„30 ispod 30“: Kristina Oravec, Coca-Cola HBC Srbija – Svaki FON-ovac zna da je „sve u dobroj organizaciji”

Kristina Oravec rođena je u Pančevu. Po završetku osnovnih studija na Fakultetu organizacionih nauka, na smeru Operacioni menadžment, dobija zvanje diplomiranog inženjera organizacionih nauka. Još tokom studija napravila je prve korake ka korporativnom svetu i to aktivnim članstvom u studentskoj organizaciji ESTIEM i učestvovanjem u realizaciji brojnih projekata ove organizacije.

Medijska kuća BIZLife već sedmu godinu zaredom realizuje projekat „30 ispod 30“, u okviru kojeg predstavlja 30 mladih, uspešnih i ambicioznih ljudi. Na listi za 2024. godinu, našla se i Kristina. 

Kristina je danas menadžerka direktne nabavke u kompaniji Coca-Cola HBC Srbija. Karijerni put u kompaniji započela je 2017. godine, a nakon promenjenih nekoliko pozicija u okviru lanca snabdevanja, završenog programa za talente „Fast Forward 2” i dodatnih usavršavanja kroz različite treninge, kao što su MINI MBA i CIPS, dolazi do trenutne pozicije, gde je zadužena za nabavku i ugovaranje svih repromaterijala i tipova pakovanja namenjenih lokalnoj proizvodnji za tržišta Srbije i Crne Gore. Tu su, takođe, i raznovrsni projekti koji se tiču unapređenja procesa, optimizacije pakovanja, sa ciljem podrške održivom poslovanju.

Osim toga, ponosna je na učešće u jedinstvenom programu profesionalnog usavršavanja, u organizaciji Američke privredne komore u Srbiji „AmChamps – Mladi lideri promena”, čija je zamisao da kroz sinergiju akademskog i korporativnog sektora pomogne usavršavanje i razvoj mladih talenata – lidera koji će voditi poslovnu zajednicu u Srbiji.

Zašto ste odlučili da ostanete i radite u Srbiji?

– Pozadina odluke da ostanem i radim u Srbiji vrlo je jednostavna. Posmatrano sa poslovnog aspekta, nikada nisam bila ubeđenja da je inostranstvo nužno bolja solucija. Ukoliko je osoba ambiciozna, sposobna, vredna i istinski spremna za rad na sebi, uspeh će doći neminovno – bez obzira na zemlju u kojoj se nalazi. Naravno, tu je i privatni aspekt, gde mi je važno da budem blizu porodice i prijatelja.

Koje su najvažnije lekcije koje ste naučili iz neuspeha?

– Ako smo naučili neku lekciju, onda to već nije kompletan neuspeh, zar ne? Moramo prihvatiti da karijera ne ide uvek uzlaznom putanjom i da je sasvim normalno nailaziti na izazove i „neuspehe”. Međutim, ono što pravi razliku između svih nas jeste kako na to reagujemo. I to je prva lekcija: svaki neuspeh je ujedno i prilika za rast. Dalje, važno je prepoznati šta je bio uzrok neuspeha i na osnovu toga identifikovati šta je potrebno uraditi ili razviti kako bismo bili spremniji za narednu sličnu situaciju, odnosno – kontinuirano raditi na sebi. Refleksija, refleksija, refleksija!

Uspeh je i sve ono što lično smatramo malim pobedama

Kako tehnologija utiče na vaš posao i kako se prilagođavate promenama?

– Prilagođavanje promenama nije opcija, već je neophodno za uspeh danas, ma o kojim promenama da pričamo. Ako govorimo o tehnologiji, njen uticaj eksponencijalno raste u svim industrijama, pa je tako veoma izražen i u FMCG-u. Pobornik sam toga da treba iskoristiti sve benefite vremena u kom živimo, pa tako utilizovati i tehnologiju, ali i AI. Često čujem ovu temu u negativnom kontekstu, no smatram da nam razvoj ove oblasti može samo pomoći u automatizaciji, kako bismo imali na raspolaganju više vremena da se bavimo stvarima koje dodaju vrednost i gde je prisustvo čoveka nezamenljivo.

Kako se nosite sa stresom i pritiskom u poslu?

– Svaki FON-ovac zna da je „sve u dobroj organizaciji”. Više je načina, ali definitivno bih kao prvi izdvojila definisanje prioriteta, što dolazi, pre svega, sa razumevanjem strategije organizacije, a potom i prirodno sa iskustvom na određenoj poziciji. Nakon definisanja prioriteta, smanjenju pritiska može doprineti i korišćenje različitih alata za praćenje zadataka, kao što su project trackeri, označavanje imejlova ili, u mom slučaju, postavljanje zabeleški na desktopu. Tu je, takođe, i negovanje otvorene komunikacije sa nadređenima, ali i ideja da je sasvim u redu zatražiti podršku. Na kraju, ali ne i najmanje važan – zapravo, baš suprotno – jeste taj čuveni balans između privatnog i poslovnog života. Znam da je lakše reći nego zaista i naći taj balans, ali je neophodno da mu težimo u što većoj meri. Kako zbog zdravlja, održavanja ličnih odnosa, tako i zbog efikasnosti na poslu i motivacije, jer (ne)zadovoljstvo na bilo kom od ova dva polja neminovno će se reflektovati na drugom polju.

Koji su vaši hobiji i kako provodite slobodno vreme?

– Po cenu da zvuči kao kliše, slobodno vreme volim da provodim u krugu svojih najbližih. Biti okružen pozitivnim ljudima, porodicom (dobijenom po rođenju ili izabranom) – najvažnija je stvar. Pored toga, svaku priliku koristim da putujem i istražim nove destinacije. Rekreativno se bavim kajakingom, a naravno – tu je i „bindžovanje” TV serija.

Kada biste mogli da se vratite, šta biste promenili u svom poslovnom putu?

– Apsolutno ništa. U zbiru, svaka aktivnost, celokupno učenje i svaka odluka na poslovnom putu doveli su me do tačke gde sam danas i to je dovoljno dobro.

Kako definišete uspeh i šta on za vas znači?

– Da bih definisala šta za mene uspeh znači, prvo moram da definišem šta ne znači. Nažalost, vrlo često se uspeh poistovećuje sa zvučnim nazivom pozicije, gradiranjem u kompaniji i sl.

Za mene je uspeh isključivo stvar emocije, ličnog osećaja dostignuća i nešto što uglavnom ne piše u CV-ju.

Za mene uspeh znači baviti se nečim što vas ispunjava, nečim što vam ne stvara osećaj nelagodnosti u nedelju uveče, nečim gde imate priliku da inicirate promenu i vidite pozitivan uticaj na okolinu i ljude, nečim gde možete svojim iskustvom pomoći mlađim kolegama i videti njihove rezultate, napredak i motivaciju. Uspeh je ući u BIZLife „30 ispod 30”, ali je isto tako uspeh i sve ono što lično smatramo malim pobedama.

Koje su ključne veštine koje smatrate neophodnim za uspeh u vašoj oblasti?

– Imajući u vidu vreme u kom živimo i brzinu promena, kao najvažnije tri veštine izdvojila bih: agilnost, komunikacijske i pregovaračke veštine.

Izvor:BizLife
Foto: YouTube/ScreenShot, BizLife

 

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.