Regionalna saradnja ključna za stabilnu i konkurentnu privredu regiona – Održana konferencija o transportu i logistici
Infrastrukturna ulaganja, regionalna saradnja, digitalizacija, razvoj kadrova, kao i primena inovacija, ključni su za dalji razvoj sektora transporta i logistike u regionu, istaknuto je na konferenciji „Moć zajedničkog planiranja: Transport i logistika za stabilnu privredu regiona„, koja je u Privrednoj komori Srbije 15. oktobra okupila više od 200 privrednika iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Italije i Grčke.
Na konferenciji je potpisan Sporazum o osnaživanju žena u sektoru logistike, sa ciljem unapređenja njihove zastupljenosti na liderskim pozicijama u transportu i logistici.
Sporazum su potpisali Privredna komora Srbije, Konfindustrija Srbije, Slovenački poslovni klub, Predstavništvo Hrvatske gospodarske komore u Srbiji i Helensko privredno udruženje u Srbiji.
Poslednji podaci pokazuju da učešće žena u logističkom sektoru u regionu varira između 15% i 33%, u zavisnosti od države, a potpisani sporazum ima za cilj dodatnu afirmaciju žena na vodećim pozicijama u ovom sektoru.
Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije (PKS) Mihailo Vesović istakao je da se protok robe preko granice, u poslednje tri godine, uvećao za gotovo 50 odsto, a da je u prethodnih deset godina višestruko uvećan.
– Kvantitet i obim razmene dobavljača iz celokupnog regiona pokazuju koliko su transport i logistika u stvari ključni deo privrednih aktivnosti i koliko oni mogu da utiču na konkurentnost samih kompanija i njihovih proizvoda – rekao je Vesović.
Dodao je i da logistika predstavlja ekonomski krvotok bez kojeg privreda postaje nefunkcionalna, ali da je neophodna saradnja privatnog i javnog sektora.
– Nemoguće je da transport i logistika dobro funkcionišu, ako regionalno dobro ne funkcionišu. Pričamo o regionu Zapadnog Balkana, pričamo o najbližoj trasi proizvoda i robe ka Evropskoj uniji, koja je glavni kupac skoro 65 odsto robe koja se proizvede u ovom regionu – naveo je Vesović i dodao da je bitno pitanje kadrova, ali i ekologije u ovom sektoru.
Član Upravnog odbora Konfindustrije Srbije Erik Košuta naveo je da je lanac snabdevanja bitan investitorima, a da se to najbolje vidi u uslovima globalnih kriza i izazova.
– Srbija svojom politikom privlači sve više investicija, investitori žele da budu blizu. Zbog toga je i EU i te kako prisutna kod nas – rekao je Košuta. Govoreći o sporazumu osnaživanja žena u logistici, Košuta kaže da sve više žena imamo u kompanijama, a da će one tek doći do izražaja.
Danijela Fišakov, predsednica Slovenačkog poslovnog kluba, podsetila je da ovogodišnja konferencija nosi naziv „Moć zajedničkog planiranja za stabilnu privredu regiona“ i u vezi sa time naglasila da je pravo zajedništvo pokazalo svoju moć već u pripremi ove konferencije. Zahvalila je svim damama koje već treću godinu zaredom učestvuju u organizaciji ove konferencije, jedne od najrelevantnijih iz oblasti transporta i logistike.
Pero Mijakić, direktor predstavništva Hrvatske gospodarske komore u Srbiji, istakao je značaj dobre regionalne saradnje za dobro funkcionisanje sektora i logistike, gde svaki poremećaj utiče na cenu proizvoda. On je dodao da predstavništvo HGK pruža podršku svojim članicama u svim segmentima poslovanja.
Predsednik Grčkog privrednog udruženja u Srbiji Nikolaos Sliousaregko poručio je da je tema transporta i logistike veoma važna za poslovanje kako grčkih tako i srpskih kompanija. On je istakao da današnji skup potvrđuje spremnost institucija i predstavnika privrede da vode otvoren dijalog i da međusobno sarađuju u kreiranju još stabilnijeg poslovnog ambijenta u Srbiji.
– Srbija se nalazi na strateškoj raskrsnici. Sa svojom centralnom pozicijom na Zapadnom Balkanu i duž ključnih evropskih koridora, Srbija ima jedinstvenu priliku da se pozicionira kao logistički centar koji može podsticati rast kako na domaćem, tako i na regionalnom nivou. Međutim, za postizanje ovog cilja, potrebni su vizija, planiranje i partnerstva – istakla je Fabiana Urbani, prvi sekretar Ambasade Italije u Srbiji.
– Infrastrukturna ulaganja, regionalna saradnja i održive inovacije definisaće budućnost transporta i logistike u regionu. Nastavkom usklađivanja sa evropskim standardima, Srbija i region mogu otključati nove mogućnosti za trgovinu, naročito sa EU, svojim prvim trgovinskim partnerom. U tome, Italija može biti pouzdan i strateški partner – naglasila je Urbani.
U okviru konferencije održani su stručni paneli koji su okupili institucionalne predstavnike, ali i vodeće eksperte i lidere iz industrije transporta, logistike, lanaca snabdevanja, poput predstavnika EU Delegacije, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije, Uprave luke Solun, Luke Split, Luke Kopar, kompanije MSC Global Shipping Company, DP World, Transfera, Dragon Maritime, Milšped Group, italijanske kompanije Alpe Adria, Intereuropa, WTO, CBS International – jedne od vodećih konsultantskih kompanija za nepokretnosti. Teme panela bile su: infrastrukturni projekti, planiranje u uslovima nestabilnosti, održivost lanaca snabdevanja, jačanje konkurentnosti i regionalne saradnje, kao i inovacije i intermodalni transport.
Konferenciju „Moć zajedničkog planiranja: Transport i logistika za stabilnu privredu regiona“ u partnerstvu su organizovali Udruženje italijanskih industrijalaca Konfindustrija Srbije, Privredna komora Srbije, Slovenački poslovni klub, Hrvatska gospodarska komora i Helensko privredno udruženje u Srbiji.