Šta je novo na TEN-T mapama na Zapadnom Balkanu?
U decembru je postignut veliki dogovor o novoj transevropskoj transportnoj mreži (TEN-T). To će obezbediti održiviji transport u Evropskoj uniji, a takođe utire put za punu integraciju Zapadnog Balkana u evropsko transportno tržište, objavio je Matej Zakošnjek, direktor Transportne zajednice. Kako je objasnio, uključivanje različitih sekcija/čvorova u revidirane TEN-T mape znači da sada mogu aplicirati za sredstva iz fondova EU namenjenih ulaganjima u regionu, kao što je Investicioni okvir za zapadni Balkan (WBIF).
Ovo su novine koje su na revidiranim TEN-T mapama:
Unutrašnji vodni putevi
Četiri luke na unutrašnjim plovnim putevima sada su deo osnovne i sveobuhvatne mreže:
Osnovna mreža sada obuhvata još jednu luku na Dunavu, u Pančevu, dok su na sveobuhvatnu mrežu uklјučene tri srpske luke – Smederevo, Sremska Mitrovica i Prahovo.
Planirano proširenje mreže trebalo bi da olakša protok roba, poveća mobilnost i da doprinese prebacivanju više tereta na unutrašnje vodne puteve.
Mape prikazuju unutrašnje plovne puteve i luke na TEN-T sveobuhvatnoj i osnovnoj mreži.
Drumski saobraćaj
Kada je reč o putevima, mreža će doneti:
Novu trasu između Srbije i Bosne i Hercegovine, a u pitanju je put Ruma-Šabac-Loznica-Tuzla koji se sada nalazi na sveobuhvatnoj mreži, kao i put Mostar-Vinjani Donji između Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Vazdušni saobraćaj
Aerodrom Tivat je sada deo sveobuhvatne mreže, kao i železnička veza sa prištinskim aerodromom.
Železnički saobraćaj
Železnički koridor VIII (Drač-Elbasan-Kićevo-Skoplje) je sada deo osnovne mreže, a železnička pruga Podgorica-Nikšić-Čapljina je deo Sveobuhvatne mreže. Železnička veza Novi Sad-Dobrljin unaprediće železničke veze na sveobuhvatnoj mreži.
Kao što je PlutonLogistic pisao, balkanske države – Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Severna Makedonija učinile su odlučujući korak ka povezivanju svojih transportnih mreža sa TEN-T mrežom u maju, kada je potpisan sporazum na visokom nivou sa Evropskom komisijom. Proces povezivanja balkanske i transportne mreže EU podržava i Transportna zajednica, međunarodna organizacija koja uključuje sve zemlje članice EU, kao i zemlje koje bi trebalo da pristupe mreži.
U logističkom smislu, efikasna transportna mreža Zapadnog Balkana mogla bi da otvori nove mogućnosti za transport unutar Evrope i ka istoku i Kini.
Sve mape je priredila Evropska komisija, ali se mogu naći i na veb stranici Transportne zajednice OVDE.
Naslovno foto: Unsplash/Jason Thompson, ilustracija