Stop pretovaru – Subotica i Zrenjanin dobijaju sistem za dinamičko merenje kamiona u pokretu

Postavljanje sistema za dinamičko merenje težine vozila u pokretu u Subotici je pri kraju, a novu tehnologiju uskoro će dobiti i Zrenjanin. Cilj je, kako kažu, stati na put pretovarenim kamionima koji izazivaju kolotrage, rupe i oštećene ivice na drumu, dovodeći do potrebe za skupim popravkama i istovremeno ugrožavajući bezbednost saobraćaja.

Nadležni će sada automatski dobijati informacije o preteškim vozilima, bez potrebe da ih zaustavljaju i direktno kontrolišu i mere.

Obe investicije sufinansiraju se iz državne kase, u okviru „Programa podrške u primeni naprednih tehnoloških rešenja u oblasti drumskog transporta i saobraćaja u jedinicama lokalne samouprave“. Subotica je sredstva dobila na prošlogodišnjem konkursu, dok je za Zrenjanin novac izdvojen kroz program za 2024, nakon čega je krajem maja potpisan ugovor.

Iz nadležnog Ministarstva saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture navode da nije redak slučaj da vozači ne poštuju saobraćajnu signalizaciju koja vozilima prekomerne težine ograničava kretanje. Ne postoji ni validna mogućnost kontrole tereta na ulazima u grad. Očekuje se da će novi sistem pomoći u rešavanju ovog problema.

– Prekomerna težina kamiona i autobusa je opasna sa tačke gledišta bezbednosti na putu i može izazvati oštećenje puteva pre vremena, kao oštećenje infrastrukture mostova i zgrada. To značajno povećava troškove održavanja – kažu za PlutonLogistics iz Sektora za drumski transport MGSI. 

Dinamičko merenje težine vozila štiti puteve, produžav njihov životni vek i smanjuje troškove, a kontrola težine pomaže u sprečavanju saobraćajnih nesreća uzrokovanih prekomernim teretom.

Sistem za detekciju merenja težine vozila koristi softver koji služi za automatsko profilisano brojanje vozila na putevima, njihovu klasifikaciju i merenje opterećenja točkova (osovina), čime se određuje njihova težina. Softver je u stanju da identifikuje kršenje unapred definisanih ograničenja vozila (npr. ograničenja težine ili brzine). Informacije o zabeleženom prekršaju se zatim prosleđuju kontrolnom centru, koji vrši proveru definisanu zakonom i rešava prekršaj. Detekcija se vrši zahvaljujući kombinaciji postavljenih kamera i softvera, odnosno programa pomoću koga se kamere podešavaju.

– Podaci iz pojedinačnih voznih traka se dobijaju kombinacijom induktivnih petlji i piezoelektričnih senzora na putu. Sistem omogućava povezivanje do šest piezoelektričnih senzora po traci, a tačnost merenja se može poboljšati njihovim većim brojem. Izmereni podaci se procenjuju i čuvaju u internoj bazi brojača – pojašnjavaju iz Ministarstva.

Rok za realizaciju posla u Zrenjaninu je 15. februar 2025. godine. Projekat u Subotici, koja je lani dobila sredstva za istu oblast teretnog saobraćaja, u završnoj je fazi realizacije.

Foto: Unsplash, ilustracija

Češka izmenila sistem dinamičkog merenja kamiona, kombinacije „na ivici“ više neće biti kažnjavane

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.