Industrijske i logističke nekretnine najatraktivnije za investitore u Jugoistočnoj Evropi
Nakon vrtoglavog rasta obima ulaganja u nekretnine tokom 2023, u ovoj godini tržište Jugoistočne Evrope se stabilizovalo, pokazuju podaci konsultantske kuće CBRE (SEE Real Estate Investment Figures Report for Q2 2024).
Ukoliko posmatramo dešavanja po sektorima, u drugom kvartalu 2024. najveća aktivnost u Jugoistočnoj Evropi zabeležena je kod industrijskih i logističkih nekretnina, koje su činile čak 65% ukupnog obima investicija u nekretnine. U poređenju sa istim periodom 2023, industrial je porastao čak 40%, navodi se.
Analitičari su izneli i najvažnija zapažanja za svaku od zemalja u ovom regionu. U nastavku prenosimo sliku za Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju.
Srbija: raste značaj ESG principa
Aktivnosti u oblasti logističkih nekretnina u Srbiji su tokom Q2 2024 naglo porasle, sa velikim prilivom prostora na tržištu, navodi CBRE u svojoj analizi (Belgrade Industrial Figures Q2 2024).
Bez obzira na činjenicu da je u ranoj fazi, nastojanje da se ESG principi implementiraju sve više dobija na zamahu. U skladu sa tim, očekuje se da će u narednim mesecima ove inicijative postati ključni faktor koji će investitore u Srbiji voditi ka održivijem razvoju.
Ekonomski pokazatelji Srbije odražavaju pozitivne trendove u svetskoj i evropskoj ekonomiji prethodnih meseci. Shodno tome, Oxford Economics je revidirao svoju prognozu BDP-a naviše. Osim toga, Republički zavod za statistiku saopštio je da je BDP u prvom kvartalu ove godine porastao za 4,7% međugodišnje, dok je stopa inflacije u aprilu pala na 4,5% međugodišnje, vraćajući se u ciljane okvire. Kada je reč o industrijskoj proizvodnji, u maju je zabeležen pad od 1,1% u odnosu na isti mesec prethodne godine.
Ukupni špekulativni kapaciteti dostigli su 595.000 m2 (124.000 m2 dodato na tržište u drugom kvartalu 2024). U izgradnji je oko 260.000 m2.
Tradicionalno, najviše logističkih nekretnina gradi se u Beogradu i okolini, dok su sekundarni gradovi i dalje lideri u proizvodnom segmentu tržišta. U narednom periodu ne očekuju se značajnija pomeranja tražnje.
Cene zakupa ostale su stabilne (4,75 EUR/m2/mesečno, prime rents) a očekuje se da će tako biti i u narednim mesecima.
Hrvatska: maloprodaja i dalje snažan pokretač
Snažna aktivnost nastavljena je u Hrvatskoj i u drugom kvartalu. Distributivno skladište LogExpert u Donjoj Zdenčini dodalo je tržištu novih 68.000 m2, a završeno je i proširenje distributivnog skladišta Atlantic Grupe u Velikoj Gorici (oko 10.000 m2).
Vlasnički sektor je takođe ostao aktivan (završen je Lidlov distributivno-skladišni centar u Križu, od oko 64.000 m2).
Tok poslovanja ostaje jak, sa značajnim brojem projekata koji se očekuju na tržištu u naredne dve godine. Dakle, previđeni godišnji rast kapaciteta u 2024. iznosi preko 30%.
Maloprodaja ostaje jedna od najaktivnijih kategorija na tržištu (tu su Spar, zatim Pevex; osim toga, u toku je izgradnja i novog DPD sortirnog centra za Hrvatsku i Sloveniju, odnosno Adriatic HUB-a).
Uz Zagreb i šire područje Zagreba, investitorima su interesantni i sekundarni gradovi (Osijek, Karlovac, Korpivnica), navodi se u analizi ovog tržišta (Zagreb Industrial Figures Q2).
Prime rents su ostale stabilne (6,25 EUR/m2/mesečno).
Slovenija: završetak velikog projekta u Ljubljani
U drugom kvartalu 2024. godine došlo je do preokreta, sa značajnim završetkom u regionu Ljubljane. Konkretno, kompanija Kobal Nepremičnine završila je logistički centar Zalog, u koji je uloženo 36 miliona evra (oko 40.000 kvadratnih metara).
U pogledu budućih aktivnosti, tok poslovanja je i dalje skroman, sa samo nekoliko tekućih projekata koji uključuju i proizvodne objekte i distributivna skladišta.
Farmaceutska industrija je i dalje među veoma aktivnim zakupcima/investitorima na tržištu, navodi se u analizi CBRE (Ljubljana Industrial Figures Q2 2024).
Ponuda savrmenih skladišnih kapaciteta za iznajmljivanje i dalje ostaje ograničena, budući da se i dalje uglavnom razvijaju vlasnički objekti. Očekuje se da će snabdevanje ostati ograničeno u narednih nekoliko godina.
Nakon blagog povećanja u prvom kvartalu 2024, cene zakupa su ostale stabilne, na nivou od 7 EUR/m2/mesečno u drugom kvartalu 2024.