I zvanično kreće daljinska kontrola tahografa u EU – Da li su sve zemlje spremne?
Prema regulativama Evropske unije, od 19. avgusta 2024. godine, sve države članice trebalo je da obavljaju provere tahografa koristeći uređaje za daljinsko preuzimanje RTM parametara (praćenje podataka u relanom vremenu) putem DSRC-a. Ovo je tehnologija bežične komunikacije koja omogućava brzu razmenu podataka na kratkim udaljenostima. U kontekstu tahografa, DSRC se koristi za daljinsko preuzimanje podataka sa tahografa, čime se omogućava nadležnim organima da efikasnije prate i kontrolišu aktivnosti vozača i vozila bez potrebe za fizičkim pristupom tahografu.
Osim grešaka koje ukazuju na manipulaciju, novi uređaji će preuzimati informacije iz DSRC sistema, kao što je da li vozač trenutno prekoračuje svoje vreme vožnje: kontinuirano, dnevno, nedeljno ili čak dvonedeljno.
Kako se navodi u tekstu na sajtu Trans.info, dok su tahografi prve generacije omogućavali preuzimanje 19 parametara, uređaji druge generacije omogućavaju preuzimanje 25 RTM parametara. Povećanje broja parametara koji se čitaju na daljinu očekuje se da će značajno povećati otkrivanje prekršaja širom Evropske unije. Međutim, nisu sve zemlje trenutno opremljene odgovarajućom opremom.
Daljinski tahografi u EU
Poljska je bila jedna od prvih zemalja koja je pokrenula daljinske preglede tahografa. Poljske službe su dobile opremu za daljinsko čitanje u novembru 2021. Nekoliko meseci ranije, u julu, policija u nemačkoj pokrajini Saksoniji počela je testiranje opreme sa DSRC-om (implementacija daljinskih provera u Nemačkoj je obavljena u aprilu 2022). Sa druge strane, transportna inspekcija ILT iz Holandije ga je koristila od avgusta 2021. godine.
Sledeće zemlje u kojima su vlasti dobile alate za omogućavanje daljinskog nadzora su:
Danska od maja 2022. godine
Velika Britanija, iako izvan unije, od avgusta 2022. godine.
Belgija od februara 2023. godine.
Francuska od maja 2023. godine.
Italija od juna 2023. godine.
Austrija, gde je primena počela u februaru 2024. godine.
Od prošlog meseca opremu sa DSRC tehnologijom koristi i policija u španskom regionu Katalonije. Tamošnje službe su dobile osam takvih uređaja.
– Češke kontrolne jedinice imaju opremu za daljinsko preuzimanje i kontrolu pametnih tahografa. Već smo zabeležili provere – rekao je Jan Medved, zamenik generalnog sekretara i šef za zakonodavstvo i međunarodne odnose iz češkog transportnog udruženja ČESMAD Bohemia.
Službe u Finskoj takođe imaju uređaje koji omogućavaju daljinsko očitavanje tahografa.
Nasuprot tome, mađarska policija trenutno nema opremu za daljinsko očitavanje tahografa.
Litvanci takođe još nemaju odgovarajuću opremu za daljinsko čitanje RTM parametara, ali bi trebalo da početkom sledeće godine počnu da koriste DSRC tehnologiju.
Koje će podatke nadležni proveravati na daljinu?
Prema članu 9(4) Uredbe (EU) br. 165/2014 Evropskog parlamenta i Saveta o tahografima koji se koriste u drumskom saobraćaju, mogu se prenositi samo podaci neophodni za ciljane provere na putu vozila čijim je tahografom manipulisano ili zloupotrebljeno na daljinu.
Za pametne tahografe prve generacije, ovo se odnosi na ukupno 19 parametara. Moraju se odnositi na određene zabeležene događaje ili podatke, kao što su: poslednji pokušaj kršenja bezbednosti, najduži prekid napajanja, greška senzora, greška u podacima o brzini ili ruti, konflikt podataka u vezi sa kretanjem vozila, vožnja bez važeće kartice, ubacivanje kartice tokom vožnje, podaci o prilagođavanju vremena, podaci o kalibraciji (uključujući datume poslednje dve kalibracije), registarski broj vozila, brzina zabeležena tahografom.
Nova verzija inteligentnog tahografa dodatno pruža informacije o: vremenu poslednje potvrđene pozicije vozila, neprekidnom vremenu vožnje, najdužoj dnevnoj vožnji u tekućem i prethodnom periodu, najdužem dnevnom vremenu vožnje u tekućoj nedelji, nedeljnom vremenu vožnje, dvonedeljnom vremenu vožnje.
izvor: Trans.info
ilustracija: shutterstock