Zabrinjavajući rezultati – Srbija treća u Evropi po procentu vozača pod dejstvom ALKOHOLA

Najnovija operacija Evropske mreže saobraćajne polocije ROADPOL Alcohol and Drugs, koja se tradicionalno sprovodi u junu, otkrila je da Hrvatska i Slovenija imaju najveće stope vožnje pod uticajem alkohola koje prelaze 3 procenata. Ni u Srbiji, nažalost, stanje nije mnogo bolje, pa se naša zemlja tako našla na trećem mestu ove neslavne liste.

Akcija ROADPOL Alcohol and Drugs se tradicionalno sprovodi u junu, jer je to, kako podseća ROADPOL, period završetka školske godine, početka odmora i pojačanih društvenih dešavanja – što sve dovodi do većeg konzumiranja alkohola, a potencijalno i do upotrebe droga.

Učestvovalo 15 članica

U ovoj panevropskoj policijskoj akciji na putevima, učestvovalo je 15 ROADPOL članica. Provereno je više od 700.000 vozača, što je značajno više od 495.000 vozača koliko je kontrolisano tokom ove operacije prošle godine. Čak 12.132 vozača je bilo pod uticajem alkohola (1,71%) i 1.896 (0,27%) pod uticajem droga. Za alkohol, to je povećanje stope prekršaja gotovo 9 odsto, dok se za droge primećuje pad od 28 odsto. Prema podacima, tokom operacije, najmanje 2.820 prekršilaca je imalo suspendovane vozačke dozvole.

U Nemačkoj rezultati pokazali zabrinjavajući trend

Iako je teško definitivno odrediti koja zemlja je imala najvišu stopu prekršaja zbog različitih metoda otkrivanja supstanci, ROADOL izveštaj navodi sledeće podatke.

Hrvatska je zabeležila najveći procenat prekršaja – 683 vozača pod uticajem od 17.670 proverenih vozača (3,87%), dok su sledeće bile Slovenija (3,55%) i Srbija (2,78%). Na pozitivnom kraju su Litvanija (0,31%), Švedska (0,35%) i Slovačka (0,42%). Još jedan zanimljiv nalaz je da u Nemačkoj stopa prekršaja zbog droga (1.185 prekršilaca) skoro dostigla stopu prekršaja zbog alkohola (1.385 prekršilaca), naovodi ROADPOL u izveštaju.

Hrvatska

Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske je ozbiljno pristupilo poslednjoj ROADPOL međunarodnoj operaciji. Pored saobraćajnih policajaca, u ovu akciju su angažovane i redovna i interventna policija, što je rezultiralo većim brojem kontrola nego obično, rekao je Zoran Brezak, član ROADPOL Operativne radne grupe iz Hrvatske saobraćajne policije.

– Dodatno, zbog ranog početka turističke sezone, u prvih šest meseci 2024. godine zabeležen je značajan porast stranih vozila u Hrvatskoj – 34.254.816 vozila, što predstavlja povećanje od 11,09% u odnosu na prošlu godinu. Iako nacionalna statistika pokazuje smanjenje najtežih saobraćajnih nesreća zbog vožnje pod uticajem alkohola i droga, konzumiranje ovih supstanci ostaje jedan od glavnih faktora koji utiču na bezbednost saobraćaja u Hrvatskoj – dodao je Brezak.

Slovenija

Kada je reč o Sloveniji, statistika te zemlje pokazuje da su u 2023. godini vozači pod uticajem alkohola prouzrokovali 9,4 procenata svih saobraćajnih nesreća i 25,3 odsto nesreća sa smrtnim ishodom.

– Ove godine, do 14. jula 2024. godine, vozači pod uticajem alkohola prouzrokovali su 9,9% svih saobraćajnih nesreća i 32% nesreća sa smrtnim ishodom. Broj vozača pod uticajem alkohola je povećan – saopštilo je slovenačko Ministarstvo unutrašnjih poslova.

– Kontrole sprovedene tokom ROADPOL kampanje bile su ciljane, fokusirane uglavnom na lokacije gde su policajci očekivali vožnju pod uticajem alkohola i droga. Da bismo smanjili broj takvih slučajeva, kontrole se nastavljaju – dodaju.

VAŽNO upozorenje

– Vožnja pod uticajem alkohola ili droga značajno povećava rizik od sudara. Nažalost, naše svakodnevno iskustvo u radu potvrđuje ovu realnost. U mnogim nesrećama na koje policija reaguje ispostavi se da je vozač bio pod uticajem, pa su zbog toga naše mere kontrole od suštinskog značaja, posebno kada stope prekršaja ostaju na istom nivou ili rastu – komentariše Jana Pelešková iz češke policije. 

Prema njenim rečima,  mlađu vozači, u starosnoj grupi od 18-25 godina, sa manje od dve godine iskustva u vožnji, često nemaju svest o opasnostima vožnje pod uticajem droga.

– Mnogi ne shvataju da čak i male količine narkotika mogu učiniti da postanu nesposobni za vožnju. Osim toga, imaju tendenciju da potcenjuju dugotrajne efekte na njihovu sposobnost vožnje, a neki ne prepoznaju da ometanje može trajati čak i ako su droge uzete nekoliko dana pre susreta sa policijskim službenicima – upozorava Pelešková.

Naredna ROADPOL Alcohol and Drugs planirana je u periodu pre praznika – od 16. do 22. decembra 2024. godine.

Foto: Pixabay.com/cromaconceptovisual, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.