Anketa među liderima otkrila izazove u nabavci i kako upotreba AI olakšava posao

Izveštaj „Stanje nabavke za 2024. godinu“, kompanije JAGGAER, specijalizovane za softvere i rešenja upravljanja nabavkom, pokazao je da tekuća ekonomska nestabilnost, geopolitičke tenzije, poremećaji u lancu snabdevanja i tehnološke inovacije i te kako određuju ovo polje. Anketa u kojoj je učestvovalo više od 200 poslovnih lidera iz celog sveta oktila je izazove sa kojima se suočava sektor nabavke i kako stručnjaci u ovom sektoru koriste veštačku inteligenciju da pojednostave svoje poslove.

Kako prenosi portal trans.info, u anketi su učestvovali menadžeri koji zauzimaju rukovodeće pozicije i pozicije višeg nivoa u odeljenjima za lanac snabdevanja, nabavku, IT i finansije, a dolaze iz celog sveta – iz Severne Amerike (35,5%), Evrope (30%), Azije i Jugoistočne Azije (11,4%), Okeanije (10,5%), Afrike (10%), sa Bliskog istoka ( 2,7%) i iz Latinske Amerike (0,5%). Anketom su obuhvaćene kompanije iz različitih delatnosti – iz tehnologije (35,45%), proizvodnje (10%), finansijskih usluga i osiguranja (12,27%) i građevinarstva (8,64%).

Ekonomska neizvesnost i ulaganja u lanac snabdevanja

Uprkos postepenom poboljšanju ekonomskih izgleda, u izveštaju se zaključuje da su stručnjaci za nabavku i lanac snabdevanja i dalje pod intenzivnim nadzorom investitora i odbora kako bi poboljšali finansijski učinak.

Prema JAGGAER-ovom istraživanju, 75% organizacija širom sveta je ili povećalo ili zadržalo svoje budžete za lanac snabdevanja i tehnologiju nabavke.

Kako kaže Andy Hovancik, generalni direktor kompanije JAGGAER, profesionalci u lancu nabavke i snabdevanja su ključni točak preduzeća.

Međutim, iako postoji značajno ulaganje u ove oblasti, mnoge organizacije ne idu dovoljno daleko. Gotovo polovina timova za nabavku izveštava da manuelni i neefikasni procesi sprečavaju njihovu sposobnost da potpuno odgovore na ključne poslovne prioritete.

Poslovni izazovi

Rizici od inflacije, recesije i promene u monetarnoj politici i dalje značajno utiču na poslovanje, pri čemu polovina anketiranih stručnjaka za nabavke i finansije ukazuje da ovi faktori imaju veliki ili ozbiljan uticaj na njihovo poslovanje.

Ovi finansijski pritisci su podstakli timove na strategije kao što su smanjenje indirektnih troškova, konsolidovanje potrošnje, ponovno pregovaranje o ugovorima sa dobavljačima i traženje popusta za dobavljače. Osim toga, 44% ispitanika ponovo pregovara o uslovima plaćanja, kako bi efikasnije upravljali novčanim tokovima.

Presudna uloga tehnologije

Drugi zaključak izveštaja je da unapređenje funkcija nabavke i lanca snabdevanja značajno zavisi od usvajanja tehnologije. JAGGAER-ova anketa, međutim, otkriva da je samo mali procenat timova za nabavku potpuno automatizovan. Većina timova se i dalje u velikoj meri oslanja na ručne procese. Na primer, 33% stručnjaka za nabavke troši 11-20 sati nedeljno samo na kreiranje i slanje faktura. Potencijal za preraspodelu ovih sati na više strateških aktivnosti bio bi značajan.

Gde se koristi generativna AI

Što se tiče tehnologije, u izveštaju se dodaje da se generativna veštačka inteligencija posebno vidi kao potencijalni pokretač za funkcije nabavke i lanca snabdevanja. Da generativna AI već ima veliki ili ozbiljan uticaj na njihovo poslovanje prijavilo je 44% kompanija koje je JAGGAER anketirao. Prema anketi, stručnjaci za nabavku se okreću generativnoj veštačkoj inteligenciji za zadatke kao što su sumiranje učinka dobavljača, identifikacija novih dobavljača i automatizacija rutinskih zadataka poput pisanja standardnih e-poruka.

Kako JAGGAER ističe, implementacije veštačke inteligencije treba da budu namerne, strateške i namenski kreirane za upotrebu u lancima snabdevanja i nabavci.

Rešavanje finansijskih pritisaka i nedostatka talenata

Kako finansijski pritisci ostaju veliki izazov, kako piše JAGGAER, među pitanjima sa kojima se treba boriti su inflacija, rizici od recesije i promene monetarne politike. Ističu i da tehnologija takođe igra ključnu ulogu u ovim strategijama, omogućavajući na taj način efikasnije poslovanje i bolje finansijsko upravljanje.

Rezultati istraživanja takođe pokazuju kako je nedostatak talenata izazov – četrdeset procenata ispitanih stručnjaka za nabavku, ukazalo je da su problemi regrutacije, zadržavanja i zadovoljstva zaposlenih ozbiljno uticali na njihov posao.

Izveštaj tvrdi da investiranje u tehnologiju ne samo da povećava operativnu efikasnost, već i poboljšava zadovoljstvo poslom eliminacijom nevrednih zadataka i pružanjem stimulativnijeg radnog okruženja. To, zauzvrat, predstavlja značajan argument za privlačenje i zadržavanje vrhunskih talenata.

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.