ITD kontrolisao preko 2.500 srpskih vozila – Poljski Inspektorat za PlutonLogistics o rasporedu akcija, statistici, planovima

Da li vas je dosada zaustavljao ITD i kakva su vaša iskustva iz ovih kontrola? Svake godine službenici poljske Inspekcije drumskog saobraćaja obave između 160-170.000 provera na putu, od čega se najveći deo (preko 80%), odnosi na kontrole teretnog saobraćaja. Poljska je zemlja u kojoj je transportni biznis jedna od značajnih privrednih grana; istovremeno ona je i važna tačka na rutama između istoka i zapada Evrope.

Dok nadležni poručuju da su kontrole važne ne samo za bezbednost, već i za garanciju lojalne konkurencije, ni vozačima ni prevoznicima ne mili se da se nađu pod lupom inspektora. Nije tajna i da ITD važi za strah i trepet na drumu.

Poljska inspekcija specifična je i po tome što redovno i detaljno izveštava javnost o svojim aktivnostima i otkrivenim prekršajima – ove vesti često izazovu veliki broj komentara naših čitalaca, naročito kada se u priči nađe srpsko vozilo.

Da li ste znali da poljski inspektori drumskog saobraćaja mogu izaći na teren i na zahtev privatnog lica? Kako se biraju deonice na kojima će se vršiti kontrole? Koliko uopšte ljudi radi u ovim službama? Šta da treba da preduzmete ako smatrate da vam je kazna nepravedno izrečena? Koliko prevoznika iz Srbije je ITD kontrolisao u 2023? Koji su najčešći prekršaji koje prave naši vozači i da li uopšte ima razlika među kolegama širom Evrope?

U ekskluzivnom razgovoru za portal PlutonLogistics predstavnici Generalnog inspektorata drumskog saobraćaja Poljske (Główny Inspektorat Transportu Drogowego/General Inspectorate of Road Transport) daju odgovore na sva ova pitanja.

PL: Kako se planiraju aktivnosti inspektora na terenu, odnosno kontrole drumskog saobraćaja? Da li postoje tačno definisani kontrolni periodi, odnosno da li se ITD kontrole obavljaju svakodnevno?

– Planovi kontrole se razvijaju uz uzimanje u obzir različitih faktora. To su pokrajinske i nacionalne delatnosti; Nacionalna strategija kontrole propisa o vremenu vožnje, obaveznim pauzama i satima odmora vozača; pravci rada Inspekcije i okvirni plan inspekcijskog nadzora; pravci rada pokrajinskih inspekcija; obim i struktura saobraćaja na pojedinim deonicama puta; rezultati prethodnih kontrola; preporuke i smernice glavnog inspektora za drumski saobraćaj; razumni zahtevi organa vlasti i privatnih lica za proveru na putu.

Planiranje rada inspektora treba da obezbedi ravnomerno angažovanje inspekcijskih timova od ponedeljka do petka. Ukoliko potrebe to zahtevaju, kontrole se obavljaju i noću, subotom, nedeljom i praznicima.

PL: Koliko inspekcijskih kontrola na putu je dosada obavljeno u 2023. godini, odnosno koliko vozila je prekontrolisano? Da li se broj izvršenih kontrola povećava iz godine u godinu?

– Poslednjih godina Inspekcija za drumski saobraćaj obavi oko 165.000-170.000 kontrola godišnje. U ove brojke nisu uračunati drugi poslovi Inspektorata, odnosno kontrolisanje elektronske naplate putarine i automatskog nadzora saobraćaja (kamere za kontrolu brzine).

U periodu od 2020. do 2022, kao i tokom 2023, godišnji plan kontrola je smanjen zbog ograničenja prouzrokovanih epidemijom korona virusa, kao i zbog ograničenja saobraćaja ka istoku usled rata u Ukrajini. Prethodnih godina bilo je slučajeva da je obavljeno više od 200.000 kontrola.

Međutim, treba imati u vidu da na planirani obim kontrola pre svega utiče broj inspektora, koji je promenljiv i bio je u opadajućem trendu. U skorije vreme, odnosno tokom 2022. i 2023, broj inspektora je povećavan – novi službenici su zapošljavani imajući u vidu nove zadatke koji proizilaze iz Paketa mobilnosti I. Struktura kontrola je svake godine na sličnom nivou – oko 85% čine kontrole transporta tereta, a oko 15% prevoz putnika.

PL: Šta kaže statistika prekršaja, kada govorimo o teretnom transportu? Koji su najčešće zabeleženi prekršaji?

– Statistika pokazuje da su najčešće konstatovani prekršaji u oblasti radnog vremena vozača, kao i u oblasti pravilne upotrebe tahografa, potom prekršaji iz Zakona o saobraćaju na putevima (tehničko stanje vozila, ovlašćenja, opterećenje vozila u kategoriji do 3.5 t), kao i prekršaji u vezi sa posedovanjem dokumentacije odnosno ovlašćenja vozača, prevoznika ili rukovodilaca transporta.

Ako govorimo o konkretnim brojevima, tokom 2022. godine inspektori drumskog saobraćaja izvršili su 163.780 kontrola na drumu, prilikom čega je utvrđeno ukupno 119.190 kršenja propisa. Najveći deo – preko 36%, odnosno 43.108, odnosilo se ne nepoštovanje propisa o vremenu vožnje, obaveznim pauzama i odmorima. Oko 32%, tačnije 38.190 prekršaja, odnosilo se na nepravilnu upotrebu tahografa, odnosno opreme za snimanje.

 

PL: Da li primećujete određene trendove?

– Inspektori ITD godinama unazad uočavaju nepromenjeno visok nivo prekršaja u oblasti radnog vremena vozača i upotrebe tahografa. U zbiru, to je oko 70-80% ukupno zabeleženih prekršaja.

Uopšteno govoreći, može se istaći da svaka promena propisa (npr. dodavanje sankcija) dovodi do povećanja njihovog kršenja od strane vozača i prevoznika – na primer nedavni prekršaji u vezi sa primenom i stupanjem na snagu Paketa mobilnosti.

PL: Ono što naše čitaoce najviše zanima jeste statistika o broju kontrolisanih vozila srpskih prevoznika. Kako izgledaju rezultati u 2023, odnosno 2022. godini? Koji su najčešće zabeleženi prekršaji kod vozača i prevoznika iz Srbije?

– Tokom 2022. godine je sprovedeno ukupno 2.472 inspekcijskih nadzora nad srpskim prevoznicima. Kada je reč o 2023, zaključno sa 19. novembrom taj broj je iznosio 2.585. U prethodnoj godini otkriveno je 1.136 povreda propisa, dok je od početka 2023. pa do 19. novembra ubeleženo 1.152.

Ako analiziramo 2022. godinu, više od 60% prekršaja (798) odnosilo se na standarde radnog vremena, oko 29% (386) na upotrebu tahografa, dok oko 5% (70) odlazi na dokumentaciju, licence, sertifikate ili dozvole.

PL: U 2023. godini vaša služba realizovala je projekat “Jačanje potencijala kontrolne formacije” tokom kojeg je nabavljen veliki broj novih vozila, opreme… Kakva su očekivanja od ovog unapređenja?

– Ovaj projekat koji je sufinansirala Evropska unija jedan je od najvećih u istoriji poljske Inspekcije drumskog saobraćaja.

Glavni cilj jeste unapređenje bezbednosti na putevima povećanjem efikasnosti kontrolnih aktivnosti ITD-a, kroz nabavku savremene opreme i vozila. Svim regionalnim inspekcijama za drumski saobraćaj isporučeno je ukupno 74 kombi vozila sa specijalizovanom opremom, 16 mobilnih dijagnostičkih jedinica i 64 specijalizovana kompleta za kontrolu vozila i tahografa.

Osnovna sredstva kupljena u okviru ovog projekta služe povećanju efikasnosti aktivnosti ITD u obezbeđivanju bezbednosti na poljskim putevima, kao i principa lojalne konkurencije u drumskom saobraćaju i eliminisanju tehnički neispravnih i preopterećenih vozila iz saobraćaja.

PL: Ukoliko se vozač ili prevoznik ne slaže sa izrečenom kaznom, odnosno ukoliko smatraju da su nepravedno kažnjeni, koje sledeće korake mogu preduzeti nakon završene ITD kontrole?

– Prema domaćem zakonodavstvu, u slučaju odbijanja da se prihvati novčana kazna ili neplaćanja novčane kazne izrečene u odsustvu u propisanom roku, organ čiji je službenik izrekao novčanu kaznu će se obratiti sudu za kažnjavanje zbog neplaćanja.

Pravosnažna novčana kazna podleže momentalnom ukidanju ako je kazna izrečena za delo koje nije zabranjena radnja/prekršaj ili ako je izrečena licu koje je delo učinilo pre navršenih 17 godina, ili ako je zakonom predviđeno da učinilac nije učinio krivično delo iz razloga navedenih u Zakoniku o prekršajima. Ukidanje kazne se vrši na zahtev kažnjenog lica, njegovog/njenog zakonskog zastupnika ili staratelja, a podnosi se najkasnije u roku od 7 dana od izricanja kazne, ili na zahtev organa čije je službeno lice izreklo novčanu kaznu, ili po službenoj dužnosti.

U slučaju da je preduzetniku izrečena kazna administrativnom odlukom, pravosnažna odluka biće izvršena 30 dana od dana dostavljanja kazne, osim u slučaju da je njeno izvršenje obustavljeno. Preduzetnik ima pravo da podnese žalbu protiv donete administrativne odluke. Žalba se podnosi u roku od 14 dana od dana kada je doneta odluka dostavljena stranci.

Ko kontroliše drumski saobraćaj u Poljskoj? 

Kada je reč o organizaciji same inspekcije drumskog saobraćaja, ona je u Poljskoj prilično kompleksna, imajući u vidu različite stepene organizovanost na nivou pokrajina (vojvodstava), kao i na nivou zemlje. U najkraćim crtama to izgleda ovako:

Glavni inspektor drumskog saobraćaja je organ centralne državne uprave, koji je podređen ministru saobraćaja. On je zadužen za Generalni inspektorat drumskog saobraćaja (odeljenje za međunarodni transport, odeljenje inspekcijskog nadzora, automatski centar za nadzor drumskog saobraćaja, odeljenje elektronske kontrole naplate putarine). Glavni inspektor takođe nadgleda regionalne inspekcije drumskog saobraćaja (WITD – ukupno 16), koje su pak direktno podređene vojvodama. Svih 16 WITD su deo Inspekcije drumskog saobraćaja u okviru regionalne uprave. Krajem jula, svih 16 regionalnih drumskih saobraćajnih inspekcija (WITD), zapošljavalo je ukupno 529 inspektora.

Ostali organi ovlašćeni za vršenje kontrole na putevima u Poljskoj su: Nacionalna uprava prihoda, policija, granična straža, Državna inspekcija rada.

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.