pozicija vozača.
- Očekuje se da će vozarine nastaviti da “omekšavaju” tokom 2023. godine, ali će ostati visoke u odnosu na istorijske rezultate, jer pritisak na strani ponude drži troškove visokim.
Pad evropskih spot cena je rezultat niske tražnje na vrhuncu sezone zbog inflacije, kao i rekordno niskog poverenja potrošača, u kombinaciji sa visokim nivoima zaliha širom Evrope, smatraju analitičari.
Spot cene često prednjače u razvoju u odnosnu na ugovorne cene, tako da pad indeksa, zajedno sa jasnim pokazateljima manje tražnje za uslugama drumskog transporta u kratkom roku, sugeriše da će i ugovorne cene na kraju početi da padaju, navodi se u analizi.
Međutim, svaki pad vozarina u narednih nekoliko meseci će verovatno biti ublažen pritiskom na strani snabdevanja, što će dovesti do toga da operativni troškovi drumskih prevoznika ostanu visoki, čak i kada pritisak na strani snabdevanja počne da se smanjuje.
Uticaj troškova na cene prevoza
Kao i uvek, troškovi su važan faktor u određivanju vozarina. U proseku, cene dizela u četvrtom kvartalu 2022. bile su 21,5% više u odnosu na nivoe iz januara 2022., što je zadržalo troškove – a posledično i vozarine, na visokom nivou i u Q4 2022.
Prvi podaci iz januara 2023. pokazuju da je ta razlika pala na oko 14,5%, što znači da bi prevoznici mogli da uštede deo novca na početku prvog kvartala ove godine, barem u odnosu na iznose koje su plaćali u prethodnom tromesečju.
Kakva su očekivanja za 2023?
Thomas Larrieu, CEO kompanije Upply, komentariše:
– Jasno vidimo da spot freight rates padaju, kao i da će ugovorne imati tendenciju da ih slede početkom 2023. Ali u kojoj meri? Troškovi drumskih prevoznika i dalje su na vrhuncu, a takođe i nedostatak vozača neće biti rešen za godinu dana.
Moje predviđanje za 2023: ugovorne stope će se smanjiti za 3-5% dok će spot stope postati sve nestabilnije zbog neizvesnosti potražnje potrošača, rekao je Larrieu.
Pritisak na povećanje plata vozača, u kontekstu nedostatka kadrova, takođe doprinosi ceni vozarina, dodaje se u analizi.
Viši direktor za strategiju i razvoj Međunarodne unije drumskih transportera Vincent Erard dodaje da je blagi pad vozarina u četvrtom kvartalu 2022, zbog niže potražnje potrošača prouzrokovane inflacijom, ublažio pritisak na potrebu za vozačima, kao i pritisak na logističke operatere uopšte.
– Međutim, ovo smanjenje procenata vozača koji nedostaju je samo privremeno. Srednjeročni izgledi su sumorni: jedna trećina vozača kamiona u Evropi treba da se penzioniše do 2026. Bez hitnih mera regulatornih tela – poput momentalne revizije propisa o vozačkim dozvolama, cene transporta će se u narednim kvartalima ponovo popeti na neodržive nivoe, što će zauzvrat podstaći inflaciju – smatra Erard.
Za 2023. prognozira da će vozarine “omekšati”, pod uticajem pada obima drumskog prevoza.
Međutim, očekuje on da će potražnja oslabiti, ali ne i izraženo opasti u 2023. godini, pa iako bi vozarine trebalo da „omekšaju“, ne očekuje da će se zapravo značajnije spustiti. Nadalje, pritisak troškova će ostati visok te će održavati cene povišenim u odnosu na nivo pre pandemije. Ipak, evidentno je i da pritisak na troškove takođe blago popušta u poređenju sa ekstremnim uslovima u 2022, smatra.