IZVOZ u Nemačku – Robna razmena Srbije i Bavarske 1,5 milijardi evra
Saradnju Srbije i Bavarske karakterišu duga tradicija i razvijeni ekonomski odnosi, visok obim robne razmene koji je prošle godine dostigao 1,5 milijardi evra i visok nivo bavarskih investicija u Srbiji, kroz koje je zaposleno oko 25.000 ljudi, ocenjeno je na 27. zasedanju Stalne komisije Srbija-Bavarska održanom 27. i 28. novembra u Minhenu.
Gojko Stanivuković, državni sekretar u Ministarstvu finansija i kopredsedavajući Stalne komisije i Erik Bajsvenger, državni ministar za evropske i međunarodne poslove u Državnoj kancelariji Bavarske i kopredsedavajući bavarske strane, potpisali su u okviru Samita Protokol za unapređenje saradnje od obostranog interesa za naredni trogodišnji period. Ovaj dokument, kako se navodi na sajtu Ministarstva finansija, predviđa razvoj bilateralne saradnje u oblastima ekonomije, građevinarstva i saobraćaja, državne uprave, policije i pravosuđa, obrazovanja, nauke, kulture i socijalnih pitanja i poljoprivrede, zaštite životne sredine i potrošača.
– Čak trećina od ukupno zaposlenih u nemačkim preduzećima u Srbiji čine radnici u kompanijama sa kapitalom iz Bavarske. To govori o značaju saradnje sa Bavarskom za Srbiju – rekao je Stanivuković nakon Samita i naglasio važnost aktuelnog investicionog ciklusa i realizaciju razvojnog plana „Skok u budućnost – Srbija 2027“, kao pripreme za ulogu domaćina specijalizovane izložbe EXPO 2027.
Stalna komisija između Republiike Srbije i Slobodne države Bavarske je najstarija komisija ove vrste za Srbiju, i već 50 godina predstavlja izuzetno važan okvir za jačanje i razvoj bilateralne saradnje. Sledeće zasedanje Stalne komisije Srbija-Bavarska biće održano u Beogradu.
Raste stopa zaposlenosti
On je istakao da je javni dug pod kontrolom, na nivou od 46,5 odsto BDP-a, te da se u 2024. godini očekuje stopa privrednog rasta od 3,8 odsto BDP-a. Stanivuković je dodao i da je nivo nezaposlenosti u Srbiji 8,1 odsto, dok je stopa zaposlenosti značajno premašila 51 procenat.
– Strateška orijentacija Republike Srbije je članstvo u Evropskoj uniji. Ubrzavamo procese evropskih integracija, kako bi Srbija ispunila sve zahteve članstva do 2027. godine – istakao je Stanivuković i dodao da Srbiji koristi iskustvo Bavarske.
Kako je rekao, u ovoj oblasti posebno je važan doprinos Plana rasta za Zapadni Balkan, koji ima za cilj da obezbedi bržu integraciju u Jedinstveno tržište EU, unapredi regionalnu saradnju, ali i finansijski podrži, kroz povoljne kredite i grant reformske procese predstavljene u okviru Reformske agende Republike Srbije.
Foto: Pixabay/HombreCamion, ilustracija