Srbija menja još dva zakona iz oblasti saobraćaja

Vlada Srbije usvojila je predloge izmena i dopuna dva zakona iz oblasti saobraćaja, kojima se, kako se navodi, zakonodavstvo Srbije u toj oblasti potpuno usklađuje sa evropskim.

Na sednici u četvrtak (14. novembra) usvojeni su Predlog zakona o izmeni i dopunama Zakona o vazdušnom saobraćaju i Predlog izmena i dopuna Zakona o istraživanju nesreća u vazdušnom, železničkom i vodnom saobraćaju.

Kako se u saopštenju Vlade navodi, izmenama i dopunama Zakona o vazdušnom saobraćaju se, osim ostalog, unose izmene vezane za zabranu letenja vazduhoplovom ispod minimalne visine. Sada se zabrani letenja vazduhoplovom ispod minimalne visine iznad gusto naseljenih područja gradova, naselja i industrijskih objekata, dodaje i iznad skupova lica na otvorenom. Takođe, dodatno se preciziraju uslovi pod kojima se može odstupiti od načelne zabrane letenja vazduhoplovom ispod minimalne visine.

– Takođe, izmenjenim zakonskim rešenjima daje se pravni osnov za donošenje propisa kojim bi se utvrdile minimalne visine i uslovi pod kojima Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije može da izda odobrenje za letenje – navodi se na sajtu Vlade i dodaje da su izmenjenim predlogom definisane tri kategorije operacija sistema bespilotnih vazduhoplova, kao i osnovni uslovi za njihovo odvijanje, a regulisana je i oblast bezbednosnih naredbi i izuzeća.

Kompletan Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o vazdušnom saobraćaju možete pogledati OVDE.

Kada je reč o drugom zakonu za koji su usvojene izmene (Zakon o istraživanju nesreća u vazdušnom, železničkom i vodnom saobraćaju) između ostalog, prethodna verzija omogućavala je izdavanje bezbednosnih preporuka samo na osnovu analiza podataka i rezultata istrage. Novim izmenama, Centar o istragama nesreća i nezgoda u železničkom saobraćaju može izdavati preporuke već u bilo kojoj fazi istrage, kao i na osnovu analiza drugih studija i istraživanja, što proširuje mogućnost izdavanja preporuka.

Kada je o koordinaciji sa međunarodnim organizacijama reč, prethodna verzija nije precizno spominjala međunarodne organizacije. Izmene uključuju obavezno dostavljanje preporuka međunarodnim organizacijama, ukoliko su od globalnog značaja.

Novim izmenama, nadležni organi i organizacije moraju da dostave izveštaj o preduzetim merama u roku od 90 dana, dok prethodna verzija nije postavljala takav konkretan rok. Izmene uvode obavezno praćenje i vođenje evidencije o odgovorima nadležnih organa u vezi sa bezbednosnim preporukama, čime se povećava transparentnost i odgovornost. Ako nadležni organ smatra da nisu potrebne mere, mora da navede razloge, dok prethodna verzija to nije izričito nalagala. Ove izmene povećavaju obaveze za praćenje bezbednosnih preporuka i šire odgovornost u vezi sa njihovim sprovođenjem, uključujući međunarodnu koordinaciju i transparentnost.

Takođe, između ostalog, uvedene su i još dve  izmene koje bi trebalo da dodaju preciznost u postupak prijavljivanja i odlučivanja o istrazi nesreća u železničkom saobraćaju.

Železnički prevoznici, upravljači, druga uključena lica i Direkcija moraju bez odlaganja obavestiti Centar o nesreći ili nezgodi u železničkom saobraćaju. Centar odlučuje o pokretanju istrage, i to najkasnije dva meseca nakon prijema prijave o nesreći ili nezgodi – nove su odrebe Zakona.

Kompletan Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o istražicanju nesreća u vazdušnom, železničkom i vodnom saobraćaju možete pogledati OVDE.

Pixabay/Peter Biela

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.