Veliki uspeh projekta „Podvodna patrola Pomorske škole Split“ (VIDEO)
U Pomorskoj školi Split započeo je inovativni projekt „Podvodna patrola„, usmeren na zaštitu Jadranskog mora. Ova inicijativa okuplja učenike eko grupe „Zdravo more„, koji koriste podvodne dronove za istraživanje i uklanjanje otpada sa dna mora. Uz podršku Splitsko-dalmatinske županije, učenici će kroz školsku obuku za ronjenje sticati vredne veštine koje će im otvoriti vrata budućih pomorskih zanimanja. Ovaj projekt ne samo da podstiče zaštitu životne sredine, već i mlade na aktivno učestvovanje u očuvanju morskog okruženja.
Tokom četvorogodišnjeg rada učenika ove školske eko grupe već je završeno 15 ekoloških akcija. Đačka ekološka patrola poznata je javnosti i po izložbi „Postani čuvar Jadranskog mora“ u Prirodnjačkom muzeju u Splitu, projektima „Tradicija komiških ribara“, „Građanska nauka: Merenje i posmatranje mora“ i mnogim drugim.
Kako piše Pomorac, eko grupa je angažovana u izradi dokumentarnih filmova, objavama na društvenim mrežama i medijima, u cilju podizanja svesti javnosti o značaju očuvanja mora.
View this post on Instagram
Na nedavnom događaju u Evropskom parlamentu u Strazburu, profesorka Marijana De Marchi najavila je početak ovog projekta „Podvodna patrola Pomorske školeSplit“. Ova ekološka grupa sastoji se od dve podgrupe. Prva su „dronaši“, đaci četvorogodišnjeg smera ribolov i nautika, koji se u Hrvatskoj može pohađati samo u splitskoj pomorskoj školi. Oni koriste podvodne dronove za proučavanje i istraživanje podvodnog sveta i beleženje promena u njemu. Putem podvodne ruke jednog ROV-a (vozilo na daljinsko upravljanje) izvlače otpad iz mora težine do 13 kilograma. Druga podgrupa su ronioci iz svih obrazovnih programa škole (Pomorski nautičar, Ribarsko-nautički tehničar, Tehničar za brodogradnju i Tehničar za logistiku i špediciju) koji izvlače otpad na brodove i obalu.
S obzirom da su do sada ronioci bili studenti sa privatnom ronilačkom licencom, a većina ih je diplomirala, ideja mentora je bila da se obezbede sredstva za školsku obuku novih članova ove podgrupe. Školski projekat prepoznala je i Splitsko-dalmatinska županija. Ona je eko grupu i zainteresovane učenike nagradila probnim ronjenjem u bazenu na Poljudu, a njih 10 besplatnim kursom ronjenja.
Kako se navodi, projekat se realizuje u saradnji sa instruktorom Jozom Rosom iz Ronilačko-ekološkog kluba „Podstrana“, a pod „eko komandom“ direktora Pomorske škole Split prof. Mirele Žižić. Sastoji se od uvodnog predavanja u školi, probnog ronjenja u bazenu na Poljudu, kursa u REK Podstrana (formalno obrazovanje o ronjenju) i vežbe na čamcu REK Podstrana. Po završetku besplatnog kursa polaznici dobijaju ronilačku licencu: OWD, osnovna licenca za ronjenje koja omogućava roniocima da roni do dubine od 18 metara.
Kako se u tekstu navodi, projekt je izuzetno značajan jer pruža učenicima nove veštine i znanja koja će im biti korisna za buduća radna mesta. Osim što doprinosi aktivnostima eko grupe „Zdravo more“ i popularizaciji ekologije među srednjoškolcima, otvara vrata ka budućim pomorskim zanimanjima. Razvoj marikulture i nadzor podvodnih kaveza, koji su ključni za uzgajališta, stvara sve veću potražnju za stručnim kadrom. Takođe, rastuća svest o potrebi za uklanjanjem otpada iz mora, posebno plastike, dovodi do porasta volonterskih aktivnosti. Ove promene jasno pokazuju kako su ovakvi projekti ključni za očuvanje mora i razvoj budućih profesija u pomorstvu.
Mnogi pozivi mentorki iz različitih firmi i organizacija za zapošljavanje ronioca iz škole, ukazuju na potražnju za njihovim veštinama u ribarstvu, podvodnom turizmu i raznim podvodnim poslovima. U praksi se već pokazalo da su neki bivši članovi grupe pronašli zaposlenje kao instruktori ronjenja i vode turističke grupe, a neki rade i u uzgajilištima riba.
– Važno je napomenuti da će učenici Pomorske škole Split koji završe kurs postati članovi Ronilačko-ekološkog kluba Podstrana i školske eko grupe „Zdravo more“. Kao članovi eko grupe, moći će da učestvuju u ekološkim akcijama škole i drugih organizacija pod nadzorom REK Podstrana – navodi se u tekstu Pomorca i dodaje da su prva dva dela projekta su uspešno realizovana, ali da je zbog velikog interesovanja učenika, projekat obuhvatio samo učenike ribarsko-nautičkog i nautičkog smera. U toku su bile provere zdravstvenog stanja i razgovori s roditeljima, pa su se tražila dodatna mesta za sve zainteresovane. Zbog izuzetnog odziva, očekuje se nastavak projekta.
Naslovna foto: Pixabay/ilustracija