Sporazum o priznavanju viza Rusije i Belorusije – Šta to znači za građane trećih zemalja?
Nakon sprovođenja svih neophodnih unutrašnjih procedura obe strane, 11. januara 2025. godine, na snagu je stupio Sporazum između Vlade Republike Belorusije i Vlade Ruske Federacije o međusobnom priznavanju viza i drugim pitanjima vezanim za ulazak stranih državljana i lica bez državljanstva na teritorije država potpisnica.
Sporazum reguliše procedure prelaska stranih državljana i lica bez državljanstva preko zajedničke granice država potpisnica Sporazuma o stvaranju Savezne države, uključujući kopneni deo granice, koji je do sada bio otvoren samo za građane Belorusije i Rusije.
U skladu sa Sporazumom, strane međusobno priznaju vize koje omogućavaju ulazak i boravak na teritorijama Republike Belorusije i Ruske Federacije, kao i pečate o prelasku spoljne granice Savezne države.
Strani državljani i lica bez državljanstva, koji ulaze, izlaze, borave i/ili prolaze tranzitom kroz teritorije Belorusije i Rusije uz vizni režim, a poseduju vizu jedne od dve zemlje, kao i važeći dokument za ličnu identifikaciju koji priznaju obe države, stiču pravo na ulazak, izlazak, boravak i tranzit kroz teritorije obe države tokom važenja te vize.
Ako strane državljane i lica bez državljanstva u Belorusiji i Rusiji, prema međunarodnim sporazumima, ne obavezuje vizni režim, za ulazak u obe zemlje i boravak dovoljan je dokument za identifikaciju koji priznaju obe države.
U slučaju da za ove osobe u jednoj od zemalja važi bezvizni režim, a u drugoj vizni, za ulazak u zemlju sa viznim režimom, pored identifikacionog dokumenta, potrebna je i viza.
Strani državljani i lica bez državljanstva, koji poseduju dozvolu za privremeni boravak, boravišnu dozvolu ili dokument za prisustvo međunarodnom događaju jedne od država, kao i identifikacioni dokument, imaju pravo na ulazak, izlazak, boravak i tranzit kroz teritoriju druge države bez vize tokom važenja pomenutih dokumenata.
Dužina boravka stranih državljana i lica bez državljanstva na teritorijama Belorusije i Rusije računa se od datuma ulaska na teritoriju jedne od država iz treće zemlje.
Sporazum se ne odnosi na strane državljane i lica bez državljanstva kojima je ulazak na teritoriju jedne od država zabranjen.
Ulazak na teritorije Belorusije i Rusije moguć je preko međunarodnih graničnih prelaza, kao i putevima međunarodnog železničkog i vazdušnog saobraćaja, te određenim drumskim putevima navedenim u Aneksu Sporazuma. Trenutno, Sporazum predviđa šest takvih kopnenih tačaka prelaska:
- Juhoviči – Določci (Opocka – Novopolock),
- Jezerišće – Nevelj (Kijev – Sankt Peterburg),
- Ljozno – Kruglovka (Vitebsk – Smolensk),
- Redjki – Krasnaja Gorka (Minsk – Moskva),
- Zvenčatka – Dubovička (Bobrusk – Moskva),
- Selišče – Novoziobkov (Gomelj – Brjansk).
Prelazak kopnenog dela rusko-beloruske granice drugim putevima nije dozvoljen i smatraće se kršenjem državne granice.
Poseban režim ulaska u Rusku Federaciju ostaje na snazi za građane Ukrajine. Prema odluci Vlade Ruske Federacije, građani Ukrajine ulaze u Rusiju preko graničnog prelaza na aerodromu „Šeremetjevo“ u Moskvi i drumskog graničnog prelaza „Ludonka“ u Pskovskoj oblasti.
Svaka od strana zadržava pravo da odbije ulazak ili skrati boravak bilo kom stranom državljaninu ili licu bez državljanstva, kao i da proverava pridržavanje pravila ulaska, izlaska, tranzita ili boravka.
Sporazum predstavlja važan deo jedinstvenog migracionog prostora Savezne države.
Izvor: Ministarstvo spoljnih poslova Belorusije